Безкоштовне розмінування для фермерів: як отримати компенсацію [ Редагувати ]

Фермери на деокупованих територіях можуть розмінувати свої землі безкоштовно. В Україні запрацювала програма компенсацій, за якою всі витрати на гуманітарне розмінування покриває держава. Цього року у бюджеті на це передбачено 3 мільярди гривень.
Займаються очищенням земель приватні компанії. Фермерам варто лише подати заявку, не мати податкових боргів та не перебувати в санкційних списках. Більше про програму розкаже Світлана Шекера.
Це поле під Ізюмом стоїть неоране вже четвертий рік. Під час окупації росіяни облаштували поруч із ним склади БК.
Сергій Ліхно, фермер:
Лежало тут все. Особливо ПФМ, багато протипіхотних мін. Дуже багато було. І страшно сюди було заходити.
Дотепер сапери ДСНС та поліції займалися розмінуванням винятково інфраструктури. Нині ж дійшла черга до сільгоспугідь, бо до процесу долучилися й приватні оператори.
Сергій Варнащук - начальник загону товариства, яке виграло тендер і очищуватиме це поле. На демінера він перевчився з будівельника.
Сергій Варнащук, начальник загону ТОВ "Гуманітарна безпека":
Наша територія дуже забруднена. Ну, чув-чув, що багато мирних підривається, ну, комусь потрібно ж це робити. Ну, якби так вирішив. Ну, і цікаво мені таке направлення.
Сергій із колегами працює на цій ділянці вже 5 місяців. На машині для підготовки ґрунту спочатку знешкоджують протипіхотні міни.
Слідом ідуть сапери з металошукачами.
Знайдені міни знешкоджують уже фахівці ДСНС.
Роботи на цьому полі демінери планують завершити вже цього місяця. А фермери тим часом готуються до сівби.
Харківщина – один із найбільш забруднених вибухонебезпечними предметами регіонів України.
Іван Сокол, директор Департаменту цивільного захисту Харківської обласної військової адміністрації:
З початку деокупації, 22-й рік, так, ми кажемо про цифру в 1 256 000 га - це землі, які взагалі ми вважаємо потенційно забрудненим вибухонебезпечними предметами. На цей момент, на початок місяця ми кажемо про цифру в 40 000 га, ту, яку зараз вже розміновано.
І саме недержавні компанії здатні значно пришвидшити процес розмінування. За рік кількість цих товариств збільшилася з 2-х десятків до 85. Від залучення до роботи приватних демінерів фермерів раніше стримувала лише ціна. Вартість гектара очищених угідь у таких компаній сягала майже півтори тисячі доларів. З вересня минулого року всі витрати на розмінування аграріям компенсує держава.
Володимир Байда, директор Центру гуманітарного розмінування:
Необхідно подати через державний аграрний реєстр заявку нам в центр. Співробітники центру досить швидко, це буквально лічені дні, її перевіряють, верифікують в центрі протимінної діяльності щодо забруднення. Верифікують по санкційних списках, з Держгеокадастром, а також на предмет сплати виробником податків, окрім податку на землю. Після цього заявка виставляється на торги в системі ProZorro, і всі оператори можуть працювати.
У Центрі гуманітарного розмінування підрахували: щомісяця національні оператори можуть очистити біля 4-х тисяч гектарів. Від фермерів уже отримали 195 заявок, найбільше з Харківщини.
Анатолій Торяник, представник Центру гуманітарного розмінування в Харківській області:
На сьогодні немає таких черг, щоб сказати, що ми там не встигаємо розмінувати сільськогосподарські землі. На сьогодні є проблема, що інформацію ще не до всіх сільгоспвиробників дійшла про цю програму.
Тож фермерам радять поквапитися з заявками. На програму розмінування цього року в держбюджеті закладено 3 мільярди гривень.