Мобілізація, викрадення й тортури: що коїться на ТОТ [ Редагувати ]
Примусова мобілізація, паспортизація, викрадення та тортури. Це те, з чим мало не щодня стикається майже кожен мешканець тимчасово окупованих територій, твердять правозахисники. В офісі Омбудсмана провели дослідження щодо порушень прав людини у цих регіонах та представили спеціальну доповідь. Про її результати далі у сюжеті.
Перші години повномасштабної війни. На вулицях Нової Каховки російська техніка та озброєні ворожі війська. Місцеві жителі зустрічають окупантів масовими протестами. Сергій Давидюк був тоді заступником мера. Згадує, як росіяни масово обшукували, викрадали, катували та навіть вбивали мирних мешканців.
Сергій Давидюк, колишній житель тимчасово окупованої Нової Каховки:
Одразу поставили блок-пости й перевіряли машини, автобуси. Вони вишукують осіб, які здають позиції, здають, де вони розташовані, це постійний терор, слухається, продивляється все, там їхній зв'язок, йдуть провокації. Якщо навіть ти зовсім ні до чого не дотичний, живеш собі мирно, тобі намалюють все, що завгодно.
Сергій розумів, український держслужбовець — ціль номер один для окупантів. А тому намагався майже не полишати домівку та уникати людних місць. Утім, росіянам все ж вдалося розшукати чоловіка. Вони викрали й утримували його у підвалі тридцять п'ять днів.
Сергій Давидюк, колишній житель тимчасово окупованої Нової Каховки:
Тримали в сараї, на мою думку, це бойлерна, де тримали людей, допитували. А далі усе по старій схемі: допити, допити, допити. Бити, вбити, тобто я знаю випадки, коли люди звідти не поверталися.
Десятки тисяч людей, що нині проживають на тимчасово окупованих територіях, зазнають постійних утисків - зазначають в Офісі Омбудсмана. Запустили гарячу лінію, куди люди можуть зателефонувати й розповісти свою історію. Туди щодня надходять сотні скарг щодо масових порушень прав людини.
Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини:
Це примусова паспортизація, примусова мобілізація, це обмеження власних дій. Ти навіть не можеш вільно пересуватися між населеними пунктами. Переведення освітнього процесу виключно на російські стандарти, це пошук, постійний пошук людей, які не погоджуються з окупацією. Тотальний контроль за місцевим населенням.
Правозахисники сходяться на думці: єдиний спосіб убезпечити мешканців окупованих територій від знущань – звільнити ці землі. Та зробити це не так просто, наголошують у Головному управлінні розвідки, кількість російських угрупувань там доволі значна.
Вадим Скібіцький, заступник начальника ГУР МО України:
На сьогодні, навіть якщо ми говоримо просто про сухопутний компонент, угруповування російських військ, а це близько 600 тисяч військовослужбовців, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. російська федерація підготувала дуже потужний репресивний апарат. Починаючи від простого: виплати пенсії, соціальні допомоги, медичне забезпечення, навчання, житло, бізнес – усе зроблено так, щоб повістю витіснити будь-які навіть думки про те, що ці території будуть повернуті.
Водночас розголос та увага міжнародної спільноти здатні допомогти у протидії агресії рф та покаранні винних. А тому офіс Омбудсмана України спільно з Головним управлінням розвідки та експертами підготував спеціальну доповідь щодо актуальної ситуації на окупованих територіях.
Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини:
Фізичного захисту прав громадян України, які перебувають на ТОТ немає, не існує. Жодна міжнародна організація не може фізично доїхати й скасувати незаконне затримання, жодна посадова особа не може припинити депортацію і змусити повернути дітей, які вона викрала. Ми давно це зрозуміли, але, на жаль, за ці 11 років дуже багато країн, які не хочуть цього розуміти.
Цю спеціальну доповідь переклали сімома різними мовами - її мають намір представити на розгляд урядів інших країн. В офісі Омбудсмана заявляють: за участі міжнародних партнерів планують ініціювати створення першого в Україні аналітичного центру захисту прав людини, щоб покращити якість досліджень та підвищити шанси на притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців.