Україна залишається без засобів діагностування вірусу Зіка [ Редагувати ]
Чи є ризик для українських породіль заразитися вірусом Зіка - ми намагалися довідатися в наших медиків. Відомо, що комарів тих видів, які переносять хворобу, в Україні немає. А чи можуть бути переносниками вітчизняні комахи - лікарям невідомо. Більше розповість наша Анна Демиденко.
Вірус Зіка шириться світом. Його відкрили ще 1947. Та досі вірус поводився спокійно. До спалаху епідемії у Полінезії 2013. Тоді ж і з'ясували у заражених жінок високий рівень народити немовля з мікроцефалією.
У Всесвітній організації охорони здоров'я оголосили надзвичайну ситуацію міжнародного значення.
"Потрібна скоординована міжнародна реакція, щоб мінімізувати загрозу зараження в країнах, де вже зафіксували спалах вірусу Зіка, та зменшити ризик поширення інфекції в інших державах", - говорить Маргарет Чан генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Чи чекати епідемії в Україні? Серед учених та медиків вже точаться суперечки. Одні кажуть - боятися її не треба. Адже головний переносник збудника - комарі певного виду, яких немає серед української фауни.
"Основний вид передачі, вид комарів нараховує 300 представників, а переносять збудник - лише два види, яких в Україні немає", - говорить Світлана Доан, д.м.н., професор, радник голови Держсанепідемслужби.
Та виявляється, що українські види комарів ніхто і не тестував на здатність переносити цей вірус. А південні області України - взагалі у зоні ризику. Адже, у сусідстві тропічні країни. Тож на думку інших медиків - загроза епідемії існує.
"Через зміну клімату дані комахи зареєстровані в Турції, в Болгарії, Грузії, РФ, у Криму та Херсонській. Можливе будуть наявні у Херсонській та Одеській області", - говорить Олег Рубан Начальник, головного управління Держсанепідслужби у Києві, головний державний санітарний лікар Києва.
Крім того, підхопити вірус можна і від людини. Бо він передається статевим шляхом. Якщо ж в Україні хвороба таки дасть про себе знати - швидко діагностувати її не вдасться. Немає реагентів для тестів, за допомогою яких перевіряють кров на наявність часток вірусу.
Набори таких реактивів розробляють у Всесвітній організації охорони здоров'я і продають країнам, з чиїми лабораторіями є контракти на співпрацю. Україна контракт має. Немає грошей на закупівлю тестів.
"В лабораторії вірусології та СНІД, до якої належить лабораторія, де ми знаходимось, має все необхідне обладнання, але нажаль реагенти - це питання я так думаю всіх лабораторій, які мають можливість технічну, але не мають відповідних реагентів для тестування", - говорить Ірина Демчишина, завідуюча лабораторією вірусології та СНІД Центральної санітарно-епідеміологічної станції МОЗ України.
Тим часом перші запити на проведення аналізу на вірус Зіка в Україні вже є. До санепідемслужби звернулися люди, які повернулися з Куби і планують вагітність. Та поки що діагностувати вірус у вітчизняних лабораторіях можливо лише шляхом імуноферментного аналізу, який триває 7 днів.
І якщо українські комахи таки виявляться переносниками вірусу, то за тиждень, який знадобиться вченим, щоби встановити діагноз - недуга може поширитись.