Українські металурги закликають дозволити укладати прямі договори на постачання електроенергії з атомних станцій [ Редагувати ]
В Україні продовжує знижуватися ціна на електроенергію для промисловості. Цього тижня зафіксували навіть своєрідний рекорд. Такі знижки - результат впровадження ринку електроенергії.
Втім, модель торгівлі все ж не досконала, адже ціни можна зробити ще нижчими. Які зміни для цього потрібні? Більше подробиць в матеріалі.
Ринок збільшується, ціни - зменшуються. Цього тижня вартість електроенергії для промисловості побила своєрідний рекорд. З початку "ринкових відносин" ціна зменшилась на 20 відсотків.
"За останні 4 місяці ми маємо здешевлення десь приблизно на копійок 40, а то може і 50", - зазначив Андрій Герус, голова Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.
На цьому графіку видно, як вартість струму для промисловості знижується. Ще на початку літа, 1 кіловат за годину обходився в 1 гривню 62 копійки, зараз - у гривню 30. Однак, такі "знижки" були не завжди. На "перших парах" ціна на відкритому ринку електроенергії збільшувалась. Всьому виною "закритість" відкритого ринку. Адже спочатку на ньому працювало лише декілька гравців.
"Ми, на жаль, мали ситуацію в липні, коли ціна скакнула на 20-25 відсотків вгору - тобто, електроенергія здорожчала. Ринок був достатньо монополізований, тому що деякі компанії, енергетичні монополісти - зловживали своїм монопольним становищем, створювали штучні дефіцити на цьому ринку і ці дефіцити призводили до зростання ціни на електроенергію", - наголосив Андрій Герус, голова Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.
А ще до постійних мітингів під нацкомісією з питань енергетики та комунальних послуг.
Десятки робітників підприємств декілька разів протестували, вимагали зниження ціни на електроенергію, адже підприємства на яких вони працювали, поступово ставали збитковими.
"Бац, і плюс 25 відсотків! Ти це ніде не міг врахувати, що буде плюс 25 відсотків. А контракти потрібно враховувати. Якщо ми не будемо виконувати експортні контракти, - повернутися на ці ринки буде дуже важливо. Тобто, ми розуміємо, що такі коливання ціни на електроенергію, вони будуть вбивати всіх", - зазначив Руслан Іллічов, генеральний директор Федерації роботодавців України.
"Станом на липень-серпень електроенергія в Білорусі, або Словаччині коштувала десь копійок на 30-40 дешевше, аніж електроенергія в Україні. Тобто, це десь відсотків 20 була різниця", - наголосив Андрій Герус, голова Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.
Тож вітчизняні виробники електроенергії ціни поступово знизили та й коливання на ринку зменшилися. Втім, не зважаючи на зниження цін, собівартість виробництва все рівно висока.
"Благодаря усилиям правительства, профильного комитета Верховной Рады произошло снижение цены. Естественно мы, химики приветствуем, потому что вопрос энергоносителей в себестоимости нашей продукции. Это вопрос конкурентоспособности нашей продукции на рынке. Часть электроэнергии - в себестоимости продукции, в химии, - она находится в районе до 10 процентов", - наголосив Ігор Гольченко, віцепрезидент Союзу хіміків України.
Запорізький титано-магнієвий комбінат. Тут собівартість виробництва ще вища. І досягає 40 відсотків.
"Это достаточно большая величина. И так как производства, подобные нам - они аналогичны, - мы на сегодняшний момент понимаем, что электроэнергия для наших конкурентов на 30-60 процентов дешевле обходится, чем для нас. Как мы можем конкурировать?", - наголосив Володимир Сивак, директор Запорізького титано-магнієвого комбінату.
Запорізький титано-магнієвий комбінат - одне з найбільших підприємств України і єдиний виробник титанової губки в Європі. Але через дорогу електроенергію завод втрачає лідерські позиції.
На світовому ринку титан виробляють лише шість країн. Зокрема, й Україна. Загальний обсяг може досягти дванадцяти тисяч тонн. Утім зараз комбінат виготовляє тільки 7. Причина - ціна на електрику. Для порівняння: у найближчого конкурента - Казахстану - вартість нижча майже на 72 відсотки! І чи не на половину дешевша електроенергія у США. Тож, як зробити електроенергію дешевше?
"Це атомна енергетика - яка, в принципі, досить дешева. У нас є гідроенергетика. Тобто, це ті резерви, які можуть робити ціну на електроенергію дешевше, ніж у конкурентів", - говорить Руслан Іллічов, генеральний директор Федерації роботодавців України.
"Мы не просим каких-то льготных тарифов, наше предложение - это дать возможность нам заключать прямые договора с атомными станциями. Это может быть нормальным решением как для экспорто-ориентированного предприятия, так и для энергетиков", - підкреслив Володимир Сивак, директор Запорізького титано-магнієвого комбінату.
Про це говорили і під час зустрічі з прем'єр-міністром. Подали в Кабмін спеціальний лист із пропозиціями про те, як зробити ринок електроенергії ефективнішим. У ЗТМК пропонують дозволити підприємствам напряму укладати договори на постачання електроенергії з атомних станцій. Інакше - українські підприємства стануть неконкурентними і цілі галузі можуть зупинитися. Зокрема і виробництво титану.