У Львові відновлять музей Романа Шухевича [ Редагувати ]
Знищений росією музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича таки відновлять. У Львові провели архітектурний конкурс, де журі з-поміж архітекторів і музейників вибрали три ескізи. Новий музей повинен не лише зберегти пам'ять про Романа Шухевича, але й доповнити його новими підходами. Про те, який саме вигляд матиме відновлена пам'ятка та за який час садибу генерал-хорунжого відбудуть, розкажуть львівські колеги.
1-го січня внаслідок ворожої атаки двома російськими дронами вщент знищено львівський Музей генерала-хорунжого Української повстанської армії Романа Шухевича. Саме тут у тисяча дев'ятсот п'ятдесятому році радянські спецслужби намагалися заарештувати провідника національно-визвольного руху. До спецоперації залучили майже сімсот бійців внутрішніх військ. Аби не потрапити до чекістів у полон, Шухевич пустив кулю собі в скроню.
Музей знищили росіяни в день народження іншого борця за незалежність України - Степана Бандери. Історики кажуть, навіть за більше як пів століття після смерті - українські борці за свободу не дають москві спокою.
Іван Сварник, історик:
Без жодного сумніву, що Роман Шухевич, генерал Чупринка, був одним з найстрашніших для Москви ворогів, організатором збройного опору українського народу проти тоталітарного режиму. Ставлення до нього визначалося тим, що він займав ключову позицію в історичних процесах 20 століття.
Знищений музей вирішили відновити на тому ж місці у Львові, де він і був. Головною вимогою до проєктів з боку родини генерал-хорунжого УПА було максимально зберегти історичний вигляд штаб-квартири, у якій Шухевич жив останні два роки.
Марія Шухевич-Трильовська, донька Романа Шухевича:
Моя думка була така: відновити його один до одного, як він був до того всього. Але дуже багато ідей, дуже багато думок існує. Будемо ми так дискутувати, будемо ми так битися, не знати, коли той музей постане, відродиться.
Щоб знайти належну ідею відбудови пам'ятки - у львівській міськраді провели архітектурний конкурс. Планують не лише відновити музей, а й створити простір для проведення культурних заходів. Із семи ескізів журі вибрали три.
Антон Коломєйцев, головний архітектор Львова:
Ми хочемо і ми це обговорювали в рамках журі, щоби тут не був візит одноразовий до цього музею, щоб люди поверталися, беручи участь у читаннях, у дискусіях, історичних обговореннях.
Переможці архітектурного конкурсу обіцяють відновити фортепіано, на якому грав Шухевич, дерев'яне оздоблення, автентичні сходи, які частково вціліли після удару російських безпілотників. І найголовніше - криївку, у якій від чекістів переховувався Шухевич.
Лисюк Андрій, архітектор, переможець конкурсу:
Ця людина була справжньою, і ми повинні експонувати на фоні доповнення справжніми матеріалами, які залишилися, які можна відновити ще.
Відбудують музей за кошти благодійників. Будівельні роботи планують розпочати вже за 4 місяці.