На Харківщині триває відновлення зруйнованих мостів [ Редагувати ]
Харків учергове під ударом росіян. На прицілі окупантів об'єкти цивільної інфраструктури. Через бойові дії на Харківщині були зруйновані два з половиною десятки мостів. Частину підірвали росіяни під час відступу. А деякі довелось підривати українським силам оборони, щоб обрізати шляхи підходу окупантам до населених пунктів. Нині в регіоні триває активне відновлення інфраструктури. Сім мостів під Харковом уже відремонтовані. Перші в черзі на відбудову - переправи саме для військових потреб. Про темпи відновлення - репортаж Світлани Шекери.
По цьому шляхопроводу проходить дорога на Донбас.
Андрій Алексєєв, начальник Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Харківській області:
Під час його втечі з Чугуївщини, під час харківської операції, ворог, відступаючи, підірвав його для того, щоб унеможливити залізничне сполучення цією гілкою, тому що під цим шляхопроводом проходить залізниця.
На відновлення споруди пішло майже 2 роки. Пан Сергій працює на фрезерувальній машині, щоб доробити дорогу перед основним шляхопроводом.
Сергій Косенко, водій фрезерувальної машини:
Щоб потом покласти, зрівняти перепади, коли буде приєднуватися основна дорога до моста.
Згладити в'їзд порадив інженер-консультант з ізраїльської компанії. Він наглядає за якістю робіт і коригує проєкт.
Руслан Кузнєцов, головний інженер компанії консорціуму "Україна-Андасат-Ізраїль":
Об'єкт будувався уже в воєнний час і деякі проєктні рішення були недосконалі. Тому разом із замовником технічним наглядом і нами було прийнято рішення профрезерувати й зробити більш м'який в'їзд на цю ділянку.
На реконструкцію витратили понад триста мільйонів гривень. Це кредит від європейських партнерів. Відновлений шляхопровід має більший запас міцності.
Андрій Алексєєв, начальник Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Харківської області:
Нова споруда розрахована на всі навантаження, на всі види транспорту, вона підсилена, і не так просто буде її зруйнувати, навіть у випадку якихось ударів ворога.
Кипить робота і на цьому мосту. З сьомої ранку до сьомої вечора два десятки робітників не втрачають жодної погожої днини.
Цей міст також був підірваний.
Олександр Коваленко, начальник дільниці мостобудівельного загону:
Цей міст побудований в кінці 80-х років, він уже потребував на початок повномасштабного вторгнення капітального ремонту, сама споруда 416 метрів довжиною, висотою до 30 метрів, ну, і він планувався в капітальний ремонт, але почалось вторгнення, був підірваний, і тепер ми працюємо по новому проєкту.
Зараз усі роботи зосередили на тротуарах.
Сергій Сидоренко, виконроб ТОВ "Мостозагін 112":
Спочатку наносимо гідроізоляцію. Напливна гідроізоляція рулонна. Потім робітники клеять анкери, щоб тримали цю сітку, в'яжемо сітку, встановлюємо спочатку карнизний блок, потім бордюрний камінь.
Тут працюють робітники з усієї країни. Володимир Васильченко з Маріуполя. Колись був педагогом. Тепер будує мости.
Володимир Васильченко, робітник:
Взагалі я вчитель за спеціальністю, понад 25 років пропрацював в школі. Викладав українську мову і літературу. Треба ж якось жити. Робота подобається, колектив дружний.
І якщо до ремонту тут могли проїхати лише легковики, то після відновлення поїдуть вантажівки. Всі роботи проводили за сучасними технологіями.
Олександр Коваленко, начальник дільниці мостобудівельного загону:
Освітлення, відеоспостереження, моніторинг погоди, все згідно з чинними нормативними даними.
А ще дбають про довкілля. Стоки з мосту перед тим потрапили у Сіверський Донець, вони проходитимуть очищення.
Олександр Коваленко, начальник дільниці мостобудівельного загону:
Це називається водовідвідний трап, через нього буде дощова вода стікати в водовідвідний колектор, збиратися під мостом, і потім буде направлятися на очисні споруди, сепаратори, де вода буде очищатись і попадати, зливатися в річку, очищена вода.
На цей міст витратили 600 млн грн, сюди вже пішло близько тисячі двохсот кубометрів монолітного бетону. Після того, як споруду приймуть інженери, перед відкриттям проводять певний традиційний ритуал.
Світлана Шекера, кореспондентка:
Усі робітники вишиковуються тут, під мостом. А зверху запускають великі вантажівки. Якщо споруда не обвалиться, значить, зроблено на совість.
Через те, що грошей на реконструкцію мостів у держави бракує, доцільність і черговість відновлення шляхів визначають разом з військовослужбовцями.
Андрій Алексєєв, начальник Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Харківській області:
Всі місця проведення робіт підтверджені нашими представниками Збройних сил України, Генштабу, і ми не працюємо там, де є рекомендація поки що не відновлювати мости через якусь небезпеку в їх повторній руйнації.
На семи відновлених спорудах Харківщини вже пустили рух автомобілів. В роботі ще 12 шляхопроводів і мостів. Частину відкриють цьогоріч. Мости в зоні бойових дій наразі не відновлюють, там лише підтримують тимчасові переправи.