У Львові поранені воїни опановують електрозварювання [ Редагувати ]
Нестача кадрів в Україні залишається одним із викликів під час війни. Серед найбільш затребуваних професій – електрогазозварник. Частково закрити цей дефіцит можуть ветерани російсько-української війни. Так, в одному зі львівських профтехучилищ захисники з пораненнями спробували опанувати пальник і зварити свій перший виріб. Чи вдалося їм і як планують використати засвоєне - розкаже Роман Гаврилів.
Під пильним наглядом майстрів свої перші зварювальні шви проводять поранені захисники.
Володимир Савельєв, ветеран російсько-української війни:
Завжди хотів спробувати зварювати. У батька брав, і такою паличкою зварював, але ця штука набагато простіша.
На фронті ноги Володимира уразила протипіхотна міна. До повномасштабного вторгнення він працював дизайнером.
Володимир Савельєв, ветеран російсько-української війни:
Я думаю, що ці елементи можу використовувати у своїй роботі, тому що я робив декорації, і можна робити декорації з металу. Це як один з елементів, який можна потім використати для всяких інсталяцій, для оформлення фотозон.
Перед початком зварювання усі учасники проходять тренування на симуляторі, він повністю відтворює реальні звуки й світлові ефекти.
Бойовий медик з пораненням Микола мусить ідеально провести пальником по нібито металу. Якщо все вдасться, то він побачить зелені позначки.
Довжина дуги – 95%, це абсолютно добре. І кут – 81%. Можна сміло відправляти його на справжній апарат. І він може сміло виконувати зварювання.
Микола Політило, ветеран російсько-української війни:
Зовсім не нуднувато. Це навіть цікаво. Як якась гра. Ти один раз це спробував – тобі сподобалось, але ще подивився на свої результати, і хочеш їх покращити. Потім аналізуєш, думаєш, як це виправити. Стараєшся, щоб це було краще.
Лише після тренувальних спроб новачків допускають до справжнього зварювального апарата.
Натискаємо на кнопку. У нас із пальника пішов газ. На редукторі нам показує, скільки є газу і скільки подає газу, і ми його регулюємо під саме те, що робимо.
Як налаштувати апарат, добре знає інший ветеран Владислав.
Владислав Плєшаков, ветеран російсько-української війни:
Я маю п’ятий розряд, тому це більше обмін навичками був для мене. Чогось навчитися, вдосконалити.
Владислав ще у 2019 році пішов до війська. У січні на Курщині під час евакуації побратимів його атакував російський дрон. Тепер намагається повернутися до старої справи. Зараз зварює докупи каркас стола. Майстри результатами учнів задоволені.
Ігор Гах, майстер Міжрегіонального вищого професійного училища автомобільного транспорту та будівництва:
Я працюю довгий час уже в освіті. Найбільший для мене в них є такий момент, що вони хочуть. Вони хочуть більше і більше. У них саме те, що вони хочуть це вивчити й опанувати самостійно.
Львівська міська рада вже з наступного тижня такі навчання планує зробити регулярними й доступними для всіх учасників війни.
Богдан Іванусь, начальник відділу професійної освіти Львівської міської ради:
Ця програма також передбачає можливість працевлаштування в компаніях-партнерах нашої програми. Або безпосередньо навчитися здобути освітні кваліфікації для того, щоб відкрити власний бізнес.
За кошт громади, крім зварювання, львівські ветерани зможуть здобути кваліфікацію перукарів, кондитерів та адміністраторів.