Рада перенесла розгляд бюджету і закону про РНБО [ Редагувати ]
Україна відмовилася від позаблокового статусу заради членства в НАТО. Такий головний підсумок сьогоднішнього парламентського дня.
Збиралися розглянути й бюджет на наступний рік. Чи прийняли? Знає Ірина Романова.
Із самісінького ранку Рада - в подвійному кільці правоохоронців. Під парламентом - кілька мітингів. Антибюджетних.
"Ми відстоюємо свою зарплату. Нам хочуть знизити, забрати ті 20%, які нам давали за престиж, надбавки. Ми розуміємо що робиться в країні, але дерти з нас останню шкуру", - каже учителька Галина Яськів.
У Раді сьогодні збираються розглядати головний фінансовий документ країни на наступний рік. На нього скаржаться й депутати.
"Сьогодні тільки о 6 ранку був внесений податковий кодекс і ще пізніше власне був внесений закон про бюджет. Зараз ще розносяться 46 законів, які передують прийняттю закону про бюджет.
Ми потребуємо прийняття не тільки 46 котів у мішку, ми потребуємо прийняття продуманого бюджету. Який змінить життя в країні, який реально розпочне реформи не з бідних, а з багатих", - запевняє народний депутат "Блок Петра Порошенка" Юрій Луценко.
Презентація бюджету призначена на 12.30. Тож поки депутати вивчають цифри, спікер пропонує розглянути два законопроекти.
Про скасування позаблокового статусу України та про РНБО. Перший - великих дискусій не викликає.
"В умовах здійснення агресії цей закон відкриває для нас механізми і нові форми реалізації нашої ефективної зовнішньої політики. Логіка і філософія цього закону відповідає баченню наших партнерів по Альянсу і по Європейському союзу", - доповів міністр закордонних справ Павло Клімкін.
На цьому історичному рішенні й зупинилися. Для закону Про РНБО не вистачило трьох голосів.
Дехто з депутатів побачив у ньому надмірне розширення повноважень Ради Нацбезпеки.
"Ми наділяємо функціями, що у період між засіданнями РНБО здійснює контроль за виконанням рішень, подивіться в яких сферах: державної безпеки, правоохоронної діяльності, у сферах військово-технічного співробітництва, внутрішньо-політичні, інформаційні, економічні, науково-технічні, екологічні, соціальні, гуманітарні. Це що, національна безпека і оборона?", - не розуміє депутат.
"Ви розумієте, що тепер надається такі повноваження РНБО, що це є зовсім інший орган. В дійсності робиться державний переворот. Твориться новий орган - третє джерело влади. Ми вже мали два джерела влади, і знаєте до чого це довело", - каже депутат Юрій Шухевич.
Повернутися до законопроекту вирішили за кілька днів. А сьогодні перейшли до розгляду бюджету.
Крім нього, міністри на чолі з прем’єром презентували ще понад чотири десятки законопроектів та зміни до Бюджетного, Податкового і Митного кодексів.
"Нас очікує непростий рік, в якому 30% наших видатків заплановано на оборону та обслуговування боргів. Видатки на оборону, які є пріоритетом номер один суттєво збільшено. І по відношенню до ВВП і ми закладаємо 82,8 мільярдів на оборону. Плюс 6 мільярдів гарантії", - каже міністр фінансів України рада Наталія Яресько.
"Ми не бачимо там обіцяної урядом деолігархізації, детінізації економіки , деофшоризації. Ми бачимо, що ліквідовується цілий ряд соціальних стандартів. Позбавляється цілий ряд громадян пільг. Не вирішується питання курсоутворення", - наголошує депутат Олег Ляшко.
Над деякими цифрами депутати вирішили ще попрацювати. У тому числі й у комітетах. А до бюджету повернутися за тиждень. Наступного вівторка.
Ірина Романова, Катерина Лисенко, Сергій Коваль, Євген Камінський, "Новини", телеканал "Інтер".