"Енергія сонця - лікарням": Група Нафтогаз обладнала СЕС медзаклад на Львівщині [ Редагувати ]
Масштабні знеструмлення наразі припинилися. Проте взимку, попереджають фахівці, всім нам доведеться жити в умовах певного дефіциту електрики. І до цього слід готуватися. Та як це зробити лікарням, для яких безперебійне живлення, у прямому сенсі, питання життя чи смерті? Вихід знайшли у встановленні сонячних електростанцій на дахах медзакладів. Спеціальний проєкт "Енергія сонця - лікарням" реалізує Група Нафтогаз за ініціативи парламентського Комітету з питань енергетики. Першу таку електростанцію напередодні відкрили на Львівщині. Про це ексклюзивний репортаж Інтера.
Стандартне забезпечення операційної - це є апарати ШВЛ, монітори, апарати для коагуляції, забезпечення операційним світлом.
У Стрийській міській центральній лікарні проводять близько 6 тисяч операцій щороку. Щоб рятувати здоров'я та життя пацієнтів, усе це медичне устаткування має працювати безперебійно.
Олексій Ігнатов, головний лікар Стрийської центральної міської лікарні:
Лікарня оснащена сучасним комп'ютерним томографом. Він працює в цілодобовому режимі і скерований для обстеження пацієнтів з підозрою на гострий мозковий інсульт. Тобто цей апарат має працювати в будь-яких ситуаціях.
Дотепер під час аварійних знеструмлень медики рятувалися дизельними генераторами. Але пальне коштує дорого. Тож шукали дешевшу та водночас надійнішу альтернативу. Такою виявилася сонячна електростанція. Маючи потужність у 30 кіловатів, вона дає змогу заживити навіть ліфти. Але в пріоритеті - критично важливі медичні апарати.
Іван Зрайло, директор Стрийської центральної міської лікарні:
Вона, звичайно, не може закрити всю потенційну потребу нашої лікарні, але вона дуже нам допомічна для того, щоби не тільки заощаджувати електроенергію, але й робити без зупинок операційні блоки.
Сонячними панелями лікарню обладнали в рамках проєкту "Енергія сонця - лікарням". Його реалізує Група Нафтогаз за ініціативи парламентського Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Першою СЕС днями оснастили Стрийську лікарню. На черзі - ще 8 медзакладів.
Олексій Чернишов, голова правління НАК "Нафтогаз України":
Загалом плануємо обладнати сонячними електростанціями 9 лікарень. Це різні області, але більшість об'єктів знаходяться у прифронтових регіонах. Днями електростанцію встановили на лікарні в Стрию на Львівщині. Далі в планах - Харківщина.
Енергія сонця дозволить лікарням не лише мати зручне та екологічне резервне живлення, а й істотно заощадити на комірному.
Андрій Герус, народний депутат України, голова Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг:
Надзвичайно важливо, щоб лікарні мали як альтернативне джерело енергії, так і мали можливість просто використовувати ці сонячні панелі для генерації електроенергії, менше купувати з мережі. Такі сонячні електростанції можуть закривати до половини потреб лікарні в електроенергії.
Тобто сонячні панелі, на відміну від генераторів, знадобляться у будь-якому разі: і за наявності, і за відсутності знеструмлень. У Стрийській громаді вже порахували - за рік в одній лише центральній лікарні заощадять близько 300 тисяч гривень.
Олег Канівець, голова Стрийської МТГ:
Для нас це є суттєво по бюджету, тому, звісно, ми вдячні групі компаній "Нафтогаз" і її керівнику Чернишову, що вони серед конкурсантів обрали нашу лікарню. Ми боролися за цей грант, щоб отримати цю соціальну допомогу, і вдячні, що реалізували цього року.
У профільному парламентському комітеті констатують: електростанція в Стрию показала хорошу економічну ефективність. Вона може окупитися вже за три роки і суттєво економити гроші громади. Тож це чудовий приклад для решти регіонів і медзакладів.
Андрій Кіт, голова підкомітету з питань нетрадиційних та відновлюваних джерел енергії, альтернативних видів палива Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг:
Особлива подяка Олексію Чернишову, який один із перших відгукнувся. Думаю, що і громади, і приватний сектор, і інші громадські організації це підтримають, і воно набуде широкого розвитку для того, щоб ми насамперед навчилися правильно використовувати електроенергію.
Та головне завдання сонячних станцій нині - забезпечувати надійний енергетичний тил українським лікарям, які, попри війну та перебої з електрикою, й далі сумлінно виконують свою надважливу роботу.
Олексій Чернишов, голова правління НАК "Нафтогаз України":
Змонтовані сонячні панелі забезпечать лікарні стабільним резервним живленням і допоможуть працювати навіть у випадку знеструмлень. У такому випадку - це може врятувати людям здоров'я та навіть життя.
Ініціатори та учасники проєкту "Енергія сонця - лікарням" сподіваються, що приклад Стрия стане взірцем. І зрештою всі українські лікарні, з допомогою благодійників, переймуть цей досвід і будуть обладнані ось такими сонячними електростанціями.