У Франції триває суд над Ле Пен за розкрадання коштів ЄС [ Редагувати ]
Ультраправі на лаві підсудних. У Франції триває розгляд справи про розтрату грошей Євросоюзу. Фігуранти - 25 політиків з партії "Національне обʼєднання". Під слідством голова політсили в парламенті Марін Ле Пен.
Що загрожує підсудним у разі визнання провини? Та як ця партія впливає на політику Франції щодо України?
Париж, суд у справі про незаконне використання коштів Європарламенту. У судовій залі лідерка французьких ультраправих у парламенті Марін Ле Пен.
Разом з політикинею 24 однопартійці. Серед них девʼятеро - колишні депутати Європейського парламенту. Усіх їх звинувачують у найманні асистентів, котрі допомагали їхній партії, нині "Національному обʼєднанню". А кошти на оплату праці виділяв Європарламент. Система фіктивних робочих місць, за даними слідства, працювала з 2004 по 2016 роки.
Патрік Мезоннев, адвокат Європейського парламенту, співпозивач:
Питання в тому, що встановили судді після кількох років розслідування системи. Вона нібито була створена на найвищому рівні, зокрема президентом "Національного об'єднання", для привласнення державних коштів Європейського парламенту. Ось у чому річ.
За словами прокурорів, помічники депутатів постійно працювали лише на партію Ле Пен. Багато з них не могли описати свою роботу в парламенті, а деякі навіть ніколи й не бачили депутатів, за якими були закріплені. Хтось, за даними слідства, зовсім не був у Європарламенті. Інституція оцінила збитки у понад три мільйони євро. Та у політсилі судовий процес називають "політичним переслідуванням".
Александр Варо, юрист та депутат Європарламенту від "Національного обʼєднання":
Ми віримо в правосуддя. Це не політичний процес. Це суд над політичною партією з політичних причин. Але судді неупереджені й незалежні, і вони побачать, що ми діяли лише в межах закону і справедливості.
Так само на своїй невинуватості наполягає лідерка партії Марін Ле Пен. Вона стверджує, що звинувачення надто вузько розуміє роль парламентського помічника.
Марін Ле Пен, голова групи "Національне об'єднання" в Національній асамблеї Франції:
Я ставлюся до цього судового процесу спокійно. У нас є чимало аргументів для захисту того, що є питанням парламентської свободи, котра стоїть на кону в цій справі. На судові засідання відведено два місяці, аби продемонструвати: ми не порушили жодних правил. Жодних політичних і жодних регламентних правил Європейського парламенту.
Марін Ле Пен очолювала ультраправу партію "Національне обʼєднання" 10 років. Тричі висувалась на пост президента. Цього літа її партія перемогла на виборах до Європарламенту. Де увійшла в союз з іншими ультраправими, і вже дві сесії поспіль виступає проти підтримки України. Сама Ле Пен вважає окупований Крим частиною росії, засуджує повномасштабне вторгнення, але виступає проти антиросійських санкцій. Так само як і проти євроінтеграції України та вступу до НАТО.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Суд над Ле Пен та її однопартійцями триватиме до кінця листопада. Покарання за розтрату коштів ЄС може передбачати штраф - мільйон євро, 10 років увʼязнення та 10-річну заборону обіймати державні посади. Це поставило б хрест на сподіванні Марін Ле Пен здобути пост президента на наступних виборах 2027 року.