Словаччина та Україна зафіксували чотири вектори взаємодії [ Редагувати ]
Чотири основні вектори взаємодії України та Словаччини зафіксували глави урядів двох держав. Зустріч між прем'єрами Денисом Шмигалем та Робертом Фіцо відбулася напередодні у прикордонному Ужгороді. Головними темами розмови стали посилення політичного діалогу, підтримка суверенітету і територіальної цілісності України. А результатом зустрічі спільна декларація. Докладніше розкажемо далі.
Голови урядів України та Словаччини зустрілися за столом переговорів в Ужгороді. Підсумок семигодинної зустрічі - документи про співпрацю в економічній, соціальній та оборонній галузях. А також іще один крок до посилення енергетичної безпеки.
Денис Шмигаль - прем'єр-міністр України:
В енергетичній сфері Україна та Словаччина реалізують амбітний спільний проєкт з модернізації електричного інтерконектора Мукачево Великі Капушани. В рамках програми передбачено фінансування цих робіт, проєкт має бути завершений з обох сторін до кінця 2028 року. В результаті ми розширимо наші експертно імпортні зв'язки та зміцнимо енергетичну безпеку обидвох держав.
Ще одна домовленість - розвиток співпраці щодо інфраструктури та логістики. Зокрема, дві країни матимуть пряме залізничне сполучення.
Денис Шмигаль - прем'єр-міністр України:
Всі проєкти, про які ми домовляємося, будуть втілені в життя. Водночас плануємо запустити альтернативне залізничне сполучення "Київ-Братислава" з продовженням до Відня з пересадкою на станції "Чоп".
Словаччина продовжить гуманітарну місію в Україні - запевнив Роберт Фіцо. Зокрема, готує новий пакет військової допомоги, а також надасть техніку для розмінування. В планах спільне зі словацькими підприємствами виробництво інженерної техніки. Зокрема, розмінувальних машин "Bozena" з локалізацією в Україні. Також країна-сусідка готова підтримати Україну на шляху до ЄС.
Роберт Фіцо - прем'єр-міністр Словаччини:
Україна підписала угоду про асоціацію, Україна запрошена стати членом ЄС, і ми це членство в ЄС підтримуємо без будь-яких заперечень. Членство в ЄС буде корисне не тільки для України, а й для нас. Адже ми матимемо ще одного сусіда-члена ЄС. І ми готові надати весь свій досвід вступу до ЄС.
Зі свого боку прем'єр України чітко зазначив: Україна не продовжуватиме газову транзитну угоду з росією після завершення терміну її дії. І закликав усі країни ЄС відмовитися від російської нафти й газу.
Денис Шмигаль - прем'єр-міністр України:
Стратегічна мета України - накласти санкції на російську газову молекулу, позбавити кремль прибутків від продажу вуглеводнів, за які за які агресор фінансує війну, розраховуємо на поступову диверсифікацію поставок.
Денис Шмигаль наголосив: Україна ж готова і надалі виконувати свої зобов'язання відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС та Договору до Енергетичної Хартії.