Скандальна забудова: у Черкасах на пляжі зводять 30-метровий готель [ Редагувати ]
У Черкасах черговий скандал із забудовою прибережної смуги. На цей раз міські чиновники дозволили будівництво в рекреаційній зоні центрального міського пляжу. Там орендар земельної ділянки збирається звести 30-метровий апарт-готель.
Навесні минулого року "Подробиці" вже знімали про це матеріал. Але тоді кінцевого вигляду проєкту не знав навіть сам забудовник. Та ось нещодавно він показав, яка споруда буде височити над пляжем. Чи можна зупинити будівельне свавілля? Сюжет Станіслава Кухарчука.
Центральний пляж Черкас. Це улюблене місце відпочинку містян – неподалік чимало парків і скверів. Та й сам Дніпро навіть взимку приваблює людей. І хоча вже понад два гектари рекреаційної зони винаймають приватники, та досі бізнес якось уживався з відпочивальниками.
Ця земельна ділянка перебуває в оренді ще з початку двохтисячних і вже не раз змінювала власників. Тут працювали розважальні заклади й заклади громадського харчування. Але весь цей час берегова смуга залишалась недоторканною. Але після приходу нового орендаря – центральний пляж міста буквально переорали бульдозери.
Так кілька тижнів тому техніка перекопувала зону відпочинку. Це неабияк збурило містян. Нинішній господар на березі планує звести величезний апарт-готель, пляж перетворив на суцільний будмайданчик. Тепер, щоби прогулятися набережною, доведеться перестрибувати бульдозерні колії.
За будь-якої погоди пан Володимир займається спортом на майданчику поблизу центрального пляжу. Він, як і більшість містян, щиро сподівався: цю рекреаційну зону в центрі Черкас упорядкують, але інформація про те, що тут буде готель, чоловіка просто ошелешила.
Володимир – житель Черкас:
У всіх людей були сподівання, що дійде черга до її облаштування. Ну, те, що зараз робиться з цим готелем, як його називають, всіх дивує. Це взагалі іде просто всупереч здоровому глузду звичайних людей.
Погодження на зведення готелю мерія надала орендареві ще весною минулого року. Потім скасувала і знову надала вже восени. А міський голова Черкас навіть запевнив: нічого поганого в цьому будівництві немає.
Апарт-готель, апарт-готель – це погано!? Є такий вид бізнесу, як апартаменти. Я думаю, що з цим підприємцем не буде ніяких питань. Якщо потрібно буде підправити, ми підправимо, і я думаю, що цей об’єкт стане окрасою.
Сама майбутня окраса на проєкті забудови має ось такий вигляд - 3 під’їзди, сім поверхів і буде заввишки 30 метрів. Ці зображення в мережі з’явилися нещодавно. Саркастично містяни вже охрестили готель черкаський "Форт Буаяр".
Це стародавня Дзеленьгора. У часи Речі Посполитої тут розташовувалось перше черкаське замчище, з якого наші середньовічні пращури спостерігали за рухом по руслу Дніпра і лівобережжям. Ця можливість залишилась і в нинішніх жителів мста та їхніх гостей, але схоже, що із будівництвом 30-метрового апарт-готелю, будівельний майданчик якраз за моєю спиною, насолоджуватись дніпровими пейзажами зможуть лише власники майбутніх апартаментів.
Для розуміння масштабів будівлі порівняємо її зі стандартною п’ятиповерхівкою – її висота вдвічі менша за майбутній апарт-готель. За погоджувальною документацією Департамент архітектури дозволив приватнику забудувати лише десятину від орендованої ділянки. Решта за законом мала б залишатися зоною рекреації, вільною від комерційної забудови. Тому велику орендовану ділянку розділили на кілька менших, аби мати на пляжі територію для обслуговування будівельного майданчика - переконаний журналіст-розслідувач Артур Чемерис.
Міська рада проголосувала за поділ цих земельних ділянок. Якби, умовно кажучи, були не зацікавлені в забудові цього апарт-готелю, то не... Зараз їм треба ця ділянка повністю, щоб посадити по нормативах те, що вони хочуть тут посадити… А потім вони скажуть, забирайте цю землю і робіть з нею, що хочете.
Та й готель не зовсім готель – каже Артур. Під цією назвою забудовник, імовірно, планує звести звичайний житловий будинок.
Артур Чемерис, журналіст-розслідувач:
Це зовсім ніякий не готель – це банальна, вже давно напрацьована схема саме житлової забудови саме в рекреаційній зоні. Єдина незручність для майбутніх власників цих апартаментів – це комерційні розцінки на електроенергію. Але якщо в тебе є кошти придбати такі апартаменти, то тобі особливо не відчутно чи платити за електрику 5 гривень, чи вісім.
Інформацію, який вигляд матимуть майбутній готель і територія довкола, забудовник не розмістив на будівельному майданчику. Не пояснив цього і в телефонній розмові з нами.
Роман Діский – забудовник:
Вибачте, я у лікаря, я вас потім наберу пізніше...
Та після цього Роман Діский на зв’язок та і не вийшов. З огляду на його сторінку, у соцмережах він не надто активний. Проте чиновники черкаської міськради часто відмічають його у своїх публікаціях.
Головний архітектор міста Віталій Чернуха показує, який вигляд після актуалізації генерального плану має центральний пляж. Депутати ще у 21 році значно розширили в рекреаційній зоні межі комерційної забудови. Тому вплинути на бажання орендаря управління архітектури не може. Хоча сам він проти такої конструкції на пляжі.
Віталій Чернуха – начальник управління архітектури Черкаської міської ради:
Тут не можна було відмовити – вони звернулись з тим, що там дозволяється будувати в цій частині. Будь-який об’єкт в такому місці буде сприйматись в штики… От спеціально поставили"Форт Буаяр", і хай люди викладуться на повну, нарозказують.
З весни минулого року правоохоронці намагаються через суд скасувати дозвіл міськради на спорудження апарт-готелю. Прокурори впевнені: це капітальне будівництво суперечить закону про прибережно-захисну смугу.
Станіслав Торопчин – заступник керівника Черкаської обласної прокуратури:
Першу інстанцію ми програємо, в апеляції частково виграємо, частково програємо… Потім по новому колу розглядаємо, і це знову затягується, затягується, затягується…
Поки тривають суди, триває і будівництво. Коли апарт-готель зведуть і здадуть в експлуатацію, орендар матиме право ще й на викуп земельної ділянки під ним.