Полон убиває: шокуючі свідчення звільнених бранців кремля [ Редагувати ]
80% тіл українців, репатрійованих із місць утримання в росії, мають ознаки тортур. Йдеться не лише про застосування фізичної сили, а й про неналежні умови утримання: погане харчування, відсутність меддопомоги.
За даними українських правозахисників, окупанти однаково застосовують катування як до військовополонених, так і цивільних заручників. Більше про справжні умови утримання поневолених українців у історіях-свідченнях звільнених із полону громадян. Матеріал Ярини Марків.
росія незаконно ув'язнила тисячі цивільних українців.
Фальсифікує звинувачення, фабрикує справи.
Утримує в неофіційних місцях несвободи.
І окрім цього, майже кожен з цивільних заручників відчуває на собі тортури.
Ця молода дівчина добре знає про катування росіянами цивільних бранців. Кримську татарку Леніє Умерову майже два роки незаконно утримували в російських тюрмах.
Мені натягнули на голову мішок, і невідомі чоловіки у балаклавах та у чорному одязі запхнули в машину і повезли кудись, невідомо куди, це не можна назвати етапування. Це викрадання людей фактично.
25-річну дівчину схопили під час перетину кордону Грузії в грудні 2022. Їхала в Крим навідати онкохворого батька. Російські силовики сфабрикували звинувачення у шпигунстві. За нього законодавство рф передбачає до 20 років ув’язнення.
Леніє Умерова, звільнена з полону:
Мій випадок не унікальний. Є термін - карусельні звинувачення до людей, тримають по адміністративних звинуваченнях, продовжують цей термін ув’язнення, це робиться для того, щоб сфальсифікувати, якось наклепати якусь кримінальну справу.
За проукраїнську позицію та незгоду з російськими терористами – тортури й одиночна камера. У такій сиділа Леніє. Аби не збожеволіти, медитувала, читали книжки й розмовляла з предметами, щоби чути свій голос.
Фізіологічно впливає на тебе, бо це максимальний тиск, нам нема звідки взяти інформацію, нема куди викинути енергію, ти починаєш їхати з глузду. Я ходила там по 10 000 кроків.
Трималася завдяки листам, які надходили від рідних і небайдужих людей з усього світу.
І здавалося, що от коли ти відкриваєш цей лист, ти починаєш читати: так, зараз складно, але ми це переживемо. І колись ми будемо вдома, де будуть поряд люди, які будуть думати так само як ти. Для яких слова "Слава Україні" - це не пусті слова і не привід для сміху або якихось бридких жартів.
Леніє звільнили 13 вересня в рамках обміну. Зі ще кількома цивільними.
Зараз дівчина є голосом тих, хто досі в російських тюрмах.
Леніє Умерова, звільнена з полону:
Дівчата, з якими ми познайомилися в Лефортово, вони були з Херсонської області, Запорізької області, з Криму, тобто з усіх окупованих територій вони забирають людей. І мало того, що вони забирають, вони ще їх тасують по всій росії. Вони можуть бути на Уралі десь у в’язницях, в абсолютно рандомних місцях.
За різними даними, у неволі перебуває 1600-1800 цивільних. Але реальне число може бути в десятки разів більше. За інформацією МВС, наразі в Україні вважаються зниклими безвісти майже 63 тисячі людей.
Петро Яценко, речник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими:
Коорштаб збирає всі дані, всю можливу інформацію про те, де хто перебуває, в якому стані здоров'я. На жаль, таких цивільних, яких поневолила росфедерація, їх багато. Це тисячі людей, про яких збираємо інформацію, і сотні людей, про яких відомо.
Місцеперебування більшості рф приховує. Адже часто вони неофіційні - коментує правозахисниця Людмила Янкіна.
Людмила Янкіна, правозахисниця:
Є неофіційні катівні - це якісь гаражі, якісь підвали, будь-яке приміщення, де просто можуть утримуватися сотні людей, не реєструючи їх ніде ,не надаючи їм ніякого статусу. Ні безвісти зниклих людей, не підтвердженого статусу полону.
Крім того, ув'язнених постійно переміщують, етапують, щоби заплутати сліди.
Катерина Огієвська, документаторка, координаторка сімей цивільних заручників МІПЛ:
Таким чином тиснуть психологічно на людину, яку вони утримують. Начебто людину везуть на обмін, а в останній момент сказати, що Україна відмовилася забирати вас, їх етапують далі.
А коли люди утримують інкомунікадо - це коли взагалі й нічого не пред’являють, вона сидить в камері. І сам затриманий не розуміє, що йому очікувати далі, то це і тортури для рідних, тому що вони не можуть знайти, де саме утримують рідну людину чи взагалі вона ще жива, чи з нею все добре.
Так росіяни утримували викрадену журналістку Вікторію Рощину. Медійниця працювала над репортажами з тимчасово окупованих територій, і в серпні 2023 її схопили. Спершу 26-річну дівчину кинули в катівні в окупованій частині Запорізької області, потім перевели у Таганрозьке СІЗО №2 - колонію з найжорстокішими умовами. У жовтні 24-го Україну сколихнула страшна звістка - Вікторія Рощина померла в полоні. Лист від Міноборони рф отримав її батько. Воєнний злочин, поєднаний з умисним убивством – так в Офісі Генпрокурора України кваліфікували справу за фактом смерті журналістки. І за весь цей час ув'язненій не висували жодних звинувачень.
Ірина Діденко, старша групи прокурорів Офісу Генпрокурора у справі Вікторії Рощиної:
Вікторію затримали без жодних звинувачень. І хочу на цьому наголосити. Вона не могла навіть себе захищати.
У полоні дівчину жорстоко катували: голодом - вона важила близько 30 кілограмів, струмом і ножами - на її тілі співкамерники бачили відповідні сліди. Це свідчення від "Слідство.Інфо". Журналісти агенції разом з колегами-медійниками напередодні презентували фільм "Останнє завдання Віки".
Людмила Янкіна, правозахисниця:
Її катували струмом. У неї були ножові поранення. І вона говорила про те, тобто вона ділилася зі своїми співкамерницями тим, що її катували струмом. Свідки говорять про те, що вона надзвичайно схудла, у неї почалися проблеми з травленням. І зрештою вона вже не могла пересуватися самостійно.
За словами співкамерниці Рощиної, працівники російської колонії ховали Вікторію від перевірок.
Людмила Янкіна, правозахисниця:
росія намагалася всіляко приховати стан її здоров’я, психологічний, фізичний стан. Насправді ми досі не можемо бути впевнені в тому, що лист про її смерть справжній, тому що в нас немає жодних інших офіційних доказів.
З моменту отримання листа про смерть Вікторії вже відбулося кілька репатріацій, але російська сторона досі не повертає її тіло.
москва порушує усі можливі норми міжнародного права, незаконно утримуючи в неволі цивільних. Це злочин - коментує речник Координаційного штабу Петро Яценко. А отже, і механізму їхнього повернення не існує.
Петро Яценко, речник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими:
Цивільні не можуть бути обміняні - це може спровокувати те, що російська сторона буде хапати наших співгромадян на тимчасово окупованих територіях. У Координаційному штабі існує спеціальний проєкт "Хочу к своим", він покликаний повертати наших співгромадян з росії, натомість ми могли б за згодою колаборантів, які засуджені, переміщати їх на території російської федерації.
Та росії колаборанти не цікаві - додає речник. Тому по кожному незаконно ув'язненому українська сторона веде перемовини, застосовує економічний, суспільний і медійний тиск. З початку вторгнення Коорштаб здійснив 61 обмін полоненими, повернуто 170 цивільних, серед яких 43 жінки.