Між лініями оборони: як фермер відновлює господарство на Херсонщині [ Редагувати ]
Фермери Херсонщини попри обстріли, мінну небезпеку та брак ресурсів відновлюють свої господарства. Наша наступна історія про Сергія Сорокунського. Його підприємство було в окупації, отримало збитки в десятки мільйонів гривень, але продовжує працювати. І зберігати українські породи худоби. Єлизавета Кротик продовжить.
На цьому полі вже чекали перший врожай. Але нині через брак вологи замість зелених пагонів суха земля. Втрачені посіви ріпаку обійдуться власникові Сергію Сорокунському в 400 тисяч гривень збитків.
Сергій Сорокунський, фермер із Херсонщини:
Це в нас біда з цим ріпаком в цьому році. На цьому полі близько 20 гектарів, вкладено сюди близько 20 тисяч гривень на гектар.
Усього тут обробляють близько трьох з половиною тисяч гектарів землі. Сіють також ще й пшеницю та соняшник.
Сергій Сорокунський, фермер із Херсонщини:
У цьому році ми посіяли близько три тисячі озимих й пшениці, тисячу гектарів ріпаку, і зараз проводимо посівну соняшнику, в планах посіяти близько восьми гектарів.
Окрім сприятливої погоди, господарство вкрай потребує й робочих рук. На кожного працівника по три одиниці техніки, а поля аграрія між другою та третьою лінією оборони.
Сергій Сорокунський, фермер із Херсонщини:
Близько 20-30% залишилося людей, і це переважно люди похилого віку або діти та жінки. Якщо говорити про фахових спеціалістів, то коло цих людей звужується, і наразі в нас на кожного працюючого по три одиниці техніки.
У березні 22-го підприємство опинилося під російською окупацією. Ворог захопив ферму, вирізав худобу, а людей повсякчас тримав під дулами автоматів.
Сергій Сорокунський, фермер із Херсонщини:
Були працівники, які взяті в полон, які під автоматами ходили їх годувати, щоб вони просто вижили, скажімо так.
Після деокупації почалися ворожі атаки. На початку минулого року росіяни двома ракетами знищили ангар. У ньому зберігалася техніка та врожай.
Сергій Сорокунський, фермер із Херсонщини:
Близько 3 тисяч квадратних метрів. Наразі ми його вже відновили відсотків на 80%. Повністю перекрили стелю, наскільки вистачило коштів - зробили. Збитки від деокупації, від агресії, від руйнувань, знищень, викрадень становили близько 150 млн грн.
Та попри всі труднощі фермерові із Херсонщини навіть вдалося зберегти сіру українську породу корів. В Україні їх лишилося тільки 400. І більше як сотня саме тут. В Асканії-Нові, де було основне поголів’я - нині окупація.
Сергій Сорокунський, фермер із Херсонщини:
Це сіра українська порода корів, яка вже стала зірками тіктоку, яких ми наразі активно популяризуємо. Ми розповідаємо про них, щоб не дати забути про цю стародавню породу та привернути увагу до проблеми відновлення саме цієї породи.
І власник ферми і його працівники це місце вважають не просто господарством, а справжнім символом української стійкості.