Чому в українських селах не вистачає сiльгосптехніки? [ Редагувати ]

Для уряду прiоритетним завданням має стати створення внутрiшнього ринку для продукцiї сiльгоспмашинобудування. Таке доручення дав Кабiнетовi мiнiстрiв глава держави пiд час спецiальної наради в Харковi. За словами президента, зараз ця галузь є найвiдсталiшою i найбiльше страждає вiд бездiяльностi всiх урядiв. Технiки просто не вистачає. А та, що є - своє давно вiдслужила. Витрати на її ремонт щороку зростають на 5% i вже сягнули майже третини цiни нових тракторiв. Президент пiдкреслив: якщо ми термiново не почнемо розв'язувати проблеми сiльського машинобудування - воно просто зникне.
У 20 столiттi до українського села прийшла колективiзацiя, а слiдом за нею i технiка. У 21 столiттi колективiзацiя пiшла, а вiд технiки залишилася лише одна назва. На тому, що є, село має в'їхати у свiтле капiталiстичне майбутнє.
Капiталiстичний розмах у Тракторному справляє враження. Технiчний прогрес поглумився iз села й поїхав далi. Про його перебування в цих краях свiдчать колеса бiля двору колишнього тракториста.
Свiтлана Бойчук, мешканка села Тракторного: "Ні, в нас немає в селi живого трактора".
Чоловiк Нiни Бондаренко першим у селi зiбрав собi трактора. На ньому з городу возили врожай, зерно до млина. Коли був колгосп - запчастини валялися на брухтi. Тепер трактор стоїть зламаним. Але господиня каже, що старого сталевого коня не пристрілюють, його ремонтують. Новий двигун уже купили.
Нiна Бондаренко, мешканка села Тракторного: "Двигатель Зид 4.5 называется, редуктор с Т-74, а вот задний мост я не знаю чей".
Пес Барон i Т-40 стали одним цiлим. Трактор дає собацi прихисток, собака стереже трактора. Ним уже 2 роки не працюють. Господар тримає технiку у дворi про всяк випадок. Часи нинi непевнi. У селi трактор - це не тiльки помiчник, це ще i вкладення капiталу.
Вiктор Удодик, мешканець села Тракторного: "Клієнтів на нього вже було ой ой ой, i проміняти, i продати, ну не хочу я. Бо зараз таке положення, сам знаєш".
Колишнiй тракторист i комбайнер Сергiй Яценко переквалiфiкувався у шофери. Має 5 гектарiв землi, але вiддав її в оренду. Працювати нiчим. Власний трактор для нього з розряду рожевих мрiй.
Сергiй Яценко, мешканець села Тракторного: "50 тисяч гривень, де я їх вiзьму? Так це тiльки трактор. Менi що, кататися на ньому? А плуг культиватор, сiялка, причеп - це все гроші. Земля - це авантюра, сьогодні вродить, а завтра ні. I все, підеш по миру з протягнутою рукою".
Ситуацiя знизу докотилася й догори. Президент Кучма незадоволений тим, як одна за одною провалилися рiзнi урядовi програми забезпечення села технiкою. На виставках її повно, а в селi - катма. Тим, хто вiдповiдає за технiчний прогрес доводиться ховати очi.
Леонiд Кучма, президент України: "Є пропозицiї, але ми не створили системи, щоб ця технiка попала на село, враховуючи ситуацiю минулого року, розумiючи, що в селян кишенi пустi".
Придбати собi новий трактор чи комбайн можуть дозволити одиницi. Бiднi ремонтують що є, багатi, хоч i плачуть, але купують iмпортну технiку. Торiк її завезли аж на 62 мільйони доларiв. А прохiднi вiтчизняних заводiв покинули тiльки 81 комбайн та 4,5 тисячi тракторiв. Наступного року комбайнів випустять трохи бiльше.
Леонiд Кучма, президент України: "Пообiцяли прем'єру, що 200 комбайнiв вiн збере - на той Херсон треба в двiчi бiльше".
Посадовцi МiнАПК, якi відповідають за технiчну полiтику на селi, пiсля президентської критики пiшли у глухе пiдпiлля i вiд будь-яких коментарiв відмовились. Свою власну думку висловив лише перший заступник мiнiстра АПК Микола Безуглий. Вiн уважає, що Українi зробити самотужки сучасний комбайн буде складно. Надто велике вiдставання в технологiях .
Микола Безуглий, перший заступник мiнiстра АПК: "Якщо ми пiдемо по шляху створення СП, то у найближчi роки ми зможемо мати сучаснi комбайни та заводи iншої технiки".
Пiдприємець Олександр Ассаубаєв торгує сiльськогосподарським реманентом. Покупцям пропонує переважно росiйськi комбайни. Нашi, вiтчизнянi, селяни беруть неохоче. Поновлення технiки стримують i цiни. Вони постiйно зростають.
Олександр Ассаубаєв, продавець сiльськогосподарської технiки: "Поэтому, честно сказать, хозяйства привыкли к этому. Что подорожает многих не удивляет. Ну, что ж сделаешь?"
Статистика свiдчить, що 80 % всiх тракторiв та комбайнiв - давно брухт. Вони застарiли i морально i фiзично. Старий трактор - це головний бiль, до якого звикають, а потiм уже починають смiятися.
Вiктор Власов уже не надриває рук шморгалкою. Йому дали новенького трактора, який заводиться з пiвоберта. Приватне пiдприємство " Зоряна" враз розжилося аж на десяток таких машин. Його господар Степан Пойташ вирiшив ризикнути i набрав в лiзинг ще й сiвалок. Каже, що умови запропонували непоганi. А гарантом угоди виступило обласне управлiння сiльського господарства.
Степан Пойташ, директор ПП ''Зоряна'' Запорiзької областi: "Нова є нова. На нову менше затрат iде, запчастин практично немає. На стару технiку ціни на запчастини піднiмаються, так що вигідніше брати в лiзинг. Це варта справа".
У господарствi Пойташiв пiвтори тисячi гектарiв землi. За 2 роки трактори та сiвалки повернуть витраченi на них грошi i далi працюватимуть на прибуток. Стапан Пойташ каже, що не така страшна земля, як її малюють. Вона все поверне сторицею, тiльки дай, що просить. У селi Тракторному також чекають весни. Гребуть та палять бур'яни i сподiваються, що Пойташ незабаром поставить у їхньому селi тракторний стан. Тодi вiдставним трактористам буде хоч якась робота.