Шахраї заробляють на безробітних українцях [ Редагувати ]
Знаменитий Льоня Голубков, який обіцяв "купити дружині чобітки", - це найбільша афера 90-х, на якій втратили гроші тисячі людей. Саме у часи кризи активізуються шахраї у різних сферах.
Наприклад, у ті ж 90-ті з'явився ще один вид шахрайства - продаж нерухомості на екзотичних курортах. Усього за пару тисяч доларів ви отримуєте право власності на віллу на 99 років. Довірливих громадян запрошували на презентацію, пригощали шампанським та показували фотографії розкішних маєтків.
В народі такі "крутійства" охрестили "лохотронами". Нова криза - нові махінації. Ті, хто видурює гроші у людей, тримають "ніс за вітром". Нині, наприклад, найактуальніша тема - безробіття. Соціологічні опитування твердять, що понад 30% українців ледве зводять кінці з кінцями.
Водночас у рекламних газетах та на стовпах - купа оголошень із дуже привабливою зарплатнею. Ми перевірили найцікавіші оголошення. Наталя Ковальова з'ясувала, що треба знати і як діяти, аби не потрапити "на гачок" до шахраїв:
"Робота на будівництві у Донецьку. Оплата 200 гривень за добу. Виплата грошей щоденно наприкінці робочого дня". Таке оголошення не могло не зацікавити Олександра, який через кризу втратив роботу. Ще б пак, 200 гривень щодоби! В оголошенні вказана адреса працедавця у Донецьку. Олександр знайшов той офіс, який містився у магазинній підсобці.
Олександр, втратив роботу через кризу:
- Я не знал, что это агентство. Пришел, сказал, что я по поводу работы. Они мне сказали - агентство по трудоусройству. Первое впечатление такое, что офис такой - ну, можно сказать, ненастоящий. Ни компьтера, ничего такого нет. Сразу вот это вызвало подозрение. Попросили сумму 30 гривен. Вроде не жалко.
Аби побачити кадрове агентство на власні очі, вирушаємо туди із прихованою камерою. До потрібного нам офісу N9 тягнеться навіть невеличка черга.
Офіс скромний, площа - не більше шести квадратних метрів. Два столи, за ними - дві жінки, жодних комп'ютерів. Від руки невідомо для чого переписують паспортні дані.
Після заманливих пропозицій щодо роботи починається дещо інша частина співбесіди.
Зйомки прихованою камерою:
- У нас договор стоит 40 гривен. У вас есть деньги с собой? Я вам дам адрес, там вас встретят, и на выбор предложат работу.
До речі, "договір" подорожчав. Ще тиждень тому за нього просили 30 гривень, тепер - 40.
Наталя Ковальова, кореспондент:
- За 40 гривень в кадровому агентстві ми отримали рекомендаційний лист на клаптику паперу. На ньому не має ані печатки, ані підпису. Проте в агентстві назвали конкретну адресу, де ніби чекає роботодавець. Зараз дізнаємося, чи насправді це так і що нам запропонують
Будинок за вказаною адресою у Донецьку дійсно існує. І навіть є офіс N102. Тут продають матеріали для будівництва. Але, схоже, наш візит працівників не дуже здивував. З усмішкою питають: "Ви щодо роботи за 200 гривень на день? Вас обдурили".
Олексій Рязанцев, старший менеджер будівельного магазину:
- Мы с этим агентством не работаем. Вы, скажем так, не первые. Большое количество людей приходит с такими "рекомендательными письмами". Одно время, бывало, до 20 человек приходило в день.
Повертаємося до шахрайського кадрового агентства, аби записати коментар та забрати 40 гривень.
Олександр також не зміг повернути свої гроші за "липовий" договір. Коли зрозумів, що його обдурили, повернувся до офісу, де побачив таких самих ошуканих безробітних.
Олександр, втратив роботу через кризу:
- Уже стояли два человека, которых они точно также обманули, тоже требовали вернуть им деньги. Те парни, которые там стояли, их уже в два места куда-то посылали, и везде им говорили: ни с каким агентством мы не работаем. Я пришел с целью вернуть свои деньги назад. Они сказали, эти вопросы не мы решаем.
Працівниць кадрового агентства хлопець знімав на телефону камеру, але вони були на диво спокійні. І наступного дня, ніби нічого й не трапилося, шахрайський офіс знову працював.
"Требуются наборщики текста для издательства "Дом книги". Работа на дому" - аналогічне оголошення. Оплата за одну друковану сторінку - півдолара.
Василь Остапченко, безробітний, в минулому - підприємець:
- Набор текста, вот оно. "Дом книги" дает сотрудникам возможность работать и в офисе, и на дому. Мы занимаемся издательством газет для школьного и дошкольного возраста". Вот адрес.
Ще нещодавно він був приватним підприємцем, але зараз без роботи. Продивляється в інтернеті усі свіжі вакансії. Ось це оголошення - робота у видавництві "Дім книги" - йому здалося привабливим. Прямо на сайті видавництва треба заповнити анкету. Але просто так її не відправити - мусиш спочатку заплатити гроші, скинувши смс на короткий номер.
Василь Остапченко, безробітний, в минулому - підприємець:
- Кстати условия поменялись со вчерашнего дня. Стоимость отправки - 2,5 гривны. Вчера стомость отправки была 6,6 гривны. То есть массовость - чем больше, тем лучше.
За хвилину отримуємо смс з кодом. Відправляємо анкету. Приходить відповідь: чекайте роботу на свою електронну скриньку. Не діждались. На сайті видавництва вказана адреса: Київ, Артема 11. Принаймні, вулиця і будинок такі існують. Починаємо пошуки працедавця.. Та на очі жодні вивіски видавництва не потрапляють.
Поки ми шукаємо видавництво, до нас підходять кілька хлопців: цікавляться, чи ми не знаємо, де тут "Дім книги". Вони так само прочитали оголошення в інтернеті і відправили смс.
Видавництва за вказаною на сайті адресою насправді не існує. Не отримали ми й обіцяного листа з роботою, хоч і витратили гроші на смс. А мобільні оператори відмовилися від коментарів щодо коротких смс номерів, обмежилися лише письмовою відповіддю: вони не несуть відповідальності за послуги, які надаються через короткі смс номери.
"Помощник руководителя. Офис. Бесплатное обучение. Карьерный рост. Возраст от 25 лет. Доход от 720 у.е." - такі оголошення нині найбільш розповсюджені. Співбесіду призначили телефоном. У районному будинку культури в обумовлений час ніде яблуку впасти - люди різного віку. Викликають по черзі.
До того ніхто не підозрює, яку роботу будуть пропонувати. Заманлива посада "помічник керівника із зарплатнею від 720 умовних одиниць"- це насправді продавець біодомішок. Але перш ніж взятися до роботи, також просять заплатити.
Всі ці псевдо-фірми, через яких ми намагалися знайти роботу, працюють не один день. Деякі з них з'явилися саме під час кризи. Але правоохоронці ними поки не зацікавилися.
Варто звернути увагу, що усі ці сумнівні оголошення мають спільні ознаки: невиправдано висока зарплатня за некваліфіковану роботу і гроші, які вимагають за анкети, договори чи контракти.
Наталя Ковальова, Наталя Неділько, Генадій Анікієнко, "Подробиці тижня", телеканал "Інтер"