Депутати відмовилися робити школу і підручники платними [ Редагувати ]
Верховна рада розширила повноваження Ради з Нацбезпеки та оборони. З третьої спроби.
А ще - сьогодні цілий день у парламенті вирували бюджетні баталії. Депутати готувалися до затвердження скарбниці на наступний рік.
Що вирішили? Знає Ірина Романова.
У Верховній раді сьогодні тільки й розмов, що про бюджет 2015. Документ уряд вніс у парламент у вівторок зранку.
Депутати навіть не встигли перегорнути усі 400 сторінок. Вчора - у комітетах - нарешті проштудіювали. А сьогодні - схопилися за голову.
"Це нестача не гривні, не 10 мільярдів, а це нестача 190 мільярдів гривень в бюджеті, поданому урядом. Уряд не може позичити грошей. Ніхто нам не позичає, крім МВФ. Проблема країни у видатках . Я не знаю країни з таким рівнем видатків. Лишається одне - скасувати зарплати і всім видавати пайки", - каже Віктор Пинзеник, народний депутат, "Блок Петра Порошенка".
Власне, щось подібне Кабмін і пропонує. Максимально урізати соціальні виплати. В опозиції і в коаліції це сприймають в штики.
"Мене хвилює в бюджеті, що ми не затискаємо паски, як говорить наш прем’єр-міністр, монополіям та олігархам. А далі залишаємо затиснуті паски тим людям, які, можливо, вже не можуть їх затискати. Треба затиснути пасок управлінню держави. Не може бути мільярд гривень на функціонування ВР.
Не може бути майже 4 млрд. гривень на функціонування прокуратури. Тому затискаємо паски всім хоча б на рік щоб стабілізувати економіку", - пропонує Олег Березюк, народний депутат, голова фракції "Об'єднання "Самопоміч".
"В новаціях уряду сьогодні пропонується обкладення податком пенсії! Пенсії мені, людині, яка пропрацювала 40 років будучи на візку. Я заробив цю пенсію і цю пенсію будуть обкладати податком. А це - страхова пенсія", - каже Валерій Сушкевич, народний депутат, фракція "Батьківщина".
"Ми також вивчили проект бюджету, в якому сьогодні пропонується в два рази в порівнянні з минулим роком скоротити пенсії і мінімальні заробітні плати в Україні. Тому "Опозиційний блок" наполягає, щоб всі соціальні стандарти були проіндексовані. І мінімальна пенсія була 1756 гривень. А мінімальна заробітна плата була 2253 гривень", - наполягає Наталія Королевська, народний депутат, фракція "Опозиційний блок".
То все депутатський піар, - переконаний спікер.
"Я розумію, що багато людей хочуть сьогодні говорити, висловлюватися. Я думаю, що сьогодні не гарний час працювати на телекамери. А гарний час працювати в комітетах, з людьми. Щоб ми швидко підготували законопроекти від першого до другого читання. Не товкти повітря, а займатися справою", - каже голова Верховної ради Володимир Гройсман.
Сьогодні депутати вирішували як наповнювати дохідну частину. Уряд запропонував внести зміни до Бюджетного, Податкового і Митного кодексів.
Та ще у понад 40 законів. Наприклад, розширити повноваження на місцях.
"За місцевими бюджетами закріплюються стабільні джерела формування доходів та розширюється наявно-дохідна база. Зокрема передаються 100% плата за надання адміністративних послуг. 100 % державного мита.
Додатково 10% на прибуток підприємств приватного сектора економіки. Запроваджується новий збір і він закріплюється за місцевими бюджетами - так званий акцизний податок", - пояснює Ігор Уманський, перший заступник міністра фінансів України.
"Ми кажемо, розповідаємо, що діти наші, треба про них думати. Але ввести плату за навчання за те, що ходять в дитячі спортивні школи - це ж треба додуматися. Там скільки, 10 мільйонів ви заробите. Тому я сподіваюсь, до нас уряд активніше буде дослуховуватись", - каже народний депутат Микола Томенко.
Законопроект, в якому пропонується зробити середню школу і підручники платною, позбавити надбавок педагогів.
А студентів та учнів - пільгового проїзду - Рада відправила уряду на доопрацювання. Кілька -все-таки - прийняла.
У першому читанні. У цілому проголосують - кажуть у коаліції - лише за однієї умови.
І сьогодні - з третьої подачі - парламентарі проголосували закон Про Раду Нацбезпеки, який завернули у вівторок. Побачили у ньому надмірне розширення повноважень РНБО.
"В залі лунали звинувачення, що це конституційний переворот, що це незаконно, що це неконституційно. Один із моїх колег, який сидить поруч викрикував, що ви ще екологію туди припишіть.
Шановні друзі, не дай звичайно Бог, але якщо буде екологічна катастрофа, яка буде загрожувати нашій безпеці і якщо там треба буде включити МНС, МВД, нацгвардію, оборону, МОЗ - то це питання національної безпеки", - сказав народний депутат, фракція "Народний фронт" Сергій Пашинський.
Незгідні заблокували трибуну, але потім розійшлися по своїх місцях.
"Була внесена поправка 15 депутатами про виключення певних функцій, які зараз отримала РНБО. Вона мала проголосована у сесійній залі. Ця правка не була поставлена. Ніхто не бачив версій закону, який голосували. Те, що Пашинський озвучував з трибуни і те, що Турчинов приписав собі.
Це було голосування всліпу. Я не розумію, депутатів, які за це голосували. З таким успіхом вони голосували 16 січня. Головне повноваження, які отримує РНБО - вони неконституційні", - запевнив народний депутат Сергій Лещенко.
Ірина Романова, Катерина Лисенко, Шматов, Камінський, "Новини", телеканал "Інтер".