Про Україну, Трампа та путіна: в Німеччині вийшла книжка Ангели Меркель "Свобода" [ Редагувати ]
Про Трампа, путіна та саміт НАТО в Бухаресті. У Німеччині сьогодні виходить книжка про залаштунки великої політики. Авторка Ангела Меркель, назва - "Свобода", вартість - 40 євро за примірник. Чому колишня канцлерка вирішила написати мемуари? Чи визнала вона свої помилки? І який гонорар отримала за видання? Усі відповіді у нашому наступному сюжеті.
"Свобода" на полицях усіх книжкових магазинів Німеччини. Від сьогодні у продажу найочікуваніший політичний бестселер року. Мемуари Ангели Меркель, канцлерки, яка 16 років керувала країною і була найвпливовішою жінкою у світі. А ще свідком та учасницею подій, які багато в чому визначили сучасну історію України, Європи та світу.
Понад 700 сторінок. Половина про юність в Німецькій Демократичній Республіці, решта про політичну кар'єру в об'єднаній країні. Книгу Ангела Меркель писала разом зі співавторкою. Беатою Бауманн - радницею та помічницею, яка усі ці роки була поруч із політиком. Авторки працювали на комп'ютері, не під'єднаному до інтернету. Текст зберігали на флешку, яку ховали у сейф. Усе, щоб до виходу книги мемуари не потрапили в чужі руки.
Утім, напередодні старту продажів німецькі ЗМІ опублікували кілька уривків. Журналістам передали їх самі авторки. Щоб підігріти інтерес до мемуарів. У спогадах Меркель ділиться враженням від першої зустрічі з президентом Трампом, який наче не почув прохання фотографів ще раз потиснути їй руку. А потім розпитував про путіна.
Здавалося, він був захоплений російським президентом. У наступні роки у мене склалося враження, що Трампа цікавлять політики з автократичними та диктаторськими рисами.
Є в книзі й про самого путіна. З ним Меркель зустрічалася десятки разів. І з першого ряду у 2007 слухала його промову на Мюнхенській безпековій конференції. Про неприпустимість побудови однополярного світу.
Він говорив швидко, частково імпровізуючи, і, мабуть, написав більшу частину мови, якщо не кожне слово, сам. Мене особливо обурювало його самовдоволення: ні слова про невирішені конфлікти в нього під боком у Карабаху, Молдові та Грузії; критика Натівської операції в Сербії, але ні слова про звірства сербів під час розпаду колишньої Югославії, ні слова про ситуацію в росії. У своїй промові путін постав таким, яким я його сприймала: людиною, яка завжди насторожі, намагається не допустити поганого поводження з собою і в будь-який момент готова завдати удару у відповідь, включаючи демонстративні ігри з силою.
А через рік був саміт НАТО в Бухаресті. На ньому Україна та Грузія не отримали "План Дій щодо членства в НАТО". Через категоричну позицію Німеччини та Франції. У книзі Ангела Меркель захищає це рішення. Пише вже тоді боялася жорсткої відповіді з боку росії.
Я розуміла бажання країн Центральної та Східної Європи якнайшвидше стати членами НАТО, адже після закінчення холодної війни вони прагнули належати до західної спільноти. Не було сумнівів у тому, що росія не могла запропонувати цим країнам те, чого вони прагнули: свободи, самовизначення, процвітання. Але водночас НАТО та його держави-члени при кожному етапі розширення мали враховувати можливі наслідки для Альянсу, його безпеки, стабільності та функціонування. Прийняття нового члена має принести більше безпеки не лише йому, а й НАТО.
В результаті був знайдений компроміс. Який все одно не стримав апетити агресора.
Той факт, що Україна не отримала зобов'язання щодо ПДЧ, був "ні" її надіям. Для путіна той факт, що Альянс дав загальну обіцянку щодо членства, був "так" вступу, "оголошенням війни". Пізніше, в іншій ситуації, він сказав мені: "Ти не будеш канцлеркою вічно. А потім НАТО розшириться на схід. І я хочу цього не допустити". А я подумала: "Ти теж не будеш президентом вічно".
Навіть ці уривки демонструють: мемуари Меркель більше, ніж просто автобіографія. Це спроба пояснити й виправдати рішення, за які ексканцлерку тепер жорстко критикують. Чи вдасться - велике питання. Утім, вже зараз ясно: книга зробить її мільйонеркою. За даними журналістів, лише авторський гонорар Меркель перевищує 10 мільйонів євро. На ці гроші вона планує створити власну політичну фундацію.