Януковичу дали ще 15 років в’язниці: чи буде реальне покарання [ Редагувати ]
Іще один вирок "раніше не засудженому"! Януковичу дали 15 років в’язниці! Президента-втікача визнано винним в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України та у підбурюванні до дезертирства.
Нагадаю, 2019-го Януковича на 13 років засудили за державну зраду. Кілька судів, де фігурантом є колишній президент, тривають досі, тож 15 років позбавлення волі для нього може бути ще не межа.
Та чи буде реальне покарання? Деталі судових процесів з’ясовував наш спеціальний кореспондент Ігор Левенок.
До росії я потрапив завдяки патріотично налаштованим офіцерам, котрі виконали свій обов'язок.
Та українське правосуддя так не вважає.
Денис Іванов, заступник начальника Департаменту у справах Майдану Офісу Генпрокурора:
Він зробив це незаконно, переправляючи близьких осіб свого оточення, переправляючи військовослужбовців УДО, а також підбурюючи військовослужбовців УДО до вчинення дезертирства, які його і вчинили…
Суддя Подільського районного суду міста Києва зачитує вирок. Йдеться про втечу експрезидента в лютому 2014-го. Обвинувачені у справі - Віктор Янукович та керівник його охорони Костянтин Кобзар. Їм інкримінують дезертирство та організацію незаконного перетину кордону. Вердикт: Януковичу – 15 років позбавлення волі, Кобзарю – 10.
Денис Іванов, заступник начальника Департаменту у справах Майдану Офісу Генпрокурора:
Цей вирок поставив, поки що юридично, крапку в питаннях, як саме, коли саме і з ким колишній президент Янукович залишав територію України…
Відео з камер спостереження в Межигір'ї свідчить: Янукович готував свою втечу ще 19 лютого 2014 року після перших повідомлень про вбитих майданівців. На цих кадрах видно, як персонал пакує речі та складає у вантажівки. Увечері 21-го лютого Янукович вилетів до Харкова. Там прозвучало його сумнозвісне…
Я никуда не собираюсь уезжать из страны…
Після цього "легітимний" одразу чкурнув у Донецький аеропорт. Його вже чекав літак з охоронцями. Але борт заблокували прикордонники.
Ми отримали інформацію, що на борту озброєні люди. І готувалися до найгіршого варіанту, щоби не допустити вильоту цього літака.
Те, що відбулося далі, і стало об’єктом злочину. Утікач вирушає на околицю села Урзуф під Маріуполем. Звідти його зі свитою забирають російські військові гелікоптери. Вони летять до рф на аеродром у місті Єйськ. Потому в Анапу, а звідти на військово-транспортному літаку прямують в Крим. У Севастополі, на базі чорноморського флоту рф, Янукович підбурює військовослужбовців управління державної охорони до дезертирства та виїзду до росії. З Криму росіяни вивозили зрадників морським шляхом.
Тетяна Сап'ян, радниця зі стратегічних комунікацій Державного бюро розслідувань:
Двадцятьом було запропоновано, п’ятнадцять погодилися отримувати заробітну плату, тобто плату за свою роботу, і продовжувати охороняти президента-втікача, а п’ятеро відмовилися і залишилися в Україні. І саме їхні свідчення склали основу і беззаперечну базу в розслідуванні.
Через рік Янукович розповість журналісту з BBC, що його втечу організував особисто путін.
Те, що володимир путін ухвалив рішення після доповідей своїх спецслужб – це було його право і його діло. Він зі мною не радився. Я йому, звісно, завдячую за те, що він дав таку команду, і моїй охороні сприяли, аби вона виконала це завдання і вивезла мене.
У 2019-му президента-втікача засудили на тринадцять років за державну зраду. Суд так само відбувався за процедурою in abcentia, тобто заочно, без участі самого підозрюваного. Лише кілька разів Янукович з росії виходив на відеозв’язок. Тоді адвокати називали процес над колишнім президентом політичним.
Ми не бачимо жодного доказу причетності Віктора Януковича до цих дій…
Після повномасштабного вторгнення попередні захисники "двічі не засудженого" відмовилися надавати йому послуги. Тож держава у справі про дезертирство призначила Януковичу безоплатного адвоката.
Ігор Сініченко, адвокат Віктора Януковича:
З даним вироком не згодний, з повним текстом я ще не ознайомлений, звісно, буду готувати апеляційну скаргу і подавати…
Наразі захисник Януковича Ігор Сініченко. У провадженні щодо незаконного заволодіння "Межигірʼям" він став адвокатом за угодою з підзахисним. Сініченко представляє інтереси Януковича у щонайменше трьох судах.
Ігор Сініченко, адвокат Віктора Януковича:
Ну, всі й ЗМІ писали, і сторона обвинувачення зазначає, що він відмовився від державної охорони й особи, які з ним поїхали, вони ж написали рапорти про звільнення. І може вони вважали, що вони вже не є військовослужбовцями, тому вони не можуть бути дезертирами. Ну, і звісно, що особа, яка не є спецсуб'єктом не може бути посібником або підбурювачем…
Що для Януковича означатиме заочне засудження? І навіщо воно потрібне?
Олександр Шевцов, адвокат Юридичної компанії:
У будь-якому випадку дана особа до теперішнього часу перебуває в міжнародному розшуку. Є постановлений українським судом вирок, в якому обрано запобіжний захід. Тому країни, з якими співпрацює наша держава, вони зобов’язані здійснити заходи щодо затримання даної особи й повідомлення України…
Та слабке місце в заочному судочинстві - виконання звинувачувальних вироків. Чи реально заґратувати засудженого, який втік до росії? Правники кажуть: це дуже складно. Утім, держава зобов’язана публічно засуджувати будь-які злочини незалежно від того.
Анастасія Діденко, адвокатка, керівниця практики комплаєнсу та антикорупції:
Тобто представники правоохоронних органів звертаються до міжнародної інституції Інтерполу, який знаходиться в Ліоні з метою, щоб на цю особи видали так звану "червону картку". "Червона картка" - це ордер на її затримання.
Хоча у випадку з Януковичем значно реальніше втілити так званий Югославський сценарій. Його можуть покарати, коли в росії відбудуться внутрішні зміни.
Анастасія Діденко, адвокатка, керівниця практики комплаєнсу та антикорупції:
У зв'язку з хорошою роботою представників правоохоронних органів винуватців вчинених злочинів були притягнені до відповідальності навіть через десять-двадцять років після того, як були вчинені певні злочини….
Щодо Януковича та його оточення в українських судах досі триває розгляд низки кримінальних проваджень. Зокрема, стосовно змін до Конституції у 2010-му році. Їх кваліфікують як узурпації влади. А також - про масові вбивства на Майдані та укладення Харківських угод.