В Киев возвращается культурное наследие Надежды Светличной [ Редагувати ]
Повернення культурної спадщини Надії Світличної. На Батьківщину через океан переправили спогади, листи та статті журналістки-шістдесятниці, громадської діячки та правозахисниці. Більшу частину життя вона провела у США. За океан полетіла після виправних концтаборів. Що Світлична заповіла своїй Батьківщині - знає Ольга Чепіль.
Журналістка-шістдесятниця провела за гратами 5 років. Це одне з небагатьох її інтерв'ю на Батьківщині. Через 8-років після нього - Надії Світличної не стало.
У цих коробках - те, чому правозахисниця присвятила своє життя - її спогади, листування з відомими людьми, журналістські статті. Загалом - понад чотири тисячі документів.
Юрій Савчук, голова Держслужби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України:
- Там багато листів датованих, яких Надійка отримувала в таборі - з 70-тих років вони з нею мандрували в Італію, за океан.
Усе літаком зі США - переправляли в Україну. Документи генпрокуратури про арешт Світличної, а ось фото з особистого архіву - із сином та чоловіком. Це лише сота частина того, що опрацювали працівники музею.
Леонід Скрипка, директор центрального державного архіву-музею літератури та мистецтва України:
- Кожний документ - буде окремо взятий, описаний - взятий до певного реєстру - описи - і будуть зберігатись у архівах сховища.
Документи - справжня знахідка для істориків. Втім, соратник правозахисниці - Євген Сверстюк - переконаний, що місце спадщині- не в архівах. Світлична заповідала свою творчість - музею-шістдесятників.
Такий музей і дійсно планують відкрити у Києві. Втім, поки що, діє він лише на папері. То ж більшість архівів шістдесятників - їхні соратники - нині тримають по хатах.