"Блок Порошенка" дав Яценюку випробувальний термін [ Редагувати ]
Парламентської коаліції більше не існує. Слідом за "Батьківщиною", її залишила ще одна фракція. "Самопоміч" після двох днів роздумів заявила, що таки іде з більшості. Чи можна ще врятувати цей союз і хто готовий підставити плече? Ольга Рицар про коаліційні перипетІї.
У парламенті сьогодні на кожному кроці депутатам нагадують про річницю розстрілів на Майдані. В кулуарах - виставка фотографій, а в сесійній залі розпочинають із хвилини мовчання за загиблими. Пройшло два роки після трагічних подій, а депутати вирішують як подолати політичну кризу.
"Питання безвізового режиму ми будемо розглядати з 16 години, в тому числі на прохання наших колег партії "Самопоміч", вони візьмуть участь у голосуванні і підтримають ці закони. Ситуація є непростою", - зазначив голова Верховної ради України Володимир Гройсман.
Вже другий день депутатів від "Самопомочі" немає в парламенті. Вони вагались - чи виходити з коаліції. Не дочекавшись остаточного рішення, Олег Ляшко, фракція якого восени покинула більшість, сьогодні заявляє: він готовий підставити коаліції своє плече.
"Ми готові брати участь у формуванні нової коаліції у новій програмі дій, у формуванні нового уряду, який здатен вивести країну з прірви. Ми готові брати на себе відповідальність за долю країни. Ось моя рука всім, хто дбає про країну", - заявив народний депутат з "Радикальної партія" Олег Ляшко.
Поки ж офіційних переговорів про повернення "Радикальної партії" в ряди більшості не було. Натомість в "Самопомочі" офіційно заявляють: вони виходять з коаліції, слідом за "Батьківщиною".
"Визнати неможливим подальше перебування об’єднання "Самопоміч" в союзі з політичними силами, які стали учасниками олігархічного перевороту в парламенті та припинити участь в парламентській коаліції. Звертаємося до тих депутатів "БПП" та "Народного фронту", які вважають для себе неприйнятним цементування влади клептократії та олігархії, вийти зі своїх фракцій", - закликав народний депутат з фракції "Самопоміч" Олег Березюк.
"Зробити так, щоб всі моральні, демократичні чесні депутати вийшли з цієї кланової коаліції. І якщо коаліція буде менше 226 голосів, створювати нову коаліцію, вносити нову кандидатуру прем’єр-міністра і вносити потім на голосування від прем’єр-міністра кандидатури міністрів", - пропонує народний депутат з фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.
Попри будь-які заклики, "Блок Петра Порошенка" залишається в коаліції. Там вирішили: Арсенію Яценюку дають ще три тижні випробувального терміну.
"Або запропонувати парламенту новий формат уряду та конкретний помісячний план реформ. І другий варіант - він усвідомлює, що немає команди, яка підтримується більшістю парламенту, він розуміє, що не може проводити закони, без яких жодні реформи не підуть і складає з себе повноваження", - перераховує народний депутат з фракції "Блок Петра Порошенка" Юрій Луценко.
Якщо за три тижні очільник уряду не виконає поставлених умов, в "Блоці Петра Порошенка" обіцяють повторно голосувати за недовіру прем’єр-міністру. А ще паралельно шукають інші методи, аби переголосувати постанову за відставку уряду.
"Наша головна причина і аргумент був - те, що була порушена процедура розгляду в комітетах і вона була внесена одразу з голосу", - каже народний депутат з "Блоку Петра Порошенка" Олег Мусій.
"Юридично немає такого механізму, голосування відбулося і не планується жодного переголосування з цього приводу", - наголошує заступник голови Верховної ради України Андрій Парубій.
Сам Арсеній Яценюк, схоже, своєї вини у розвалі коаліції не відчуває.
"Я можу тільки поспівчувати їм. Не дивлячись на все, що було наговорено в парламенті під час звіту уряду, я їх вибачаю. І звертаюсь до президента, до його фракції, і до всіх здорових і демократичних сил - перегорнули сторінку", - каже прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
І додає: його фракція залишатиметься разом з "БПП" основою коаліції.