60 га краси: на Черкащині розквітли унікальні підсніжники [ Редагувати ]
Рідкісні підсніжники розквітли на Черкащині. У Національному заповіднику "Холодний Яр" площа цвітіння цих весняних квітів сягає шістдесяти гектарів. Це єдина у світі рівнина, де ростуть гірські рослини. У сезон туди щодня приїздить кілька тисяч людей, аби помилуватися цієї красою. Побувала там і наша знімальна група.
Визначити, де саме в Холодному Яру шукати підсніжники, можна за кількістю автівок обабіч лісу. Охочих побачити весняні квіти настільки багато, що часом і припаркуватись складно. Спочатку всіх чекає швидкий інструктаж.
Не зриваєте, фотографуєтесь, насолоджуєтесь і за стрічку не заходите.
Кілька хвилин прогулянки й подих перехоплює від побаченого. Білі краплі підсніжників килимом вкривають лісові галявини. Тож туристи вмить хапаються за телефони.
На деревах попереджувальні написи та огороджувальна стрічка. Щоб вберегти підсніжники від знищення - вже багато років тут проводять акцію "Первоцвіт". Територію природнозаповідного фонду постійно патрулюють, а на вихідних до охорони залучають ще й студентів-екологів. Олександр з одногрупниками приїздить у Холодний Яр вже вдруге.
Олександр Дядик, студент:
Раніше люди приїжджали машинами з відрами, лопатами і прям викопували, виривали й везли на ринок продавали, зараз це набагато рідкісніше, люди стають більше екологічно свідомі.
Родина Колісників мешкає зовсім поряд, у Чигирині. Сезон цвітіння підсніжників не пропускають. Переконані, всі заходи щодо збереження рослин своєчасні.
Антон Колісник, відвідувач:
Ми як місцеві приїжджали милуватись, місце було на схові, гарно, а то шо охороняють, то хоч не будемо переживать, шо його будуть витоптувать.
Підсніжник складчастий називають дивом цього краю. Адже зазвичай він росте у гірській місцевості. І саме Холодний Яр - єдине місце у світі, де первоцвіт квітне на рівнині.
Він, по-перше, має складочку на листку, є візерунок в самої квітки і відрізняється розмірами, цей більший розмір.
Марія показує, чим відрізняється саме ця квітка від решти видів підсніжників. Студентка не вперше приїздить до парку, щоб допомогти захистити квіти.
Марія Матіюк, студентка:
Занесені до Червоної книги України, популяція зменшується і потрібно бути свідомими, бо багато людей думає, шо це просто так, але ні, є великий сенс в цій роботі.
У 2022 році на цій території створили Національний природний парк "Холодний Яр", тож тепер науковці мають більше можливостей як для дослідження, так і популяризації місця. Та й охорона рослин, кажуть, дає свої результати - популяція підсніжника з щороку більшає.
Богдан Легоняк, керівник Національного природного парку "Холодний Яр":
Навіть цього року я найшов ще одну цікаву ділянку про яку ми не знали, і якщо так скласти всю територію до купи, то це однозначно понад 60 гектарів площа, а може вже й за 70 перейшло.
Ірина Васюра, кореспондентка:
Нині пік цвітіння підсніжника складчастого. І аби побачити цю красу - у вас є час ще до кінця березня.