В Праге отмечают юбилей часов, ставших символом города [ Редагувати ]
Прага відзначає ювілей годинника, який давно став символом міста. Куранти, виготовлені шістсот років тому - це справа рук годинникового майстра та астронома. Міська влада, замовила його, сподіваючись привабити побільше гостей. І не помилилася - годинник вже сотні років збирає натовпи народу.
Ніде у світі так не чекають настання нової години, як у Празі. Кожен бій курантів супроводжується справжньою виставою. Спочатку публіку вітають 12-ть апостолів, потім з'являються скульптурки, які символізують гріхи, відтак співає півень, і в кінці - сурмлять фанфари.
Мирослав Мерц, сурмач Орлою м. Прага:
- Ця традиція із середньовіччя. Правда, тоді звуки сурми - скликали на збори або попереджали про лихо. Нині ми використовуємо, звичайно, лише святкові фанфари.
Празький годинник - справжнє диво техніки. У п'ятнадцятому столітті міська влада сподівалася завдяки йому приваблювати гостей. І не помилилась.
Мирослав Мерц, сурмач Орлою м. Прага:
- Годинник привабив ще більше купців, всі хотіли приїхати у місто на річці Влтаві, де встановлені куранти - празький Орлой. І, звичайно, усі ці купці платили данину у чеську скарбницю.
Крім часу, за годинником можна дізнатися, який сьогодні день, тиждень, місяць, рік, релігійне свято. Визначити положення Сонця і Місяця. Він фіксує навіть зірковий час, яким користуються астрономи.
Ірина Полікарпова, історик:
- Сейчас пользуясь этими астрономическим циферблатом возможно составить даже гороскоп. То есть там полностью показано и движение планет и знаки зодиака и месяца, и дата, и время все вы можете определить.
Науковці вважають, що куранти створив годинникар Микулаш із Кадані разом із празьким астрологом Яном Шинделом. За легендою за свій витвір майстер одержав будинок й утримання до кінця своїх днів. За іншими переказами, винахідникові, який створив цей годинник, влада наказала виколоти очі, аби він не зміг сконструювати аналогічний механізм.
І. Романова Марина Коваль. Юрій Ковальов, Новини, Телеканал Інтер, Прага