В Киеве открылась выставка, посвященная Параджанову [ Редагувати ]
У Києві відкрили виставку на честь Сергія Параджанова - художника та режисера відомого українського фільму "Тіні забутих предків". Його внутрішній світ спробували показати через унікальні світлини та спогади найближчих друзів. Враженнями ділиться Олександра Казакова.
"Божевільний на волі" - так його називали навіть рідні. А от психіатри ставили зовсім інший діагноз - "Талановитий, дуже". Де пролягає межа між геніальністю і навіженістю, близькі та друзі Параджанова так і не змогли зрозуміти. Але в його обдарованості не сумнівався ніхто.
Вікторія Данелян, організатор виставки:
- Какой же гений без чудачества! Думаю, что его гений был в возможности так свободно ассоциировать, мыслить, фантазировать безгранично в условиях какого-то тоталитарного режима.
За вільнодумство радянська влада відправила Параджанова за ґрати, але і там він не перестав творити. Так, щоб привітати добру приятельку Лілю Брік з днем народження, режисер використав все, що було у тюремній камері: зробив букет зі шкарпеток та дроту. Він постійно доводив: уява меж не знає. Тут, на виставці, такі ж закони. Художники відновили багато з його робіт. Наприклад, панно "Курд та курдянка" - довгі роки воно висіло у Параджанова вдома.
Лілія Лук'яненко, художник-оформлювач:
- Курд и курдянка, танцующие всегда. Они менялись, со временем добавлялись все новые и новые детали. В конце жизни, когда умер Параджанов, это панно растащили на мелкие сувениры.
Параджанов жив, як вигаданий персонаж, - поза реальністю, пригадує його колишня дружина. І всі навколо мали грати за тими ж правилами драматургії.
Світлана Щербакова, друга дружина Параджанова:
- Решил, что нужно приобрести арфу, и я должна играть на арфе, я говорю, Сергей, я же не умею играть на арфе? Это ничего, ты будешь просто сидеть и перебирать струны. Арфу, слава Богу, он не купил, но купил рояль...
На виставці частково відновили і інтер'єр будинку Параджанова. Він вважав його своєю фортецею. Ховався там у свій внутрішній світ, коли втомлювався від світу зовнішнього.
Олександра Казакова, кореспондент:
- Такий фонтан стояв у Параджанова на подвір'ї. Тут його відтворили - називають фонтаном натхнення. Кожен може отримати пораду від митця.
За красу та творчу свободу режисер боровся усе життя. Двадцять три роки тому його не стало. Секрети геніальності митця не розгадані й досі.
Олександра Казакова, Максим Чеблін, Новини, телеканал "Інтер"