Писанка - символ Христового Воскресіння [ Редагувати ]

Один з найстаровиннiших елементiв свята Великодня - писанка - символ Христового Воскресiння.
Перша з'явилася ранiше, анiж християнство прийшло в Україну. Нашi предки поклонялися сонцю. У ньому вони вбачали вiдродження природи i життя. В яйцi таїться зародок нового життя, а за формою воно нагадує сонце. На нього i почали наносити магiчнi знаки.
Писанка i крашанка - не одне й те ж. Крашанки з'явилися набагато пiзнiше вiд писанок. Їх варять, однотонно фарбують, ними грають дiти. Писанки - нiколи не варять, аби не вбивати живу силу зародка. Їх не їдять i зберiгають як священний оберiг. Нинi ця магiя мало де зберiглася, але одне з таких мiсць село Космач, що у Карпатах, знайшов Руслан Ярмолюк.
Чисті, як гiрськi ріки, думки й вiдкрите для Бога та людей серце - двi обов'язковi умови для писанкарки. Великодня писанка - це не звичайне яйце.
Галина Луцяк, писанкарка:
- Це амулет й оберiг, може лiкувати тварин. Розбиваємо й даємо випити тваринi жовтка.
Учитель перших класiв Галина Луцяк з дiда-прадiда - писанкарка. Усього, що вмiє, навчилася вiд матерi.
Писанок не їдять. Їх освячують й зберiгають до самої смертi. Уживають тiльки крашанок й дряпанок. У кожнiй зображенiй на яйцi рiзнокольоровiй лiнiї, фiгурцi приховано сакральний змiст.
Галина Луцяк, писанкарка:
- Оця лiнiя - ромбики, квадратики, риби - це наше природнє. Означає життя.
Знакiв на яйцях Михайло не рахує. Вiн лiчить грошi. Продає в Коломиї - писанки.
Найбiльша у свiті великодня писанка стоїть у Коломиї. Прямо у центрi мiста. Це кам'яне яйце заввишки 13 метрiв й 8 у дiаметрi. Його розписували бiльше двох тижнiв. Орнаменти - солярнi знаки - такi ж, як на справжнiх писанках.
У гiгантськiй писанцi - музей Великоднього яйця. Тут вони майже з усiх куточкiв України. Усього понад 10 тисяч. Такий собi iнкубатор.
Мирослава Бойків, завiдувачка вiддiлу Музею писанки:
- В нас є автографи Ющенка. Це яйце вiн розписав сам. У нас розписався Кучма, представник Папи Римського, побував Луценко.
Це полiтичнi писанки. Наглядачка Орися Гiптенко їх не рiзнить вiд iнших - усi береже як зiницю ока.
Орися Гiптенко, наглядачка:
- Для писанок у нас створений мiкроклiмат. Вони зберiгаються при температурi 18 градусiв, їх щотижня протираємо.
Знiмати з цього дерева яйця не можна. Це символ життя. За далеких часiв нашi дiди вбирали вербу у великоднi яйця та шкарлупу.
Марiя Красовська, наукова працівниця:
- Шкарлупи не викидали, пiдвiшували на дерево. Коли вона почне опадати, сповіщати наших предків, що настане Великдень.
Останню писанку Галина Луцяк поспiшає закiнчити до заходу сонця. За легендою Марiя Магдалина, проповiдуючи християнство, прийшла до iмператора Тиберiя надвечiр. Римлянин не йняв вiри. Тодi Марiя взяла звичайне яйце, й воно дивним чином забарвилося в його руках у червоне. Вiдтодi за переказами й прикрашають яйця як символ Христового Воскресiння.
Христос Воскрес! Воiстину Воскрес!