Професію консьєржа назвали небезпечною та незаконною [ Редагувати ]

Права та обов'язки консьєржів, що сидять у під'їздах наших будинків досі не прописані у жодному документі. Себто, здебільшого консьєржі працюють на громадських засадах, а тому відповідальності у разі пограбування вашої квартири не нестимуть. До того ж, сьогодні ця професія стала небезпечною.
Професія консьєржа в Україні - небезпечна і, у більшості випадків, - незаконна. Винятком є будинки, які обслуговують приватні ЖЕКи - вони і зарплатню цим людям платять офіційно, й їх обов'язки документально прописують. Але все це стосується лише невеликої частки багатоквартирних будинків. Решта консьєржів працюють на добровільних засадах. Тобто, мешканці сплачують найманій людині зарплатню власним коштом, а та прибирає, ніби то охороняє та запитує - "ви до кого?" Однак для цього вона не має законних підстав. Юрист Олександр Пустильнік говорить - у цих людей немає обов'язків, а від так і відповідальності.
Олександр Пустильнік, юрист: "На данный момент, консьержки, которые встречают нас каждый вечер, они не имеют никаких социальных защит. Не имеют прав никаких, ни отпуска, ни трудовой книжки. По сути, консьержка у нас сейчас только на общественных началах, даже человек, который посторонний, она не имеет права потребовать паспорт или кто куда пойдет, по сути это может делать только милиция".
Таким чином, консьєржі є радше психологічним захистом для мешканців будинку. Вони аж ніяк не перепона для професійних злодіїв, говорить юрист. У під'їзді будинку Олександра Пустильніка теж сидить консьєржка. Жінка говорить, що задоволена своєю роботою. Мешканців усіх квартир знає особисто. А от гостей без паспорта не пропустить.
Консьєржка: "Я всегда проверяю документы, требую удостоверение, и мне предъявляют, а иначе не пущу".
Жінка не знає, що вона не має права не пустити без документу. Так само, за пограбування квартири консьєрж перед законом не відповідає. От і виходить, що ці люди просто спостерігають, хто заходить у під'їзд. Щонайбільше, вони можуть зчинити галас.
Консьєржка, сорока-чотирирічна Валентина Колікова, тиждень не з'являється на роботі - вона у лікарні швидкої медичної допомоги. Що сталося у той вечір розповідає мешканець будинку, де чергувала консьєржка.
Михаил Щербак, мешканець будинку по вул. Північна 10: "Два бандюки этих пробежали, ну, естественно, она не отличается атлетическим здоровьем, но тем не менее, стала на защиту этого человека, который шел. Они следили за молодым человеком, он живет у нас на 9 этаже... они посмотрели что у него есть деньги, когда они зашли в парадное, они бросились, Валентина начала их останавливать".
Жінку били по голові. Свідком інциденту стала і мешканка цього ж під'їзду Тетяна Лєбєдєва.
Тетяна Лєбєдєва, мешканка будинку по вул. Північна, 10: "Я их встретила на углу дома 18 и 16 они бежали, ну, я посмотрела, да пошла - а тут такое! Валентина Николаевна говорит - Валю убили! Звонит соседу, они вызвали "скорую".
Ще півгодини - і жінку могли б не врятувати, розповідають лікарі. Вона досі у важкому стані, спілкуватися з нею нам не дозволили. Сусіди по черзі їздять у лікарню провідати Валентину. Олександр Веремій був у неї два дні тому. Хлопцеві, який вже кілька років в інвалідному візку, допомагала Валентина. Тепер, каже Сашко, моя черга.
Олександр Веремій, мешканець будинку по вул. Північна, 10: "Мне становится по-настоящему страшно, наверное, первый раз в жизни. Я срываюсь, у меня было на карточке тысяча гривен, я собирал, я беру с собой карточку и еду к ней.. думаю если надо будет я ей все до копейки отдам".
Поки ж Валентина у лікарні, двері під'їзду на "кодовому" замку. Злочинців шукає міліція. Проте, якби статус консьєржа був легалізований законом - ситуація мала б інший розвиток. У комірчині консьєржа немає навіть телефону для виклику міліції, не кажучи вже про "кнопку тривоги". Юрист Олександр Пустильнік говорить, що ситуація зміниться на користь консьєржів, коли їх статус пропишуть у Житлово-комунальному кодексі.
Олександр Пустильнік, юрист: "Хотелось бы также чтобы у наших консьержек были элементарные средства защиты или предупреждения... чтобы это все было узаконено".
Ось ця жінка, що теж виконує функції консьєржка в одній столичній багатоповерхівці, бідкається - робота нервова. Вона знає, що немає жодних прав не пустити сторонніх у під'їзд. Жінка просить нашу знімальну групу допомогти прибрати від під'їзду бомжа. Сама - ніяк не впорається.
"Заберіть його, він мені до 12 лазити буде, а може і більше, він за людьми лізе".
Влада столиці розглядає можливість узаконити професію консьєржів. Їм хочуть надати статус офіційних охоронців, які матимуть і відповідні права, і обов'язки. Однак жодних конкретних дат ухвалення та положень майбутнього документу у КМДА не розголошують.