День святого Андрія Первозванного: традиції та заборони 13 грудня [ Редагувати ]

У понеділок, 13 грудня, християни святкуватимуть День святого Андрія Первозванного. Цього дня відбуватиметься зустріч зими. У народі він ще називається "Днем Андрія".
Андрій Первозванний – один із 12 апостолів. Він народився у місті Віфсаїда регіону Галілея, розташованого на півночі сучасного Ізраїлю. Про сім'ю святого мало відомо: є відомості, що його батько був рибалкою, а інший послідовник Христа – Павло – був братом Андрія.
Традиції та ворожіння
Віруючі люди цього дня вирушають на службу до храму, а незаміжні жінки моляться за щастя у сімейному житті.
Здавна дівчата щиро вірили, що Андрєєва ніч допоможе дізнатися про їхню долю – чи вийде вона заміж і хто ж буде її судженим.
У ніч проти 13 грудня самотні дівчата намагалися викликати віщий сон і побачити свою долю. Вони клали під подушку кутю, дзеркало, чоловічу шапку та інші предмети, під ліжко ставили миску з водою та лягали спати.
Що заборонено робити
- Цього дня категорично не можна шити, ткати та прясти, щоб не накликати лиха. Заборона іноді поширювалася більш тривалий період - до Хрещення.
- Не можна вживати м'ясні та молочні продукти, яйця, тому що день припадає на пост. Святкові страви повинні бути пісними та складатися тільки з круп, хліба, овочів, фруктів та сухофруктів, горіхів, бобових.
Прикмети та повір'я
У день Андрія Первозванного у народі намагалися передбачити погоду, спостерігаючи за природними явищами. У народі, зокрема, вірили:
- якщо не до 13 грудня сніг, то зима буде теплою і безсніжною, якщо осінь - морозною і сніжною;
- якщо тиха вода – гарна зима, шумна – тріщатимуть морози, будуть бурі та хуртовини;
- червоний вогонь у печі – на холод, білий – на відлигу;
- якщо до свята Андрія йде сніг – зима буде морозною та холодною;
- холодно, але сонячно – отже, бути хорошому врожаю;
- якщо цей день без дощу і світить сонце - холод буде коротким, а наступний рік - на багатий урожай.