Анатолій Гриценко: Путін хоче південь Донецької, Запорізької, Миколаївської і Херсонської областей [ Редагувати ]

Переговори Порошенко з Путіним ні до чого не призвели, тож Україні пора укріплювати армію та готуватись до війни взимку.
Якщо не зробити цього сьогодні, то завтра буде вже пізно, попереджає екс-міністр оброни, народний депутат Анатолій Гриценко.
Він переконаний, що Україна вже веде військову операцію по відбиттю зовнішньої агресії Кремля.
Про це Гриценко розповів в інтерв’ю "Подробицям тижня".
Путін вимагає від України почати переговори з так званою "Новоросією", причому не багато, не мало, а про "державність південно-сходу". Що це значить? Він пропонує погодитися на розкол?
- Те, що думає Путін, то його завдання. Але в цьому плані я підтримую ту частину плану Порошенко, де було чітко сказано, що ніяких переговорів з терористами бути не може, і керівництво так званих Донецкої і Луганської республік кваліфіковане нашою Генпрокуратурою як терористи.
Це ті люди, які віддавали накази, за якими знищували наші міста, знищували наших людей - і солдатів, і цивільних.
Путин може висувати ультиматуми. Звісно, ясно, що він зараз хотів би розкачати країну, дестабілізувати остаточно. Але ми її захищаємо - і треба захищати, враховуючи також і те, що каже комбат Семенченко.
Я розумію, що є державна політика не нагнітати паніку. Але я розумію, що коли трапляються такі котли, де сотні людей потім залишаються без допомоги, очевидно, щось не зовсім так в системі управління і це не так легко виправити.
Які мають бути ефективні дії в нинішній ситуації?
Це вже давно не антитерористична операція, це воєнна операція по відбиттю зовнішньої агресії. Згідно закону, такою операцією керує не перший заступник голови СБУ, коли йдеться про терористів, а президент як верховний головнокомандувач.
Не можна порівняти повноваження чи СБУ-шного генерала чи начальника Генштаба з повноваженнями президента і з його можливостями організувати координацію.
Тому треба вводити військовий стан, треба щоб президент через ставку верховного командувача керував військами. І тоді, він особисто побачить і слабкі місця, і де командирів треба пересунути по горизонталі чи по вертикалі, чи когось за грати.
Хай Путін покаже по своїх центральних каналах! Але ж він боягуз, він не покаже російським матерям, які почали отримувать Груз-200 і яким полонених зараз повертають, що це не політики вигадують якісь в Києві, а стоять люди в Слав'янську, і вони говорять "россійські солдати", "россійські війська".
Антитеррористична операція - це напад на Україну, а Путін пудрить мозок всій Європі, що це внутрішній конфлікт в самій Україні.
Тільки зараз в Європі почали розуміти, що це агресія.
Я радив би людям, які знаходяться у зоні бойових дій, покинути ту зону. Насамперед треба подбати про жінок та дітей.
Уряд докладає великих зусиль: студенти, які зараз приїздять навіть без документів, потрапляють в вузи в Києві, в Харкові, в інших містах, їм дають можливість вчитися, знаходять роботу, знаходять житло.
Значить, треба виходити із зони бойових дій, щоб не було "діжок з водою" і бомби, яка в них схована.
Але Словянськ, як ви гадаєте, уже зараз у безпеці?
- Принаймні керівництво держави заявило, що він звільнений, там уже відновлена адміністрація, з першого вересня відкриті школи.
Але є ті, хто бачив російських солдатів. Як по вашому, чого чекати далі? Чи підуть вони далі у наступ?
- В мене немає сумніву, що російські солдати або офіцери запасу, які йдуть в добровольці, присутні зараз зараз усюди. Думаю, що вони і в Києві, і в Тернополі, і в Вінниці - всюди.
Має бути увага з боку військових, правоохоронних органів, губернаторів так само, тому що є ознаки того, що можуть бути диверсійні дії в інших містах.
Минулого тижня в Сумах підірвали військомат і відділок міліції, до того були підриви на залізниці.
Треба пам’ятати, що Україна може, доклавши зусиль, зупинити наступ Путіна. Наступ, який він планує аж до Миколаївської області для того, щоб захопити коридор і пов'язати з землею Крим, зробити його російським. Ми маємо ці сили.
Путін побачив, що та переправа, де в літній час по 40 годин стоять люди, в зимовий час примерзає на епріод до 90 днів.
Він не впевний, що забезпечить життєдіяльність, як він каже, "руського" Крима, в умовах, коли українська влада може проводити іншу політику. Тому очевидно, що він хоче південь Донецької, Запорізької, Миколаївської і Херсонської областей зробити російськими.
Саме тому пішла атака якраз в напрямі Маріуполя, далі - Мелітополь, і думаю аж до Нової Каховки.
Більше того, я не маю ще підтвердження, але отримав повідомлення від людей, яким довіряю, що зараз в районі Омська проходить злагодження ще одна парашутно-десантна бригада, якій поставили завдання передислокуватися в Крим і виходити на Херсонщину.
Тому вони пробують з різних боків. Сили у них є.
Тобто нині під ударом Маріуполь?
- Путін не братиме саме місто. Справді, в місті дуже патріотичний настрій захистити себе. Вони підуть трошки на північ аж до Нової Каховки, тому що Путіна цікавлять об’єкти інфраструктури, які забезпечать електрику, газ і воду до Криму. А вони розташовані саме у тому районі. Тому місцеве керівництво має бути на чатах.
Була інформація про обмін полоненими, а потім з'явилося відео, як наших хлопців змусили роздягнутися і як над ними знущалися. Як ви це прокоментуєте?
- Те, що росіяни поводяться похабно, жостко і жорстоко, вам відомо. Загинув воєнком, офіцер, якого просто кинули у натовп і почали застосовувати силу. Усе по-звірячому. Це нагадує, що розмови про стратегічне партнерство, братній народ і так далі Путін зруйнував.
Саме тому я виступаю категорично проти будь-яких перговорів про доставку так званого гуманітарного вантажу з Росії. Вважаю це ганьбою. Можна брати гуманітарну допомогу від Польші, Франції, Фінляндії, Австралії, Японії. Але від ворога, який вбиває, а потім приносить ці цукерки, брати не можна.
Коли ж йдеться про військовополонених - це питання, де повинні проводитись переговори. Статус полоненого зафіксований міжнародними деклараціями, які є частиною законодавства України, це якраз нормально. Якщо є можливість зберегти наших людей, треба проводити переговори.
Якщо вдалося частину наших людей вчасно врятувати, це плюс.
Треба зараз взяти кошти, але не за рахунок держави, а за рахунок Єфремових, Колеснікових, Царьових, Ахметових, які керували Донбасом, і допомогти людям, які знаходяться зараз там.
Як ви прокоментуєте інформацію міністра оборони про те, що армія повністю забезпечена всім необхідним?
Усім ще не забезпечені, інакше не було б волонтерів. Люди самі розібрались у зброї. Зброю шукають, але її не вистачає.
Нехай помічники Гелетея почують і забезпечать військо не тільки теплим одягом, а й спальниками і не тільки. Бо вже у наметах спати не вийде, тому що дощ, сніг, - треба думати про місця постійної дислокації після війни. Ми ж не можемо потім взяти і оголити Донбас, бо тоді знову туди піде Путін.
Увесь час звучать заклики до переговорів. А в нас, по суті, неоголошена війна. Тобто, ми воюємо чи ми ведемо переговори? Домовлялися про Крим - втратили Крим, отримали ще більше російських бойовиків, техніки...
- Ви просто підтверджуєте те, про що я говорив ще у березні. Стратегія "стояти - не провокувати" закінчиться тим, що Путін забирає все, що він хоче: Крим, далі піде на Донбас, далі - на Київ.
Всі хочуть миру, абсолютно щиро. Миру можна досягти двома шляхами: перший - капітуляція, другий - перемога, тобто очищення своєї території від диверсантів.
Який можливий формат переговорів? Я хотів би застерегти керівництво держави, що двосторонній формат Порошенко-Путін не дасть нічого доброго. Це може завершитись тільки прийняттям вимог ультиматуму Путіна і фактично капітуляцією України.
Для того, щоб розраховувати на успіх переговорів, треба негайно просити за стіл переговорів США. Вони були у квітні, потім так переформатували, що там залишився тільки ЕС. Потім взагалі - ОБСЄ.
Тому ніяка мінська зустріч нічого не дасть. Так, як не дала попередня. Не можна на це розраховувати. Можна було б говорити з Путіним, якщо ми могли б теоретично допустити, що Путін не знав, що його міністр оборони пішов атакувати Україну. Але Путін контролює в своїй країні все.