"Паляниця" та "Дракони": яку зброю виготовляє український ВПК [ Редагувати ]
Українські дрони взагалі прославилися на весь світ. Але не тільки безпілотники - гордість наших розробників. Михайло Манилюк спробував проаналізувати можливості найсучаснішої зброї українського ВПК. Новинки - у його матеріалі.
російський Єйськ. Ударні дрони Сил оборони уразили базу, де зберігалися чотириста "Шахедів", що мали атакувати українські міста.
Це кадри з Брянської області. Українські безпілотники влучили в артилерійський склад площею три з половиною квадратних кілометри. Вирви було помітно навіть з космосу!
А ось так на Курщині, завдяки електронним "джмелям", у повітря висаджують укриття, де ховаються росіяни.
Українська зброя здатна летіти глибоко в тил ворога й знищувати військові об'єкти й нафтобази. Ми довели світу, що спроможні протистояти росії, застосовуючи сучасну зброю власного виробництва.
Костянтин Криволап, військовий аналітик:
Ми бачимо результати. Якщо раніше ВПК - це був державний сектор. Ось це було дуже регламентовано, дуже бюрократизовано і закрито, то зараз в нас тільки дронами займаються близько трьохсот компаній в Україні, приватного сектора.
Бронетехніка, кулемети різних калібрів. Системи виявлення артилерії, роботизовані комплекси та дрони, що здатні самостійно мислити. Український Оборонпром узявся за виробництво власних ракет, зокрема "Паляниці"!
Герман Сметанін, менеджер з управління оборонно промислового комплексу:
Застосування було, про це казав президент України під час святкування Дня незалежності, було успішне застосування. На сьогодні основним завданням, яке стоїть для виробника цієї ракети, це масштабування її виробництва для того, щоб якомога більше даного озброєння могло потрапити до ЗСУ.
А чого тільки вартує морський дрон "Магура", який потопив уже не одне російське судно. Та українські інженери створюють все нові й нові розробки оборонної галузі. Ось такий водний безпілотник незабаром знищуватиме ворожі катери, які незаконно ходять українськими річками.
Дмитро, співзасновник компанії-розробника:
Ми розробляємо водні дрони малого радіуса дії. Ідея з'явилася, тому що брат нашої колеги воює на півдні України, на Херсонщині, і ці операції мають свою специфіку. Основна ціль цього виробу - це знищення невеликих моторних човнів і інших надводних цілей.
Безпілотний човник здатен нести на собі трикілограмовий боєприпас на відстань близько десяти кілометрів. І цього достатньо, щоби російські плавзасоби тонули.
Дмитро, співзасновник компанії-розробника:
З максимальною швидкістю - сорок кілометрів за годину. Також на базі цієї моделі ми зараз розробляємо дрон-розміновувач для розмінування якірних мін. Це також дуже велика проблема і безпека для наших хлопців.
Водні дрони вже допомагають нашим бійцям на фронті, розповідає ще один розробник Андрій. Зокрема, доправляють через річки гуманітарні вантажі.
Андрій, представник компанії-розробника:
Його попередні версії працюють там, де це треба і необхідно. Це надводний дрон для оперативної логістики. Можна доставити певну кількість тактичної медицини, якісь дуже критично необхідні речі. Досить швидко на невелику дистанцію. Дуже швидко розгортається, тобто дістали з автомобіля, поклали на воду, і все, можна працювати.
Тут є внутрішній відсік і зовнішній відсік, який можна за допомогою додаткових кріплень використовувати, прикріплюючи все необхідне для оперативного підняття. Дійшов на берег, витягли швидко, відправили назад.
Нині розробники працюють над удосконаленням безпілотних човнів. Постійно радяться з військовими. Проходять випробування.
Андрій, представник компанії-розробника:
Це також є платформа для напрацювання певних технічних й інженерних рішень, тому це така досить універсальна річ.
Українські захисники просять таких човнів більше!
Дайте ще, дайте більше, дайте швидше. Спочатку це був суто волонтерський проєкт. За допомогою певних людей, ми це реалізували. Зараз шукаємо додаткові інвестиції для розвитку цих проєктів.
Гроші на виробництво власного озброєння є. Та їх завжди не вистачає, кажуть посадовці.
Олександр Камішин, радник президента України зі стратегічних питань:
Якщо перший рік війни ми виробили один мільярд доларів. Якщо другий рік ми виробили три мільярди доларів, то цього року буде вироблено більш ніж шість мільярдів доларів. На жаль, наші спроможності втричі більше і при наявному фінансуванні, на закупівлі цього озброєння, ми могли б виробити набагато більше.
Ганна Гвоздяр, заступниця Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України:
Ми дуже сьогодні залежимо від фінансування. Якби у нас було більше грошей на закупівлі, ми зараз були б взагалі в зовсім іншому місці.
Збільшити обсяги виробництва сучасних видів зброї допомогли б іноземні інвестиції. Нещодавно у Києві відбувся перший міжнародний інвестиційний саміт Defense Tech Valley. Дводенний форум фахівці оборонного кластера Brave1 організували, аби привернути увагу до вітчизняного ВПК українських та закордонних інвесторів, об'єднати розробників, військовослужбовців, урядовців та експертів галузі.
Наталія Кушнерська, керівниця оборонного кластера Brave1:
Ми бачимо велику зацікавленість міжнародних компаній приїжджати або локалізувати своє виробництво, або шукати партнерство з українськими компаніями. Створювати не тільки спільні підприємства, а й спільні проєкти.
За результатами саміту, розробники та інвестори вже активно обговорюють інвестиційні угоди, прогнозована вартість яких сягає п'ятдесяти мільйонів доларів. Тим часом в Уряді заявляють: наступного року фінансування виробництва власної зброї зросте на триста мільярдів гривень.