У Мінветеранів України презентували Стратегію ветеранської політики [ Редагувати ]
У Мінветеранів України презентували Стратегію ветеранської політики. Цей документ регламентує шлях військовослужбовця з моменту завершення служби до повернення у цивільне життя. Стратегія розписана до 2030 року. Які основні цілі визначені у ній і як їх втілюватимуть у життя - розкаже Ніна Коломієць.
Андрій Кучер, ветеран російсько-української війни, голова спілки поранених "Міцні 300":
В день, коли ми були на позиціях, зранку в мене стріляв снайпер, промахнувся. Я перший раз вижив в цей день. Він потім вбив мого побратима. І потім в цей же вечір нам прилетіла з побратимом міна в окоп.
Андрій Кучер згадує день, який вважає другим днем народження. У десантно-штурмові війська пішов добровільно - ще на початку повномасштабного вторгнення. Воював на Донеччині. Дістав важке поранення. Каже, тоді як ніколи відчував себе безпорадним.
Андрій Кучер, ветеран російсько-української війни, голова спілки поранених "Міцні 300":
От уявіть собі, ти лежиш, вибачте, повністю голий, з тебе зрізали повністю всю екіпу, тому що вона або горіла, або там в крові. І ти, вибачте, навіть трусів немає, ти просто лежиш, ти не розумієш, що з тобою завтра буде, чи навіть сьогодні, що з тобою буде. Що з твоїми побратимами, чи вийшли вони? І в мене пройшов там майже три тижні, поки я зв'язався зі своїм командиром, бо в мене нічого не було з собою, навіть телефону. І з родиною я зв'язався там через тиждень. Ти себе почуваєш покинутим.
Після одужання Андрій створив спілку поранених військовослужбовців "Міцні 300-ті", щоб допомагати побратимам і посестрам долати бюрократичні проблеми після травмування на фронті. Тепер взаємодія захисників з державою від моменту, коли людина звільняється зі служби, до повної інтеграції у цивільне життя, закріплені у Стратегії ветеранської політики, яку нещодавно підтримав уряд.
Наталія Калмикова, міністр у справах ветеранів України:
Це визначено нашим Міністерством, як пріоритет для нас - це ментальне і фізичне здоров'я. І зараз ми працюємо над змінами підходу щодо психологічної підтримки, щодо первинної допомоги для ветеранів разом з Міністерством охорони здоров'я. Міністерство на наступний рік запланувало розгортання амбулаторної реабілітації, яка є надзвичайно важливою для ветерана, тому що ти проходиш реабілітацію в стаціонарі, далі тебе виписують, ти приїжджаєш додому, ну, і бажано проходити реабілітацію подальшу до максимального відновлення.
Стратегія ветеранської політики має три основні цілі: відновлення людського капіталу та добробуту ветеранів і членів їхніх сімей, повага та вшанування, забезпечення національної безпеки та обороноздатності. Як досягати заявлених цілей - урядовці радилися з представниками ветеранських організацій.
Івона Костина, голова правління "Veteran Hub":
Одна з цілей написання концепції була в тому, щоби зробити державну стратегію реалістичною. Не декларативною, не патріотичною, не піарною, а саме реалістичною, щоб ветерани, ветеранки, повертаючись до цивільного життя, знали, що вони можуть очікувати, що на них, на що вони можуть розраховувати надалі у цивільному житті.
Оксана Коляда - голова правління ГО "Простір можливостей":
У цій стратегії, власне, для громад зафіксовані досить важливі інструменти, з якими ми давно працюємо. Це інструменти, такі як ветеранські простори, і я вітаю рішення Міністерства щодо нової статті в бюджеті на наступний рік, на підтримку цих ветеранських просторів і інструмент, як фахівець супроводу ветеранів та демобілізованих осіб. Тому що саме ці люди, ми сподіваємось, найближчим часом, саме ці простори, як надавачі послуг, будуть зустрічати ветеранів і вже зустрічають тих, хто повертається, і їх сім'ї на місцях.
Загалом на наступний рік у державному бюджеті закладено 10 з половиною мільярдів гривень на розвиток нової ветеранської політики. Тепер кожен центральний орган виконавчої влади та обласні військові адміністрації мають розробити свої плани реалізації ветеранської політики, які надалі будуть відпрацьовувати разом.