Скiльки коштує виборча кампанія? [ Редагувати ]

На минулому тижнi партії та блоки повиннi були вiдкрити виборчi фонди. А їх банкiвськi реквiзити надiслати до ЦВК. Цi фонди - офiцiйний гаманець учасника виборiв.
Вибори - гра недешева. З порожнiм гаманцем кампанiї не проведеш. Цей гаманець називається виборчим фондом. Ранiше вiн був обмежений. Законом дозволялося витратити лише певну кiлькiсть грошей. Якщо ранiше ця сума могла вмiститися в портмоне, то тепер обмеження знято. I як гаманець можна використовувати щось побiльше.
Грошi партiї та блоки почали витрачати ще задовго до початку кампанiї: на рекламу, з'їзди, послуги пiарщикiв. Останнi кажуть, що фаворитам виборчих перегонiв похiд за депутатським мандатами влетить у кругленьку суму.
В "Нашiй Українi" називають суму в пiвтораста мiльйонiв, в гривнях. Роман Безсмертний бiдкається, що важко розмежувати партiйнi кошти i грошi блоку. Але запевняє: все буде прозоро. Штабiсти зарплату отримують легально, через банк. Самих лише податкiв "Народний союз "Наша Україна" щомiсяця сплачує 300 тисяч. У Романа ж Безсмертного, який є другою пiсля Ющенка людиною в партії, зарплата така, як у менеджера середньої руки.
Безсмертний: "Зарплата? Я її не отримував, але вона вона вища, анiж у голови виконкому на 20%, а в нього 4 тисячi гривень. Наша позицiя - аби легалiзувати свою фiнансову сторону максимально".
Проблеми з наповненням фонду у "Нашої України" немає. У виборчому списку НСНУ - чи не найбiльше заможних людей. Петро Порошенко каже, що по фiнансову допомогу блок до нього ще не звертався. Та, якщо знадобиться, вiдмови не буде.
Порошенко: "Це позицiя моїх стоснукiв з партiєю, i я не збираюся їх оприлюднювати. Я допоможу стiльки, скiльки вважатиму за потрiбне i можливо".
Навiть офiцiйно небагатi учасники блоку намагаються виглядати солiдно. Небiж Ющенка, Ярослав, теж президент, але пiдприємства "Укрдайвiнг". Дарма, що сам пiд водою був разiв п'ять. Пiд час прес-конференцiї йому не сподобалося, що на табличцi написали його iнiцiали. Довелось табличку мiняти. I взагалi президентовi "Укрдайвiнгу" не подобається бути племiнником президента країни.
Одразу пiсля небожа президента прес-конференцiю проводив син опонента - Вiктор Янукович... молодший. Аби не зустрiтися з Ярославом Ющенком, вiн став у кiнцi коридору. А до зали зайшов, лише коли той її залишив. У полiтику син Януковича йде не для самореалiзацiї, а щоб допомогти батьковi. Наприклад, смс-референдум про статус росiйської мови проводить.
Янукович: "...Это не будет новостью, когда скажу, что многих людей не устраивает ситуация в стране и люди предлагают, те, кто узнаю на улице предлагают чем можно помочь".
Янукович-молодший прийшов без охорони. Поводився пiдкреслено скромно. Навiть ручкою користувався за три гривнi. Зовсiм iнша картина - штаб регiоналiв. Вiн розташований в центрi, на елiтних Липках. Поруч - будiвi уряду й парламенту. Охорона не гiрша вiд президентської. Знiмати дозволили лише в приймальнi керiвника виборчої кампанiї. У самого Євгена Кушнарьова - коштовнi меблi i картина з панорамою рiдного Харкова.
Власне, у списку Регiоналiв найзаможнiша людина країни - Ринат Ахметов. Але про фiнансову роль бiзнесмена у виборчiй кампанiї партiйцi не говорять. Кажуть, у нього iнша мiсiя.
Втiм, скiльки Партiя Регiонiв планує витратити на вибори - таємниця. Так вiдповiдають бiльшiсть учасникiв перегонiв.
Юрiй Костенко каже, що в блоцi вiн найзаможнiший - в духовному планi. Олександр Слободян лише спiввласник заводу "Оболонь", а Василь Барткiв - просто забезпечена людина. Саме в офiсi останнього й розмiстився штаб блоку Костенка-Плюща. Коридор в мармурi, в приймальнi - меблi на спецзамовлення. Кабiнет Плюща, де його й не побачиш, i штабiсти, якi неадекватно реагують на вiдеокамеру. Тим не менше, Юрiй Костенко каже, що блок обмежений у фiнансах, тому що народний.
Бiг-борди - це камiнь в народний блок Литвина. За кiлькiстю реклами вiн один з лiдерiв. Скiльки вже витрачено коштiв, спiкер не знає. Каже - не цiкавиться. Хоча точно знає, що видатки не меншi, анiж в конкурентiв.
Литвин: "Подейкують не правильно. Вона не може бути найдорожчою, бо наші можливості обмежені. Ми не маємо ЗМI, немає iнших можливостей. Вона на рiвнi середньому, якщо врахувати усiх учасникiв виборчих перегонiв".
Поряд з рекламою "за Литвина", реклама "за Тимошенко". Хоча лiдери БЮТ теж говорять про обмеженiсть виборчого фонду. В результатi виборча кампанiя блоку Тимошенко виглядає гiрше, анiж сама Тимошенко. В офiсi лiдерки БЮТ навiть запроваджено режим жорсткої економiї. Аби не марнувати часу, заборонено грати в шахи й iншi азартнi iгри. Аби заощадити кошти, блок вирiшив вiдмовитись вiд реклами на телебаченнi. Олександр Турчинов запевняє, що їхня фiнансова дiяльнiсть буде прозорою. Хоча не змiг пригадати назву банку, де вiдкрито рахунок виборчого фонду.
Комунiсти вирiшили не економити. Рекламу на телебаченнi почали крутити одними iз перших. Кажуть, усе це коштом партiйних внескiв. А ще - завдяки п'ятдесятьом депутатам-комунiстам, якi вiддавали партiї частину зарплатнi. Так грошi збиратимуть i далi.
Водночас партiї розраховують не лише на грошi, а й на лiдерiв: Януковича, Тимошенко, Литвина, Симоненка. ПОРА та ПРП сподiваються потрапити в парламент на плечах, чи то на кулаках, Кличка. Тож кошторис виборчої кампанiї склали доволi скромний: 33 мiльйони гривень. Саме стiльки, за законом, держава повертає переможцям. Тому для штабу орендували не шикарний особняк, а примiщення збанкрутiлої швейної фабрики. А Володимир Фiленко, як керiвник штабу, навiть вiдмовився вiд зарплати.
Втiм, самою iдеєю ситий не будеш. Легально з виборчого фонду кошти витрачатимуться хiба що на те, що видно i що можна проконтролювати: рекламу, оренду примiщень та техiнки. Роботу пiарщикiв, штабiстiв та пiхоти, яка розносить листiвки, легально фiнансувати невигiдно - мороки багато, ще й податки плати.
Також тiньовi грошi використовуватимуться на так званi бруднi технологiї: листiвки, фальшивi газети. Зрештою, скiльки реально коштуватиме виборча кампанiя, не знають навiть самi партiї та блоки. Тим бiльше, що частина коштiв пiде "налiво".
Те, що осiло в кишені, в пiслявиборчих звiтах не фiксується. Тому реально витраченi кошти як мiнiмум уп'ятеро бiльшi.