Володимир Гройсман: Україна в жодному разі не відгородиться стіною від Донбасу [ Редагувати ]

В уряді готуються до багатьох різних сценаріїв, аби населення України не замерзло взимку. Про це розповів віце-прем'єр-міністр - міністр з регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Володимир Гройсман.
При цьому окупований Донбас абсолютно не готовий до опалювального сезону, тому людям краще виїхати - держава гарантує їм 854 гривні на оренду житла.
Гройсман також пообіцяв, що Україна в жодному разі не збирається відгороджувати стіною українців, які живуть в Донецькій та Луганській областях.
Про це він повідомив в інтерв'ю "Подробицям тижня".
Чи є у вас впевненість, що на тих територіях, де багато що зруйновано, де дуже важко налагодити життя, вам вдасться все налагодити, я кажу про електрику, про тепло, до початку зими?
- Потрібно зазначити, що сьогодні Україна технічно готова до опалювального сезону - технічно. Я маю на увазі, що всі системи підготовлені і ми не бачимо великих загроз. Хотів би ще раз зазначити, що Україну готують до опалювального сезону не міністерства, а готують міські ради, районні ради, обласні ради, обласні адміністрації, районні адміністрації. Тобто люди, які знають свою справу і роблять це.
Почекайте, ви кажете: "Ми не бачимо загроз". Є російська загроза.
- У нас є опалювальний сезон з двох частин. Перша частина - це технічна, я про неї говорю, що Україна підготовлена, окрім територій, які сьогодні є тимчасово окуповані. Також на звільнених територіях є проблеми, де ми допомагаємо їх вирішувати, оскільки там є ряд загроз.
Але є інший чинник - це питання енергонезалежності нашої держави, і ми знаємо про те, що і газ, і вугілля - сьогодні це все використовується як засіб тиску. І тут ми працюємо над серйозним планом - заміщення газу, і проходження опалювального сезону можливе на дуже важких напружених умовах, але ми це зробимо.
Я пам’ятаю першу газову війну п'ятого-шостого року - я був міським головою тоді в Вінниці - я вперше стикнувся з проблемою нестачі газу, коли, пам’ятаєте, вентиль закривали.
Всі цього побоюються, я навіть знаю, що команда американських радників є, вона виробляє стратегічний план, що країні робити.
- Є антикризовий штаб, енергетичний, там працюють наші колеги зі Сполучених Штатів найкращі, працюють українські колеги найкращі в сфері енергобезпеки і енергозабезпечення, а також канадські фахівці. І ми напрацьовуємо різні сценарії, які дозволять нам напружено, складно, але ми витримаємо і пройдемо цей складний час і вийдемо сильнішими з нього.
Ви могли б про це детальніше сказати? В Вашингтоні казали, що є представники багатьох міністерств, міністерства енергетики і навіть міністерства з питань надзвичайних ситуацій - департаменту. І вони виробляють кризовий план на випадок, якщо Москва дійсно піде на цей газовий шантаж.
- Не вони, а ми. Ми спільно виробляємо, і колеги завжди підкреслюють, що це український план. Але вони нам допомагають, оскільки фахівці, які з нами працюють, мають досвід практичний. Вони стикались з цими проблемами. Ми поки що, слава Богу, ні, але маємо цей досвід.
Є різні сценарії, різні - від самих серйозних до мілких, але ми готуємось до всіх, для того щоб і заміщувати газ, і розуміти, яким чином функціонувати має система в умовах обмеженого газу і обмежених тисків. Тобто буде підготовлено декілька сценаріїв, в якій ситуації як ми маємо поводитись, для того щоб пройти цей період.
Якщо повернутися до початку нашої розмови. Є люди, які дивляться нас зараз - не на звільнених, а на досі, чесно скажемо, окупованих територіях. Що буде з Донецьком, що буде з Луганськом, чи не замерзнуть ці люди? Там українці, там наші громадяни. Що може зробити держава, що може зробити уряд, щоб у них все було добре? І наскільки взагалі це можливо?
- Нам дуже важко сьогодні працювати на тій території. Ми розуміємо, що ми не маємо доступу і ми не можемо сьогодні оцінити реально, що там відбувається, на превеликий жаль. Якщо люди відчувають загрозу, а проходження опалювального сезону - на територіях, які тимчасово окуповані. Вони завжди можуть скористатися можливістю приїхати в іншу область працювати. І хочу зазначити, що уряд прийняв рішення компенсувати на кожну людину 854 гривні на оренду житла.
В принципі, це була наша пропозиція, оскільки я вважаю, що будувати нове житло, реконструювати старе - це достатньо довго і корупційно. Коли ми допомагаємо адресно кожній людині, вона може в кожному регіоні орендувати для себе житло або для своєї родини. Якщо три людини - це 2 тисячі 400 гривень.
І це можна зробити в будь-якому регіоні, людина може обрати де, яким чином орендувати житло, там де є робота, дитячий садочок, школа та інші соціальні стандарти. І крім того, хотів би зазначити, що ми сьогодні з представниками ООН, представниками Європейського Союзу, Світового банку напрацьовуємо план відновлення України, де питання Донбасу є достатньо серйозним питанням.
І найголовніше - не тільки відновити інфраструктуру, потрібно реінтегрувати цей регіон до нормального життя, до мирного життя. І, фактично, соціальна адаптація людей - це дуже важливо, вони переживають сьогодні жахливі часи.
Люди бояться, що ліси вирубають, що якась невідома бетонна стіна пройде через села, через озера. Давайте розберемося, що це буде?
- Стіна - це назва, умовна назва. Нічого спільного з тим, що буде будуватись якась стіна, тут немає.
Що буде?
- Ви тільки побачили в своєму сюжеті - абсолютно гарно було показано графіку і що буде зроблено. Тобто це відповідне облаштування державного кордону України з Російською Федерацією, в якому будуть облаштовані, в тому числі, технічні засоби попередження вторгнення в Україну. Це перше.
По-друге. Жодних вирубок лісу або щось іншого не передбачається, оскільки на кожній території, де є така проблема, вона буде вирішуватися цивілізаційно, в тому числі пункти пропуску, щоб вони були нормальними, комфортними для людей, які мешкають на територіях.
Але ми розуміємо, що цей кордон одного часу стане кордоном Європейського Союзу. І на мій погляд, дуже було б важливо, щоб цей кордон забезпечував можливості нам впроваджувати рішення безвізового режиму з Європейським Союзом.
Є дуже важливе питання у людей, які нас зараз дивляться. А Донбас - він по який бік від цього кордону буде?
- Донбас - це Україна, і, я думаю, що нікому не треба на цьому питанні спекулювати. У нас є надзвичайно складні виклики, які є сьогодні на Донбасі. Це агресія військова, окупація іноземними військами, і ми це знаємо. І це питання потребує рішення.
Є мирний план президента, є чітка ініціатива про те, що в Україні має бути мир. І люди, які живуть на Донбасі, мають отримати право повернення до мирного життя і вони цього очікують.
Але для цього потрібно, щоб кожен бойовик, російські війська відійшли на свою територію. Ми піддались сьогодні серйозній агресії, яка зробила заручниками мешканців Донбасу.
Що зараз відбувається - одні кажуть, треба Донбас відгородити стіною, інші, перебуваючи в тій окупованій зоні, бояться, що країна відгородиться від них стіною. Як ми будемо діяти? Ми будемо чекати, поки звільнять ті території?
- Ми говоримо ще раз, не треба плутати. Є державний кордон України з Росією. Мова йде про кордон між двома державами. Донецька область, Луганська область - це Україна. І жодних ніяких споруд там не буде. Мова йде тільки про кордон. Умовна назва - Стіна, я про це сказав.
Друга позиція. Є сьогодні будівництво фортифікаційних оборонних рубежів, які дозволять сьогодні згідно мирного плану президента про припинення вогню, двостороннього до речі, проводити мирний план. Це дає сьогодні можливість повернути мир.
Мова йде не про те, що Україна щось робить, щоб відгородитись, - ні в якому разі. Я ще раз наголошую, що ці території - це Україна, і ні в кого не має бути сумніву, як і Україна - це Крим, які будуть повернуті. Але я розумію, що шлях повернення буде дуже важким. Але наші успіхи, успіхи України - це найкращий рецепт того, щоб ці території повернулись в Україну.
А що стосується людей, то безумовно вони сьогодні переживають надзвичайно важкий період. Тому я ще раз наголошую на тому, що жодних будівництв, відгородження когось немає.
Це важливо, це люди хотіли почути. У мене останнє запитання, якщо можна буде, - дуже прямо, чітко і конкретно. Ми бачили грузинські реформи, у нас в ефірі був президент Саакашвілі, ми з ним говорили, ми говорили з Кахою Бендукідзе теж в цій студії, у нас був телеміст. Український уряд - ви є представником уряду - зараз звинувачують в тому, що, є ж простий рецепт, чому ці реформи не втілюють в Україні?
- Я не можу говорити за всі сектори відповідальності всього уряду, можу сказати тільки за те, за що відповідаю я в уряді. Перша частина - це питання децентралізації влади, місцевого самоврядування, сьогодні пакет законів готовий. І він був готовий не тільки сьогодні, а був готовий ще в кінці весни.
Чого не вистачає?
- 226 голосів. Парламент не голосує, на превеликий жаль. У нього ще є, у цього парламенту історичний шанс, проголосувати всі реформи для того, щоб з 1 січня країна зажила по-новому.
А з іншого боку, можу зазначити, що по результатам виборів, з Божою підтримкою українців буде створена нова інформаторська більшість, яка обов'язково проголосує ці закони, і з 1 січня країна буде вже децентралізована.
Крім того, ми маємо серйозну політичну волю президента, який абсолютно чітко заявив, що він підтримує децентралізацію, що він готовий віддати свої повноваження для того, щоб влада в регіонах обиралась, і це буде зроблено безумовно.