Україну охопили масові пожежі сухої трави [ Редагувати ]
Щодня близько сотні пожеж. Рятувальники продовжують фіксувати займання сухостою та не втомлюються закликати українців припинити палити траву. На Рівненщині, приміром, за останні два місяці вигоріло понад 60 гектарів.
А на Харківщині минулої доби вогонь знищив два приватних будинки, гараж та... забрав життя чоловіка. Але, схоже, паліїв не лякає ані сумна статистика, ані чималі штрафи.
У Липівському орнітологічному заказнику під Черкасами вогонь охопив вісім гектарів. На місці рятувальники виявили рештки поліетиленових каністр з-під пального. У тому, що полум'я спалахнуло не випадково - ні екологи, ні працівники ДСНС не сумніваються. Зайнялося відразу на кількох ділянках.
За документами, збитки від пожежі сягають 20 тисяч гривень, але насправді вони в рази більші, запевняють екологи. Вогонь знищив усе живе на цій ділянці, а підрахувати кількість загиблих тварин наразі неможливо. Та схоже, велика пожежа людей нічого не навчила. Будинок пані Наталі за 20 метрів від заповідника. Пенсіонерка палить сміття просто на межі з лісом.
"А если он палят камыш, да горит лес, то там ничего да? Ну, а куда мне его девать. Ну вы видете, шо горит где-то лес или нет? Я смотрю, я наблюдаю. Я ж так не бросаю на авось", - говорить Наталія Миколаївна, місцева жителька.
Жінка таки залила багаття водою. Хоча так роблять не всі, кажуть в обласному відділі екології. Спалення сухостою вже стало майже традицією, щовесни по всій Україні горять десятки, а то й сотні гектарів.
"Це може бути просто елементарна халатність, по друге - може бути просто необережність поводження з вогнем і зрозуміло, що є певний умисел деяких категорій громадян, які хочуть щоб просто їх не могли на місці вчинення певних видів браконьєрських дій застати на місці", - говорить Олександр Позняков, начальник управління екологічного нагляду та контролю в черкаській області.
А на Рівненщині за останні два місяці вигоріло понад 60 гектарів.
"З початку поточного року на території області виникло 465 пожеж, що майже на 50 відсотків більше, ніж за аналогічний період минулого року. Цифра просто вражає. В нас тільки закінчився перший квартал, а ріст пожеж просто неймовірний", говорить Олег Панюк, заступник начальника ГУ ДСНС України в Рівненській області.
На цих кадрах десятки вигорілих гектарів землі неподалік Рівного. Картина з висоти пташиного польоту приголомшує: спопеліла земля, обгорілі дерева. Наслідки пожеж в екосистемах, кажуть фахівці, непоправні. Ґрунт стає неродючим. Гинуть птахи та звірі. Місцевих жителів почали штрафувати.
"Уже складено 33 протоколи на так званих паліїв. Винних осіб притягнуто до адміністративної відповідальності. Нагадаю, що розмір штрафу за самовільне випалювання сухої рослинності передбачає на громадян від 170 до 340 гривень, на посадових осіб від 850 до 1190 гривень", - говорить Олег Семенюк, начальник відділу державної екологічної інспекції Поліського регіону.
Загалом вже набралося штрафів на десять тисяч гривень. Та ця сума не покриє збитків навіть з однієї такої пожежі, кажуть фахівці. Тож штрафи закликають збільшити в рази. А ще на Рівненщині чиновники пропонують винагороду. Тисячу гривень тому, хто видасть палія.