Тривожні прогнози: Україна на межі демографічної катастрофи [ Редагувати ]
Українців 31 мільйон. Таку цифру наводить Інститут демографії. Оцінка стосується підконтрольних територій. Автори дослідження додають: ще 5 мільйонів громадян за кордоном. Демографія тривожна. Націю руйнують війна, низький рівень народжуваності та еміграція.
Що робити - вирішували урядовці з України та держав ЄС. Вони зібралися у Львові на саміт. Репортаж Романа Гавриліва.
Високий рівень передчасної смертності, зокрема через ДТП чи шкідливі звички, низький рівень народжуваності. До цих уже звичних викликів в Україні додаються ще й реалії воєнного часу.
Дарія Марчак, перша заступниця міністра соціальної політики:
І до повномасштабного вторгнення ми мали погані тенденції з приводу передчасної смертності, темпів народжуваності, але внаслідок повномасштабного вторгнення, очевидно, що дуже багато людей виїхало з країни. Дуже багато людей, які втратили доступ до вчасної медицини, освіти.
Від початку повномасштабного вторгнення, за даними ООН, у нашій країні загинуло майже 13 тисяч цивільних. Деякі великі міста на сході повністю знищені. Та, окрім цього, на одну українку минулого року припадало менше ніж одна дитина.
Дарія Марчак, перша заступниця міністра соціальної політики:
Страх за безпеку свою і своїх дітей, економічна невпевненість, відсутність чоловіків - чоловіки на фронті.
Знайти ефективні способи для розв'язання цих питань намагалися міністри із 13 країн Євросоюзу у Львові на саміті соціальної політики.
Оксана Жолнович, міністерка соціальної політики України:
Бюджет соціальної політики по суті дотується нашими європейськими, нашими міжнародними партнерами. Тому дуже важливо, щоби всі бачили й розуміли, як ми розвиваємося, які речі ми впроваджуємо, які практики ми робимо.
Швеція є саме тією державою, на яку Україна може рівнятися. Населення там зростає, попри те, що рівень народжуваності не перевищує двох дітей на одну жінку. І водночас низький рівень смертності.
Камілла Вальтерссон Грьонваль, міністерка соціальних служб Королівства Швеція:
Звісно, люди можуть жити довше, але, на жаль, мала народжуваність. І це проблема не лише Швеції чи України - це скрізь в Європі. Я вважаю, що наша вагома сильна сторона - це система соціального захисту. Ми її дуже ґрунтовно вибудували. І зараз спрямовуємо зусилля, щоби люди мали змогу жити гідне життя.
Через війну загострилося і питання соціального захисту та роботи для людей з інвалідністю. Наразі Мінсоцполітики поступово розширює доплату роботодавцям за таких працівників.
Оксана Жолнович, міністерка соціальної політики України:
По-різному враховується квота. Якщо люди з інвалідністю першої групи, зі складними інвалідностями, то тоді у квоту зараховується одна людина за двох. Таким чином ми стимулюємо роботодавців влаштовувати людей зі складними порушеннями.
А ще новим викликом стали 5 мільйонів, які виїхали за кордон через бойові дії. Мінсоцполітики прагне зробити все, аби повернути їх додому. І щоб Україна остаточно не втратила своїх громадян, Литва, приміром, провадить спеціальну політику.
Інга Ругінене, міністерка соціального забезпечення та праці Литви:
Ми маємо на меті зберегти ідентичність українських дітей. Так, вони живуть зараз у Литві, ми надаємо їм усі послуги, вони відвідують школи. Але також ми забезпечили їм рідну мову викладання, аби не втратилася українська ідентичність.
Якщо Україна впорається з усіма викликами, то показник народжуваності за 15 років має стати середньоєвропейським - півтори дитини на жінку. Це дані урядової стратегії демографічного розвитку. Представниця ЮНІСЕФ Шаміза Абдулла вважає: так само важливо реформувати послуги для дітей і декретних відпусток.
Шаміза Абдулла, заступниця голови представництва UNICEF в Україні:
Зокрема, для жінок, щоб вони мали змогу і гарантії за потреби вийти на ринок праці, маючи дитину. Що їх підтримають на цьому шляху. Є й міркування, які допоможуть вашій сім’ї. Наприклад, соціальні виплати на період догляду за малюком.
На саміті міністрів соціальної політики готують спільне комюніке. Держави ЄС та дві кандидатки, Україна і Молдова, надалі спільно працюватимуть над демографічними змінами.