Ель-Кунейтра - символ близькосхiдного конфлiкту [ Редагувати ]

В України є великий миротворчий досвiд. 13 травня у Києвi розпочне роботу мiжнародна конференцiя з питань пiдтримання миру на Близькому Сходi, яка вiдбуватиметься пiд егiдою Комiтету ООН iз забезпечення невід'ємних прав палестинського народу. Проблеми цього регiону, щоправда, не зводяться лише до iзраїльско-палестинського врегулювання.
Мiсто-привид, мiсто страждань Ель-Кунейтра. Сирiйцi навмисне його не вiдновлюють. Доки весь район Голанських висот не повернуть сирiйському народовi - тут буде мертве мiсто.
Ель-Кунейтру вважають символом близькосхiдного конфлiкту. У перекладi з арабської це слово означає мiст. До початку шестиденної вiйни тут переплiталися iнтереси сирiйських, йорданських, лiванських та палестинських купцiв. Мiсто розташувалося на перетинi торговельних шляхiв.
В Iзраїлi стверджують, що Голани - стратегiчний район. Коли вiн належав Сирiї, арабськi РЛС, мали можливiсть спостерiгати ключовi iзраїльськi позицiї. Тепер за допомогою iзраїльських станцій можна побачити не лише бiльшу частину Сирiї, але й Пiвденний Лiван - аж до самої долини Бекаа.
Яфес Саймир, керiвник вiддiлу у зв'язках iз громадськiстю провiнцiї Кунейтра: "Сирiя навмисне не вiдновлює Кунейтру, щоб зберегти доказ iзраїльського варварства. Звiдси добре видно вiйськовi радари iзраїльтян, що спрямованi на мiсто. Iзраїль та США звинувачують нас у тероризмi, тому що ми вiдстоюємо свої права".
Рішенням Кнесету Голанськi висоти було анексовано. Незважаючи на критику свiтової спiльноти, Iзраїль iгнорує 242 резолюцiю Ради безпеки ООН, що засуджує захват арабських територiй силою. Аргумент: Голанськi висоти - важливий стратегiчний плацдарм, головний елемент вiйськової системи та єдина змога упередити можливий напад з боку арабських країн. До того ж у Тель-Авiвi дуже сумнiваються, що пiсля передачi Голанських висот Сирiї загроза вiйни зникне.
Примирити ворожi сторони упродовж трьох десятиріч не змогли навiть тi, кого називають миротворцями. Вiйська UNDOF тут iз 73-го року. Щойно закiнчилася вiйна Судного дня. Серед ООНiвцiв ще можна знайти свiдкiв того, як свого часу чудове мiсто - перетворилося на купу бетону та залiза.
Хiтохi Кiтагава, спецiалiст у зв'язках iз громадськiстю у вiйськах UNDOF: "Вiйська UNDOF не мають права втручатися. Наше завдання - лише спостерiгати за тими, хто входить до зони роз'єднання".
Тепер тут зона роз'єднання. Це чимось нагадує чорнобильську зону вiдчуження. Навколо Ель-Кунейтри - суцiльнi мiннi поля. Австрiйський пiдроздiл саперiв розмiнував лише частину дорiг - виключно для роботи ООНiвцiв. У зонi роз'єднання обладнано 30 позицiй вiйськ UNDOF.
Вже бiльше 28 рокiв на Голанських висотах звучить польська мова. 359 воякiв служать у вiйськах UNDOF. Можливо, в майбутньому, i у цiй мiсiї братимуть участь українськi миротворцi
Щоправда, вiйськовики з України зможуть служити у лавах UNDOF лише у складi польського батальйону. Як, наприклад, словаки - у складi австрiйського.
Пiотр Валчек, командир польського батальйону: "То є чудово, ми будемо дуже радi, ми разом вiзьмемося вiдбудовувати Iрак, ми разом в Укрполбатi в Косовi, ми можемо й тут послужити. Я думаю, польська влада не буде проти".
На окупованiй Ізраїлем територiї продовжують жити десятки тисяч сирiйцiв. Усього - п'ять вцiлiлих селищ. У день вiйни багато хто поїхав з дому до Дамаска просто скупитися. I вже не змiг повернутися. Кажуть, кожної п'ятниці сотнi арабiв, що живуть по рiзнi боки уздовж сирiйсько-iзраїльської лiнiї припинення вогню протестують проти режиму окупацiї. Це мiсце називають "Долиною крикiв". Та й досi волання у пустелi сотень людей з роз'єднаних сiмей нiхто не чує.