Сегодня исполняется 120 лет с дня рождения Мао Цзедуна [ Редагувати ]
Сьогодні виповнюється 120 років з дня народження Мао Цзедуна - засновника та першого очільника Китайської Народної Республіки. На його батьківщині відбуваються численні заходи з вшанування великого Мао. Про те, ким є Мао Цзедун для сучасних китайців, розкаже Ганна Гороженко.
У горах Хінган - все, як 70 років тому. Звідси Мао Цзедун розпочав свій наступ на війська партії Гоміньдан. Ця громадянська війна в Китаї завершилась перемогою комуністів у 1949-му. Сталось це не без допомоги Радянського Союзу, його грошей та зброї.
Тепер у колисці Комуністичної партії Китаю виховують справжніх політичних лідерів. Всі вони на зубок знають доробок великого керманича Мао та проникаються революційним духом.
Лі Фушень, тренер табору:
- Тут ми вивчаємо маоїстську систему. Кожен китаєць, кожен член Комуністичної партії має знати основи цього курсу.
72-річний Хуань Ценксьян впевнений, голова Мао - кращий з кращих політиків та проводирів нації. Мешканець невеликого 8-мільйонного міста Нанкін пам'ятає часи правління Цзедуна. "Культ особи", створений ним, панує в Китаї й досі. Як і виплекана Мао безперечна довіра до керівників країни.
Хуань Ценксьян, мешканець міста Нанкін:
- Всі люди повинні слухатися наших партійних лідерів і робити так, як вони кажуть. Це найголовніша наша мета.
Комуністом Мао Цзедун став в 27 років. До того часу постійно навчався, працювати не хотів, полишив армію. Замолоду жив за рахунок батьків.
У 1920-х Мао розпочав кар'єру в лавах Компартії. Успішною вона стала завдяки репресіям та інтригам. Після перемоги над військами Гоміньдану Мао Цзедун проголошує нову еру - розпочинаються п’ятирічки. Створення комун, голод, боротьба з опонентами та "культурна революція" - жертвами нового ладу стали мільйони.
Джаспер Бекер, історик:
- Ця насильницька революція, а також наступні події повністю змінили всю систему Китаю. Усе, що існувало раніше, китайці знищили, аби створити щось кардинально інше.
До "культурної революції", яка знищила мільйони представників інтелігенції у Китаї й досі неоднозначне ставлення. А от зовнішню політику Мао більшість жителів Піднебесної схвалюють.
З Радянським Союзом відносини нагадували "то спеку, то холод". Після непорозуміння з Хрущовим Цзедун пішов на зближення зі Сполученими Штатами. Це й заклало передумови для майбутньої еволюції Комуністичної партії Китаю, сучасні керівники якої керуються основами ринкової економіки.
Хан Жон, актор ролі "Мао Цзедуна":
- Жителі Китаю та світу загалом бережуть слова нашого проводиря - великого Мао у власних серцях. Коли я граю Мао Цзедуна - 70, а той 80 відсотків глядачів у залі вірять, що я - це він. Я дуже цим пишаюсь.
Хан Жон виходить на сцену тільки в одному образі. Він грає Мао Цзедуна. В Китаї до великого керманича шанобливе ставлення. Майже щодня спектакль про життя Мао - і майже щодня аншлаг.
Ганна Гороженко, Новини, телеканал "Інтер".