У Києві військових мистецтвом повертають до мирного життя [ Редагувати ]

Мистецтво лікує ветеранів війни. У Києві стартував благодійний проект "Арт-комбат". Його мета позбавити учасників АТО пост-воєнного синдрому, але використовуючи творчі доробки самих вояків. Експеримент засвідчив - таким чином бійцям значно легше адаптуватися до мирного життя. Як все відбувається - бачили наші кореспонденти.
Тут малюють, ліплять, плетуть, роблять аплікації. Біля мольбертів та за столами - бійці, що повернулись з АТО. Мобілізовані та ті, хто прийшов на ротацію. Георгія Кунаха призвали на самому початку бойових подій на Сході. Каже: сам просився до армії, і коли прийшла повістка, одразу побіг до військомату.
Так спеціаліст з двома вищими освітами став кулеметником Нацгвардії. Брав участь у найзапекліших боях, не раз втрачав бойових побратимів. Й досі це переживає. Запевняє: такі заняття відволікають від гнітючих думок.
"Не тільки є війна, зброя, а є ще пластилін, є фарби, є гуаш Я перший раз з глиною працював. Ніколи не чіпав її навіть руками. Ніколи не малював. А тут у мене проявилася така життєва струмінь. Раз - і чашка вийшла", - говорить Георгій Кунах, ветеран АТО.
Ловець снів - саме так називають ось такі плетені нитками кола. Цей стародавній індіанський оберіг має захищати від поганих снів. Боєць з позивним "Ведмідь" у цю містику не вірить. Та попри це руками, що звикли тримати зброю, - вправно працює голкою. Про свої враження говорити на камеру відмовляється. А от поза кадром зізнається: такі заняття йому подобаються.
"Вони турбуються, і поки що сумніваються в силі таких речей. Але найголовніше, що вони це роблять це своїми руками. Вони самі вкладають туди свою силу і найголовніше, вони вкладають туди свою надію", - говорить Ангеліна Божко, арт-терапевт.
Вгамувати біль та повернутися до мирного життя бійцям допомагають професійні художники та скульптори. 3-д малюнок, східний та український живопис, гончарство, скульптура - майстер-класи тут проводять загалом з-понад десяти напрямків мистецтва.
Проект триватиме до 24 серпня. Саме у День незалежності України всі роботи ветеранів АТО виставлять на аукціон. На що підуть зароблені гроші, вирішуватимуть автори.
Максим Ярош планує заробити вісімдесят тисяч гривень. Саме стільки коштує прилад нічного та денного бачення. Максим - розвідник і найближчим часом планує повернутися до свого батальйону "Азов". Він точно знає: такий пристрій рятує життя. А поки що він малює Україну.
"Воно дуже обалденно, ці українські кольори. Я їх раніше дійсно не помічав. Ці вишиванки, ці вінки. Ну вінок, а зараз у мене від них просто дах їде. Все інше, все змінюється. Знаєте, як ніби я й не був на війні", - говорить Максим Ярош, боєць батальйону "Азов".
Вже за кілька тижнів територію арт-терапії організатори розширять. Митці виїжджатимуть до шпиталів, де проводитимуть майстер-класи для поранених бійців.