Україна отримала від Ради Європи рекомендації по боротьбі з відмиванням грошей [ Редагувати ]
Україні необхідно змінювати законодавство - у сфері боротьби з відмиванням грошей. До такого висновку дійшли експерти Ради Європи. Вони оприлюднили новий звіт - з оцінками і пропозиціями. Що саме радять - Світлана Чернецька розповість.
Це не вперше в Раді Європи оцінюють зусилля України в боротьбі з відмиванням грошей. Утім, востаннє звітували майже 9 років тому. І експерти одностайні - відтоді відбулося багато позитивних змін. Серед них називають жорсткішу процедуру фінансового моніторингу, створення Національного Антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Проте в комітеті експертів Ради Європи MONEYVAL наполягають: законодавство потребує ще багатьох змін. Зокрема - запровадження суворіших вироків за відмивання коштів. Адже зараз це - злочин вторинного рівня. Експерти наполягають - такі справи потрібно активно розслідувати, розглядати в судах, залучати додаткові ресурси для протидії.
"Варто відзначити відділ фінансової розвідки. Він проводить якісний оперативний аналіз. Механізми збору та опрацювання даних виявилися ефективними: багато справ передали до правоохоронних органів. Утім, умови роботи підрозділу наразі критичні, оскільки IT-система застаріла, а штат недостатній, щоб впоратися з дедалі більшим робочим навантаженням".
У Раді Європи зазначають - Україна стоїть перед великими ризиками через корупцію, ухиляння від сплати податків та шахрайство. Зокрема, відмивання грошей через конвертаційні центри. Непокоїть експертів і величезний розмір тіньової економіки. Зауважили також, що кримінальні розслідування справ про відмивання коштів зазвичай ведуться або щодо осіб колишнього режиму, або щодо місцевих чиновників. А не посадовців високого рівня.
У документі Ради Європи дали покрокові рекомендації для Києва щодо боротьби з проблемою. Загалом - 40 позицій. І вже наступного року чекають від України звіту про виконання рекомендацій.