Боротьба з "Шахедами": що змусить рф відмовитися від іранських БпЛА [ Редагувати ]
Ізраїль відхилив пропозицію України щодо співпраці для протидії іранським ударним дронам типу "Шахед". Про це днями заявив посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук. За його словами, ще в лютому 23 року ізраїльський прем'єр-міністр Беньямін Нетаньягу отримав від України уламок збитого "Шахеда" і застереження, що невдовзі такі безпілотники можуть атакувати й ізраїльську територію.
Утім, пропозиція разом протидіяти іранським дронам була відхилена. Тому, вже два роки Україна самотужки протистоїть "Шахедам" і вигадує все нові методи боротьби з ними. Як українські військовики вдосконалювалися у захисті неба та що може змусити росіян відмовитися від іранських безпілотників - Євген Бригар розповість.
Рівно 2 роки тому росія здійснила першу атаку на Київ саме дронами типу "Шахед". Під удар потрапив один із центральних районів столиці, а найбільших руйнувань зазнав ось цей житловий будинок. Країна-агресор убила п'ятьох його мешканців. Серед них - і вагітну жінку.
Однією з перших на місце влучання приїхала група рятувальників під керівництвом Павла Мінаєва. Загін саме усував наслідки атаки неподалік. Але прозвучало попередження про наближення ще одного "Шахеда"...
Павло Мінаєв, начальник спеціалізованої аварійно-рятувальної групи:
До укриття ми дійти не встигли, коли летіли "Шахеди". Вже побачили його над головою, над цією вулицею. Побігли за будівлю зруйнованої п'ятиповерхівки, яку ми зараз бачимо, я біг замикаючим за саму будівлю в момент підльоту "Шахеда", добігти я не встиг...
Від удару надзвичайників урятувала стіна. А те, що залишилися без жодного синця на тілі - узагалі диво.
Павло Мінаєв, начальник спеціалізованої аварійно-рятувальної групи:
Хтось з рятувальників, з моєї групи казав, що кричав людям, які на балконі курили в цьому будинку, щоб вони ховалися, але, на жаль, це не допомогло. Потім ми їх знайшли під завалами. Рятувальники знайшли чоловіка і жінку вагітну. Кажуть, в обіймах... Я особисто не бачив, але вони якраз сходовою клітиною слідували в укриття.
У жовтні 22-го ударні дрони типу "Шахед" стали справжнім викликом для наших захисників неба. Оптимального механізму боротьби з ними не було.
Олексій Гетьман, військовий експерт:
Теоретично було все зрозуміло, є засоби протиповітряної оборони, і певним чином треба їх знищувати. Але застосовувати зенітно-ракетні комплекси проти дронів - це дуже велика вартість ракети порівняно з вартістю дронів.
Збивати безпілотники тоді намагалися навіть правоохоронці з автоматів.
Найефективнішим способом збиття на той момент була саме стрілецька зброя. Тоді в Україні побільшало мобільних груп ППО, озброєних автоматами й кулеметами.
Олексій Гетьман, військовий експерт:
Знаєте, навіть кулемети "Максим" інколи використовуються. До речі, теж зробили спарені два кулемети таких, бо на складах в нас залишалися ще такі кулемети часів Першої світової війни. Але це зброя, вона зберігалася в належному стані, і вона дуже ефективно може нищити саме таку зброю росіян.
З часом у бійців мобільних груп з'явилися тепловізори, лазерне наведення. Розуміючи це, росіяни модифікували своє залізяччя.
Костянтин Криволап, авіаційний експерт:
Вони придумали використовувати наші мережі мобільного зв'язку, ставити там плату, яка, поки працює, поки йде сигнал, значить він летить, а потім методом триангуляції виявляється, де ж він впав. Коли вони знають його маршрут, і по часу, коли сигнал зупинився, значить в цей момент його знищили, значить десь там внизу стоїть мобільна вогнева група або теж зенітно-ракетний комплекс і таке інше.
Зараз інженери країни-агресора намагаються збільшити висоту, швидкість польоту, а заразом і вагу бойової частини. Але ж звідки росіяни беруть комплектувальні для цього?
Валерій Боровик, командир спецпідрозділу ударних дронів "Білий орел":
Мікрочипи, контролери й так далі, то це в основному були закуплені за кордоном, по сірих поставках, які зараз дуже активно йдуть через такі країни, як Узбекистан, Казахстан, починається навіть Азербайджан, Емірати, Туреччина - це основні країни, через які йде сіре постачання, тому що компоненти ці використовуються не тільки в військовій тематиці, тому там сертифікат кінцевого споживача не обов'язково давати.
Компоненти "Шахедів" - прості й не унікальні. Їх легко добути в прихильних до росії країнах. Тому санкції тут майже не дієві - пояснюють експерти. Повернути перевагу в небі можна хіба що у військовий спосіб. Проривом у цьому питанні стало використання РЕБ-систем.
Олексій Гетьман, військовий експерт:
У нас дуже непогані електронники, повірте на слово, вони можуть перехоплювати цей сигнал керування. Що це означає, тобто ми можемо перехопити керування цим БпЛА, ми можемо його розвернути й направити, теоретично і практично це вже випробувалося.
Ефективність систем РЕБ у поєднанні з роботою мобільних вогневих груп - дуже висока. Підтверджують це і щоденні звіти Повітряних сил. Там дедалі частіше можна побачити, що десятки дронів локаційно втрачені.
Євген Бригар, кореспондент:
За два роки боротьби з "Шахедами", ми поки що не можемо похвалитися тим, що збиваємо всі 100 відсотків цих смертоносних "бляшанок". Утім, у нас є методи - наголошують експерти. До того ж наші захисники неба та інженери роблять їх дедалі ефективнішими. А отже, поступово наближають ту мить, коли росіянам стане просто невигідно запускати дрони-камікадзе по мирних містах. І це буде мінус одна загроза, мінус один вид зброї в небі над Україною.