Огляд Asus Vivobook S 15: ARM ноутбук із зарядом на 15 годин [ Редагувати ]
Рано чи пізно, ARM мав з’явитися на комп’ютерах із повноцінною Windows. Шлях цей був доволі тернистим, бо перші пристрої на ARM процесорах з’явилися ще минулого десятиліття, але повноцінними замінниками ПК вони не були, адже були ще дуже слабкі та мали низку обмежень.
Зрештою, Apple і тут були першими – їм вдалося випустити MacBook на процесорі M1, який мав низку переваг над традиційними X86-64 процесорами на Intel: "холодні", дуже продуктивні, особливо в багатопотокових задачах, а найголовніше – дуже енергоефективні.
Звісно Microsoft захотіли й собі такий мобільний процесор на Windows 11. Розробка Windows ARM велася вже давно, але підходящого процесора, який би був не гірше Intel чи AMD, не було.
Qualcomm випускали невеликі партії пробних моделей ноутбуків на Snapdragon Gen 7, Gen 8, 8c та 8cx, але їх потужностей для плавної роботи не вистачало – Windows 11 все ж доволі вимоглива. Також особливість ARM-версії Windows не дозволяла запускати x64 програми шляхом апаратної емуляції – лише x32.
І ось нарешті, коли Apple випустили модельний ряд на процесорах M3, Qualcomm випустили свій процесор Snapdragon X Elite, який реалізує всі очікування, які я мав від сучасного ноутбука: достатньо потужний навіть для запуску відеоігор навіть в автономному режимі, має підтримку 64-бітних програми на Windows 11 ARM, енергоефективний та доволі довго працює від батареї.
Одним із перших, хто використав процесор Snapdragon X Elite в своїх ноутбуках, виявилась компанія ASUS. Зважаючи на потужність чіпа, ноутбук заслуговує на більш амбітний підхід. Втім, ASUS використали свій процесор не у преміальній серії Zenbook, а у середній Vivobook. Але за оснащенням він все одно виявися набагато більш "нафаршированим" ніж інші моделі цього сегменту, а також має стильний, преміальний дизайн, що додає йому привабливості. На додачу має 3K OLED 120 ГЦ дисплей.
Я давно був зацікавлений перевірити можливості нового процесора на справжньому ноутбуці, тому як тільки випала можливість перевірити його, я одразу зробив запит у ASUS і отримав довгоочікуваний лептоп. Мої враження читайте у огляді далі.
Дизайн
Asus Vivobook S 15 має досить стриманий, але преміальний та сучасний вигляд. Корпус здебільшого виконаний з алюмінію, що додає пристрою міцності та стилю.
Ноутбук доступний у сріблястому кольорі з клавішами, які гармонійно пасують до корпусу. Це важлива деталь, оскільки часто сріблясті ноутбуки комплектуються чорними клавіатурами, що виглядає менш естетично.
Ноутбук важить приблизно 1,42 кг, тому він легкий та зручний під час транспортування, а також має товщину 14,7 мм, що відносить його до тонких моделей.
Нижня частина кришки злегка зрізана для кращої вентиляції, що позитивно впливає на охолодження пристрою. Хоча сам лептоп здебільшого холодний через особливість енергоефективного процесора Snapdragon X Elite, який майже не нагрівається. Хоча, якщо його навантажити, робота вентиляторів не буде відволікати, адже їх майже не чутно.
Єдиним недоліком є пластикові рамки дисплея, які трохи знижують враження від преміального дизайну.
Порти та підключення
Vivobook S 15 пропонує широкий вибір портів. На лівій стороні розташовані два USB4, HDMI, роз’єм для навушників та кард-рідер microSD. На правій – два USB Type-A.
Така конфігурація зручна для більшості користувачів і дозволяє обійтися без додаткових хабів.
Однак варто враховувати особливість портів USB4 – вони досить вибагливі до зарядних пристроїв.
Наприклад, під час тестування ноутбук повільно заряджався або зовсім не реагував на кілька зарядних пристроїв, навіть потужних (100 Вт) – це може створити певні незручності для користувачів.
Тачпад та клавіатура
Asus завжди вбудовувала якісні клавіатури у своїх лептопах, тому Asus Vivobook S 15 не став винятком. Клавіатура острівного типу забезпечує зручний друк завдяки великим клавішам та достатньому простору між ними, що допомагає уникнути помилок, а також приємним тактильним відчуттям під час натискання.
Компанія стверджує, що хід клавіш становить 1,7 мм. Будь-який показник понад 1,5 мм зазвичай вважається дуже хорошим, і цей випадок лише підтверджує правило.
Натискання клавіш супроводжується приємним тактильним відгуком, без відчуття різкості або дискомфорту.
Окрім цього, клавіатура має однозонне RGB підсвічування – це дозволяє налаштувати колір відповідно до вподобань власника, а яскравість регулюється автоматично залежно від обраних параметрів. Причому така функція зазвичай буває лише в ігрових лептопах, і бачити RGB підсвітку у Vivobook було справді приємно.
Але один недолік у клавіатури все ж знайшовся – розташування кнопки увімкнення. Вона не винесена десь окремо, а є частиною клавіатури, тому користувач точно її випадково натисне. Хоча, вона не спрацьовує одразу після натиснення – треба довге утримання для спрацьовування, що, в цілому, дещо нівелює проблему.
Кнопка Power знаходиться у дуже незручному місці
Одразу скажу про тачпад: перфекціоністам може не сподобатися той факт, що він розташований не по центру, а трохи зміщений вліво, щоб бути точно під клавішею Пробіл. Але він дійсно заслуговує на увагу, бо великий, гладкий і забезпечує комфортну роботу – це точно один із найкращих варіантів серед тих, які мені доводилося використовувати.
Також трекпад має деякі унікальні функції від ASUS у вигляді регулювання яскравості і гучності за допомогою прокрутки.
Ще є окрема фізична кнопка Copilot, яка викликає інструмент штучного інтелекту, який працює на на GPT-4. На відміну від браузерної версії, вбудований в лептоп ШІ інструмент працює в повній версії без обмежень – Copilot Plus. Я його майже не використовував, але в майбутньому більшість пристроїв матимуть таку інтеграцію, тому з часом такі інструменти будуть більш популяризовані.
Екран
Модель Asus Vivobook S 15 отримала 15,6-дюймовий OLED-дисплей із роздільною здатністю 3K — це 2880x1620 пікселів та співвідношення сторін 16:9.
Дисплей справляє чудове враження. Висока роздільна здатність забезпечує чітке зображення, частота оновлення 120 Гц гарантує плавність, підтримка HDR (VESA Display HDR True Black 600) дозволяє переглядати відповідний контент, контрастрість досягає значення 1000000:1, а кольори виглядають напрочуд насиченими.
Як і очікується від OLED-панелі, чорний колір тут неймовірно глибокий. Панель видає наступні показники кольорів:
- 100% охоплення кольорових просторів sRGB і DCI-P3,
- 96% Adobe RGB,
- 95% NTSC.
Це одні з найкращих показників, які доводилося зустрічати, що підтверджує високу якість панелі.
Яскравість дисплея також відповідає заявленим параметрам і сягає майже 400 ніт – цього достатньо для роботи під сонячним світлом, але глянцева поверхня сильно блікує. У повсякденному використанні ця особливість не настільки критична, хоча все ж могла б бути кращою.
Веб-камера та звук
ASUS пропонує 1080p веб-камеру з фізичною кришкою для забезпечення конфіденційності.
Камера забезпечує гарну деталізацію з мінімальним рівнем шуму, як для "вебок", тому тут нарікань немає. Вбудовані мікрофони в Vivobook S 15 працюють дуже добре — я використовував їх для кількох робочих дзвінків і залишився задоволений результатом.
Є окрема фізична шторка для закриття веб-камери
Окремо варто відзначити покращення завдяки ефектам Windows Studio. Зокрема, функція «Портретне світло», яка доступна з Copilot+, допомагає вирівняти освітлення, наприклад, коли я працюю біля вікна, роблячи зображення більш привабливим.
Також є вбудований інфрачервоний датчик сканування обличчя для авторизації через Windows Hello.
Звук у Vivobook S 15 досить непоганий, адже використовується акустика Harman/Kardon, поєднана із чотирма динаміками та Dolby Atmos.
Динаміки, розташовані знизу, мають достатню гучність, однак їх звучання менш чисте порівняно з іншими ноутбуками преміум-класу. Для прикладу, я порівнював із власним Asus Zenbook DUO 15, якому вже майже 5 років – там звук значно краще. Можливо на це впливають матеріали корпусу, адже пластиковий Vivobook S 15 не рівня преміальному Zenbook.
Продуктивність
Ось тепер ми підійшли до найцікавішого. Основна інтрига цього ноутбука — його процесор, і саме його наявність привернула мою увагу. А також це була можливість попрацювати на Windows 11 Arm.
Qualcomm Snapdragon X Elite вперше демонструє, як компанія впевнено порівнює свої можливості з топовими рішеннями від Intel, а позиціонує себе як "відповідь" Apple M3. При цьому чіпи Qualcomm зберігають ключову перевагу процесорів на базі Arm — енергоефективність. Ідея проста: забезпечити високу продуктивність, тривалий час автономної роботи та низьке енергоспоживання у режимі сну, поєднуючи найкраще з обох світів.
Поговорімо про продуктивність. Раніше я не тестував чіпи Snapdragon для Windows, тож цей досвід став для мене першим, і, чесно кажучи, він приємно вразив.
У ноутбуці передбачено 32 ГБ оперативної пам’яті стандарту LPDDR5X, яка інтегрована в плату без можливості розширення. Для зберігання даних доступні два варіанти SSD-накопичувачів: на 512 ГБ або 1 ТБ.
Geekbench 6 - результат синтетичного тесту
У більшості випадків Snapdragon X Elite не відставав від того, до чого я звик на ноутбуках з Intel. Наприклад, популярні веб-браузери, оптимізовані для Arm, працюють чудово: Google Chrome, EDGE, Firefox. Також Slack, яким я активно користуюся, функціонує без жодних проблем. Навіть такі ресурсоємні програми, як Photoshop, Lightroom і Figma, демонструють стабільну роботу.
Загалом, на цей час багато програм уже переписані під ARM архітектуру та працюють нативно на цьому процесорі, що дозволя на повну використовувати можливості обробки та енергоефективності без використання емуляції. Ось невеликий список таких програм, які я використовував:
- Браузери Google Chrome, EDGE, Firefox, Vivaldi, Brave, Arc;
- Мультимедійні програми: Spotify, VLC, KODI;
- Офісні програми: Office 365, Outlook, Phone Link, Notepad++;
- Графіка: Blender, Photoshop, GIMP, Paint.NET;
- Утиліти: 7-Zip, Rufus, OneDrive, Google Drive, Dropbox, Visual Studio Code;
- Месенджери: Slack, Microsoft Teams, WhatsApp, Telegram, Facebook, Instagram, TikTok, Zoom, Signal.
В усіх інших випадках Windows 11 Arm використовує емуляцію, але вже не тільки x32 але й x64 розрядних програм. Тому виходить наступна ситуація: нативні програми використовують потужності по-максимуму, а під час емуляції продуктивність знижується.
Загалом, все зроблено так, що користувач не помітить різницю. Майже всі програми, які не навіть адаптовані під ARM – в більшості випадків запустяться і будуть працювати.
Але є великий недолік – із іграми ситуація дещо інша. Справа у тому, що адаптованих ігор під ARM поки що немає, тому майже всі вони емулюються. Хороша новина полягає у тому, що процесор має доволі продуктивне відеоядро Qualcomm Adreno X1, яке набагато продуктивніше за вбудовані в Intel відеоядра. Погана новина – через особливість архітектури частина ігор взагалі не працюють.
Наприклад, мені не вдалося запустити наступні ігри:
- Doom Eternal – запускається, але гра закривається в момент завантаження рівня,
- Fortnite – гра видала помилку, що не підтримується на даному пристрої,
- Overwatch 2 – гра взагалі не запустилася,
- Forza Horizon 4 – не запускається,
- Borderlands 3 – не запускається,
- Red Dead Redemption 2 – не запускається.
Fortnite взагалі відмовляється запускатися
Також не вдалося запустити жодну гру із Microsoft Store, де я маю валику бібліотеку через те, що деякі ігри куплені на Xbox Series X|S автоматично додаються в список доступних на ПК. Справа у тому, що розділ "ігри" взагалі недоступний в Microsoft Store, тому роботу STALKER 2 я не зміг оцінити.
Загалом користувачі вже створили спеціальну табличку сумісності, щоб перевірити гру на можливість запуску на Qualcomm Snapdragon X Elite.
Із того, що запустилося:
- Приємно здивував Cyberpunk 2077 – гра йшла з 25-30 кадрів/с, але в 900p при мінімальних налаштуваннях.
- The Dungeon Of Naheulbeuk: The Amulet Of Chaos. Гра видавала хороший показник 30-40 кадрів/c у 1080p.
- Crusader Kings III – 35-45 кадрів при 1080p.
- Counter Strike 2 – 60 кадрів/с при 1080p.
- Rocket League – 60 кадрів/с при 1080p.
- Stray - 45 кадрів/с при 1080p.
Тому висновок буде такий – поки що ноутбуки на Snapdragon X Elite не створені для ігор. Якщо ви навіть казуальний геймер, вам навряд чи підійдуть пристрої на базі Snapdragon. Велика ймовірність, що улюблені ігри просто не запустяться, тож наразі це не найкращий вибір для геймінгу. Доречі, те саме можна сказати й про MacBook’и, які теж не ігрові машини, а робочі пристрої, які працюють стабільно.
Автономна робота
Ще одна річ, яка мене вразила, – це фактичний час автономної роботи ASUS Vivobook S15 на базі процесора Qualcomm Snapdragon X Elite протягом цілого дня. Особливо він рятував мене під час блекаутів, коли світла не бувало по 8-10 годин, а працювати треба.
Vivobook S 15 здатний протриматися майже 13 годин без підзарядки, що свідчить про його неабияку витривалість. Хоча це трохи менше, ніж 15 годин у більшого 13-дюймового MacBook Air M2, такий показник цілком дозволяє назвати його пристроєм, який «забезпечує більше 10 годин роботи на одному заряді».
Якщо брати робочий 8-годинний день, то лептоп витримав активне навантаження із більше 50 відкритими вкладками Chrome, відтворював відео на YouTube, або музику на Spotify, а також у фоні паралельно був запущений Microsoft Word, Slack, Skype, Viber, Outlook, Zoom, WhatsApp, Telegram та Steam. Останні 38% заряду я витратив на перегляд серіалу на Netflix – вистачило ще на три серії.
Також був випадок, коли я просто залишив ноутбук у сплячому режимі на тиждень і він розрядився так всього на 8%. Причому, коли я його відкрив, він не "глючив" і не "думав" довго, як зазвичай це буває зазвичай у інших моделей на Intel чи AMD, а одразу розпочав роботу.
Висновок
Asus Vivobook S 15 — це ноутбук, який має всі шанси привернути увагу. Його стильний вигляд, зручна клавіатура, вражаючий OLED екран із високою роздільною здатністю та 120 Гц розгорткою та насиченими кольорами, а також чудова продуктивність і довготривала автономність роблять цей пристрій досить привабливим. Це універсальний варіант для тих, хто цінить автономність понад усе.
Однак, проблема може полягати в недооцінці цього ноутбука, особливо якщо врахувати його ціну. В сегменті 1300 доларів є більш привабливі моделі, які не страждають від недоліків емуляції, тому основними покупцями, напевно, стануть ентузіасти, яким цікаво придбати щось екзотичне. Але все екзотичне з часом стає нормою, як це було із моделями ZenBook Duo наприклад.
Втім, треба віддати належне Asus та Qualcomm – вони випустили перший по-справжньому потужний лептоп на ARM ахітектурі під Windows, який не поступається класичним Intel чи AMD. В майбутньому із ростом популярності мобільних процесорів можна очікувати зниження ціни і появи більш дешевих моделей. Vivobook S 15 – це перша проба пера випустити потужний, стабільний та "довгоораючий" ноутбук, і Asus це без сумніву вдалося.
Одне можна сказати напевно – Windows ARM тепер є що відповісти macOS. І це тільки початок боротьби за вибір користувача.
Переваги:
- Дуже довго тримає заряд
- Процесор Qualcomm Snapdragon X Elite виявився напрочуд потужним
- Яскравий та насичений кольорами OLED дисплей із високочастотною матрицею
- RGB клавіатура та чутливий тачпад
- Якісна Full HD Web-камера
- Чудова акустика Dolby Atmos та Harman Kardon
Недоліки:
- Невиразний дизайн при заявці на топовий сегмент
- Погана продуктивність в відеоіграх та несумісність із деякими програмами
- Доволі висока ціна
- Незручне розташування кнопки вмикання
Раніше ми оглядали ноутбук ASUS Zenbook DUO UX8406.