У Чернівцях поліціянт збирає дрони для бійців [ Редагувати ]
У Чернівцях поліціянт Андрій Косован у позаробочий час збирає дрони для бійців. Виготовив вже до сотні "пташок", які літають на Бахмутському, Запорізькому, Харківському напрямках та під Херсоном. Більшість деталей чоловік проєктує на 3D-принтері. Скільки коштує зібрати дрон і що для цього потрібно? Ольга Лучек розпитала.
Андрій Косован удень поліціянт, а на дозвіллі проєктує дрони. Удома облаштував робоче місце. Зараз працює над літальним апаратом для наших бійців. Показує нам деталі, які знадобляться передовсім.
Андрій Косован, волонтер:
Рама, з якої складається дрон, карбонова, потім, так би мовити, його основні внутрішні органи: польотний контролер і регулятор обертів - це як мозок і серце дрона, без нього взагалі ніяк. Після цього його руки, ноги, завдяки яким він буде рухатись, ми використовуємо такі моторчики, безмоторні електричні, потім безпосередньо його очі: камери й те, чим він буде з нами спілкуватись - це відеопередавач і антена для управління, ми будемо передавати сюди сигнал, що йому зробити, і тут він буде передавати нам інформацію, що він бачить.
Трохи часу, терпіння, зусиль і "скелет" безпілотника готовий. Андрій освоював усе самостійно, допомагали інструкції в інтернеті. Юристові за освітою довелося з нуля вивчати 3D-моделювання. Тепер і сам проєктує деталі для збирання дрона.
Я ці деталі переношу у "Свайсер" - це спеціальна програма, яка перетворює деталь у код, і після цього він обробляє її, і зараз можу показати, як він виглядає для 3D-принтера, коли він друкує, бачите. це от так він постійно друкує. Пояснює 3D-принтеру код, щоб він от так надрукував.
Кожну деталь Андрій ретельно продумує і старанно прикріплює. Адже будь-яка похибка може стати небезпечною для військового, котрий керуватиме БпЛА.
Андрій Косован, волонтер:
Я бачив дрони, в яких відпадають мотори, тому що там не закрутили їх на фіксатор різьби, і в бойових умовах це дуже небезпечно в першу чергу для тих, хто їх буде використовувати, якщо дрон споряджений вибухівкою, в ньому стоїть детонатор, і камікадзе полетить вразить ціль, і якщо дрон зібраний не якісно, він може просто впасти на голову тим військовим, які його підняли.
Чоловік зізнається: успішного результату досягнув не з першого разу. Удосконалювати деталі для залізних "пташок" допомагає 3D-принтер.
Основні запчастини волонтер купує у Китаї. Ціна доступна і чималий вибір. Загалом такий дрон обійдеться близько 10 тисяч гривень. Раніше Андрій разом з братом все виготовляли за власні кошти, нині підтримують донати небайдужих. Готові літальні апарати передають безпосередньо воїнам на фронт. Але перед тим обов'язкове тестування.
Андрій Косован, волонтер:
Ми даємо якість. Кожен дрон максимально перевіряємо в польотах, тестуємо з вагою, що для військових дуже актуально, тому що вони не повинні витрачати свій час на те, щоб протестувати ще додатково дрон, чи зможе він підняти для них необхідну вагу.
На фронті ці безпілотники відпрацьовують на повну. І доказом є ось це відео. Бійці надсилають кадри, де зібраний Андрієм дрон точно поціляє у ворожі позиції.