Північний щит: як Рівненщина укріпила кордон з білоруссю [ Редагувати ]
Протитанкові рови, мінні та фортифікаційні загородження. Державний кордон із білоруссю на півночі Рівненщини, а це понад двісті кілометрів, укріпили. Там звели багаторівневу систему інженерних споруд. Цей напрямок і на третьому році великої війни залишається загрозливим. Тож охороняють його цілодобово. Варту там несуть бійці 9-го прикордонного загону імені Січових Стрільців.
Моя колега Сніжана Сидорук побувала на рівненському Поліссі й бачила, як вже укріпили Північний кордон. Її репортаж далі.
Сніжана Сидорук, кореспондентка:
Ми зараз перебуваємо на півночі Рівненщини. Це безпосередньо лінія державного кордону з білоруссю. Ось місцева річка, яка тече з України в сусідню державу, і навіть її перегородили прикордонники з метою захисту.
Перетинає кордон у цьому місці лише водний потік. Решта рубежу – суцільна лінія оборони.
Даний напрямок облаштований інженерними загородженнями, а саме двома парканами типу єгоза, протитанковим ровом та тетраедрами.
А ще увесь периметр – замінований. За понад два роки й майже десять місяців повномасштабного вторгнення укріпляти межу з білоруссю не припиняли ні на мить. Звідси до найближчого населеного пункту по той бік кордону якихось три кілометри.
Дмитро, начальник прикордонної застави:
Зі сторони білорусі провокацій не спостерігалось за цей час, скупчення військової техніки чи сил противника не спостерігалось, але не потрібно виключати ситуації зміни в обстановці, можливо, як на початку війни. Ми добре розуміємо, хто давав свої території на базування військ для запуску ракет по нашій території. Ми добре це розуміємо, і повинні бути завжди готові.
Дмитро – керівник тутешньої застави. Його бійці пильнують кордон завдовжки майже тридцять кілометрів. На варті - цілодобово.
Дмитро, начальник прикордонної застави:
Переважно ділянка йде лісисто-болотиста та річкова. Охороняється вона шляхом типу виселки прикордонних нарядів, патруль, пішим порядком, транспортними засобами, а також проводиться аеророзвідка.
Поліський край – суцільне бездоріжжя. Сама природа, кажуть прикордонники, створила перепони для ймовірного ворога. Навіть на службу дістатися сюди - ціле випробування.
Куди наряд не може дійти пішки, доправить важка техніка. Броньовик Roshel виконував завдання на сході, тепер служить на кордоні з білоруссю.
Василь – водій-прикордонник. На захист границі став торік у березні. Він – місцевий житель. Знає усі шляхи, і чи не кожне дерево - до повномасштабного вторгнення працював тут лісівником. Військовослужбовцю - 53. Пам’ятає ще часи, коли тут було суцільне поле і ніякого рубежу між Україною і білоруссю.
Василь, водій-прикордонник:
Не було якби такого кордону в 90 роках. Почало тільки воно якби будуватись, розширятись. Там якісь лінії наводились вже пізніше, як проходила демаркація границь. Я служив в дорожній поліції, і прикривали ми об’їзні дороги, допоки не організувалась прикордонна служба.
Рівненське Полісся від білорусі відмежовують кілька ліній оборони. Цей напрямок дотепер залишається загрозливим. За тим, що відбувається по той бік кордону, постійно стежать.
Юрій Шахрайчук, помічник начальника 9-го прикордонного загону ім. Січових Стрільців:
Ми не бачимо загострення ситуації саме на цій лінії державного кордону. На постійній основі здійснюється підготовка військовослужбовців до ліквідації можливих заходу диверсійно-розвідувальних груп, можливо, якихось провокативних дій. Всі сили й засоби, які є, їх достатня кількість, і вони достатньо підготовлені для того, щоб дати ворогу відсіч у будь-якій ситуації.
Поки що все спокійно, границю й надалі укріплюють. Коштами на інженерне обладнання допомагають прикордонні громади Рівненщини.
Олександр Гузич, виконувач обов'язків начальника Вараської районної військової адміністрації:
Для наших прикордонників Вараського району орієнтовно виділено було 21 мільйон, тобто не субвенція. Це було закуплено матеріали, і надані послуги: ремонт техніки, тобто все, що необхідно для захисту нашого державного кордону. Наразі ми просто продовжуємо нарощувати ці захисні споруди. Скільки буде війна, стільки ми будемо нарощувати цих споруд.
Рівненщина з білоруссю має понад двісті кілометрів спільної межі. Уся лінія кордону під надійним захистом - запевняють військовослужбовці, і порушити її нікому не дадуть.
Ми мусимо боронити своїх дітей, свої родини, бо це наш край, наше все.