Кабмин ищет альтернативы российскому газу [ Редагувати ]
Газове протистояння з Росією напередодні стало головною темою засідання Кабміну.
Після того, як Газпром скасував знижку і призначив Україні найвищу в Європі ціну на газ, в уряді шукають альтернативи. Подробиці - у наступному матеріалі.
Газовий тиск на Україну нечуваною ціною не має економічних підстав і є політичним шантажем. Так вважає прем'єр-міністр. Заявлену Газпромом ціну в 500 доларів за тисячу кубометрів український уряд платити не збирається. Тому готується до гіршого.
Арсеній Яценюк, прем'єр-міністр України:
- Ми повинні готувати два варіанти розвитку подій, в тому числі, і той варіант, коли Росія обмежує і закриває постачання природного газу на територію України. Але, як би нам не було складно - і це ми переживемо. Така плата за українську незалежність.
Восьмого квітня в Брюсселі міністрові енергетики доручено домовитись про альтернативні російським поставки газу. Кабмін розраховує отримати реверсом із Європи необхідний обсяг палива за ціною на 150 доларів дешевше. Але підписати реверсні контракти з європейськими партнерами буде непросто, хоча попередні домовленості вже є.
Юрій Продан, міністр енергетики і вугільної промисловості України:
- План реверсу в стадії розробки і стадії реалізації. Це окремі домовленості. Сьогодні є пропозиція від газотрейдерів з боку Європи забезпечити певний обсяг газу. На сьогоднішній день йде про близько 20 мільйонів кубометрів газу на добу и про певні обсяги з боку Словаччини.
Проте здорожчання газу для населення неминуче. Воно проходитиме у кілька етапів. В уряді розробили механізми для полегшення цінового удару по гаманцях українців. У тому числі завдяки програмі енергоефективності.
Володимир Гройсман, віце-прем'єр-міністр України:
- Підвищення буде протягом 4 років. В цьому році на 40 відсотків. Нам треба менше споживати газу при виробництві тепла, це дуже важливо. Нам треба розробити програму утеплення житла.
В уряді обіцяють, що подорожчання не стосуватиметься малозабезпечених.
Арсеній Яценюк, прем'єр-міністр України:
- Навіть 4,5 мільйони домогосподарств - це загалом 30 % населення України буде покрите безпрецедентною програмою компенсації. Це мільярдні кошти з державного бюджету. Але ми найшли ці гроші для того, щоби 30% українців не відчули підвищення цін на енергоносії і на комунальні послуги.
Група урядових спеціалістів вже працює над відповідною постановою. Тож найближчим часом обіцяють оприлюднити документ в якому буде розписано новий механізм надання субсидій. До слова кількість українців, які отримають пільги збільшиться в 4,5 рази.
Людмила Горбач, Інна Жмуд, Ольга Клюєва, Євген Камінський, Телеканал "Інтер"