Стіна Коломойського проти вторгнення не допоможе, - експерти [ Редагувати ]
Обгорнути сіткою українсько-російський кордон хоче Андрій Парубій. За бюджетні гроші. Раніше подібну ідею вислювлював Дніпропетровський губернатор Ігор Коломойський. І навіть пропонував оплатити цю ініціативу. Стіну навіть назвали сіткою Коломойського. Хто і скільки витратить і чи допоможе це стримувати агресорів - у нашому матеріалі.
Російські танки і бронетехніка давно тримають у напруженні українських прикордонників. Що робити з кордоном, який часто існує тільки на папері. Відповідь на це питання українська влада, схоже, знайшла в ідеї дніпропетровського губернатора. РНБО доручив Кабміну розробити план зведення деяких споруд. У народі їх уже прозвали "сіткою Коломойського". Хоча гроші на відгородження пропонують виділити - із держбюджету.
Андрій Парубій, секретар РНБО України:
- Планується на усіх ділянках україно-російського кордону збудувати інженерні споруди і провести односторонню демаркацію.
За проектом Коломойського, загородження простягатиметься майже на дві тисячі кілометрів, зокрема на території Донецької, Луганської та Харківської областей. Суцільний металевий паркан з колючим дротом і, можливо, навіть під струмом. Не зрозуміло - хто підсунув цей проект дніпропетровському губернаторові, але він абсолютно неефективний проти можливого російського вторгнення - кажуть експерти.
Михайло Притула, полковник запасу:
- Від танків, від літаків цей кордон буде мало ефективним. Бродячий танк туди не залізе, а якщо будуть іти проривом, то підуть інженерні машини розгородження, які зруйнують цей паркан дуже швидко.
Існують історичні приклади неефективності таких споруд з минулого століття. Це і Лінія Маннергейма, яка відділяла Фінляндію від СРСР. У сороковому оборону на Карельському перешийку таки прорвали. І величезний шмат Фінляндії Сталін - забрав. А ось чотирьохсоткілометрова лінія Мажино, яку Франція побудувала на кордоні з Німеччиною. Німці її просто обійшли і через тиждень були в Парижі. Все це зводилося роками і на століття. Приклад успішного будівництва - ізраїльська стіна з Палестиною. Сімсоткілометровий бар'єр зводили 10 років. І коштував він мільярди доларів. Але ця стіна - не проти армій. А проти вилазок терористів. В Ізраїлі розуміють - як захист від вторгнень створюють не стіни, а більш сильну армію.
Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень:
- В них була можливість принаймні після останньої війни був час для того, щоб спокійно без проблем розбудувати інфраструктуру, побудувати ці дороги, побудувати цей паркан.
Сергій Таран, політолог:
- Эта стена стала психологическим воплощении ем украинцев отгородится от такого странного и нежелательного соседа. Стена будет тогда иметь эффект, когда рядом будет стоять армия.
Українську армію треба кардинально реформувати і оснащувати новітньою зброєю. А дорогущий паркан між Україною і Росією, якщо він і буде побудований, може стати всього лише символом - символом кордону між цивілізованим світом і путінською реальністю. Або ще одним прикладом розпилювання українського держбюджету.
Альона Завора, Ярослав Кречко, Павло Лисенко, телеканал "Інтер".