На Південмаші згодні замість ракет виготовляти трактори [ Редагувати ]
Вже півроку без зарплат - у Дніпропетровську на акцію протесту вийшли працівники Південного машинобудівного заводу, це держпідприємство називали флагманом вітчизняного ракетобудування.
Чому сьогодні промисловий гігант опинився на межі краху - з'ясовували наші репортери.
На вулицю цих людей вигнав відчай. Останні місяці частина з них працює не повний тиждень, а більшість відправили у відпустку.
З липня минулого року співробітники Південмашу без зарплати.
"Люди працюють по мінімуму, бо простий другий місяць!", - каже Ірина, працівниця Південного машинобудівного заводу.
70 років тут розробляли ракети-носії і космічні апарати: завдяки їм Україна брала участь у багатьох міжнародних космічних проектах - таких, як "Морський" і "Наземний" старти. Є тут своє ливарне і ковальське виробництво. Хто б міг подумати, що працівники стратегічного підприємства опиняться за межею бідності.
"Зарплати немає мене! Я живу на пенсію 80-річної бабусі!", - розповідає Тамара Блохіна, токар Південного машинобудівного заводу.
"Та скільки можна! 6 з половиною місяців! У мене хліба вдома немає, нічого сьогодні!", - каже Ніна Подолян, пресовщиця Південного машинобудівного заводу.
Ця акція протесту вже третя за останні півроку. Але вперше люди наважуються на радикальні дії: перекривають проїжджу частину.
До них виходить директор. Пояснює: зарплати немає, тому що немає замовлень. Більшість із них - були з Росії: Південмаш виробляв і обслуговував комплектуючі для російського ракетного комплексу. Співпраця з країною-агресором нині зупинена.
Керівництво Південмашу просить уряд дати їм держзамовлення. Якщо країні не потрібні ракети - готові робити трактори. Сільгосптехніку або - головне - продукцію для оборонки.
" За оборонці поки замовлень немає. Виходимо на рівень сільського господарства. Щоб наш трактор, який за всіма параметрами не поступається мінським, щоб він випускався у нас, і просимо це в уряду.", - запевнив Сергій Войт, генеральний директор державного підприємства "Південний машинобудівний завод".
Уряд обіцяє - Південмаш чекає. Але так протягне недовго. Підприємство втрачає цінних фахівців - інженери і співробітники наукових підрозділів звільняються.
Наталя Грищенко, Сергій Іванов, телеканал "Інтер"