ЄС скоротить постачання газу з росії [ Редагувати ]
Цієї весни росія вперше за два роки обігнала Штати за кількістю постачання газу в Європу. Це було тимчасове явище - обсяги постачання зросли через ситуацію на світовому ринку, зокрема перебої на одному з американських об'єктів, який постачає скраплений газ. І за місяць потому Євросоюз голосив про 14-й пакет санкцій проти росії, який насамперед має скоротити постачання газу з країни-агресора. Загалом Євросоюз роками намагається відмовитися від російського палива. Однак процес затягується. Чому? Мої колеги продовжать.
Відмова від російського газу дорого коштуватиме ЄС, але ми до цього готові. Про це навесні заявила комісар з питань енергетики Кадрі Сімсон. З початку повномасштабної війни росії проти України Євросоюз почав зменшувати використання російського палива. І протягом 2023-го вдалося скоротити постачання палива із росії на 65 мільярдів кубометрів.
Кадрі Сімсон, єврокомісарка з питань енергетики:
Зараз ЄС все ще отримує російський газ через Туреччину та через Україну. Угоди закінчаться цього грудня, і ми не просимо наших партнерів провести перемовини по цьому питанню. Ми знали, що росія не надійний постачальник газу, тому всі наші оцінки ризиків були розроблені таким чином, що в одну мить Європа може залишитись без постачання російського газу.
До завершення транзитної угоди Європа готувалася більше двох років - тому стресу її енергетика не відчує, переконують у ЄС. Однак поки Європа зосередилася на відмові від транзитного палива із росії, обсяг купівлі скрапленого газу в країни-агресора навпаки - почав зростати. Тобто москва продовжує заробляти. Через це низка європейських держав, зокрема ті, що сусідять з країною-окупантом, закликають ЄС швидше відмовитися і від російського СПГ.
Інга Жиліене, заступниця міністра енергетики Литви:
Ми повинні мобілізувати наші зусилля і шукати заходи для подальшої диверсифікації енергопостачання та якнайшвидшої відмови від імпорту російського СПГ. За останні два роки ми досягли значних результатів у скороченні використання викопного палива і швидкому розвитку відновлюваної енергетики.
Обмеження на купівлю російського СПГ, про які йдеться у 14-му пакеті санкцій Євросоюзу, почнуть діяти з 26 липня. Тобто уже за тиждень купівля чи імпорт СПГ з росії через термінали ЄС, які не під'єднані до газової мережі блоку, буде заборонена. Через це, наприклад, фінська енергетична компанія Gasum заявила, що російський скраплений газ більше не купуватиме. Однак про повну відмову Європи від російського скрапленого газу говорити зарано. У кращому випадку - на це знадобиться ще зо три роки. Адже очевидно, якщо ЄС відмовляється від транзиту палива від країни-окупанта - він мусить купувати газ іншим шляхом - це скраплене паливо. Теж із росії. А потужностей американських СПГ для того, щоб перекрити потреби Європи, ще недостатньо.