Парламент Південної Кореї оголосив імпічмент президенту: чи вплине це на Україну [ Редагувати ]
Помилка, що може коштувати президентського крісла. Парламент Південної Кореї напередодні оголосив імпічмент чинному президенту. Через спробу запровадити воєнний стан. А опозиція вже вимагає проведення виборів. Та чи точно призведе ця політична криза до відставки і як потенційна зміна влади в країні може вплинути на відносини з Україною - розбирався Владислав Політ.
Політична помилка...
Юн Сок Йоль, президент Республіки Корея:
Я оголошую запровадження воєнного стану. З метою захистити Республіку Корея від загрози північнокорейських комуністичних сил. І щоби викорінити прокндрівські антидержавні рухи, які забирають у нашого народу щастя та свободу.
Яка вивела на вулиці тисячі людей.
- Я закликаю його добровільно піти у відставку! - Я прийшла сюди з гнівом. Запровадивши воєнний стан, він знищив нашу демократію! Я стоятиму тут, доки не оголосять імпічмент!
"Необачне", як його назвали в медіа, рішення Юн Сок Йоля запровадити воєнний стан призвело до політичної кризи в країні та розколу суспільства. Адже люди занепокоїлися, що будь-яка політична діяльність матиме суттєві обмеження. І насамперед це ймовірно торкнулося б парламенту та партій.
Селесте Аррінгтон, доцент кафедри політології та міжнародних відносин Університету Джорджа Вашингтона:
Такі дії, найімовірніше, свідчать про відсутність політичного досвіду. І це призвело до ще більших розбіжностей між керівною партією й опозицією, яка має більшість у парламенті. Водночас у громадян занепокоєння трохи інше. І це передусім економічні наслідки такого рішення. Наприклад, падіння вона, національної валюти.
Щоправда, далеко не всі корейці заклики опозиції та протестувальників до відставки Йоля підтримали.
Лі Санг-Юн, житель Сеула:
Депутати парламенту не складають у мене враження гарних людей. І коли я бачу, як законодавці намагаються скинути нашого президента та захопити владу, це мене розчаровує.
Лі Єн Сок, жителька Сеула:
Юн не зробив нічого поганого, чи не так? Якщо ви не згодні, поговорімо про це. Я рішуче підтримую президента Йоля.
З другої спроби парламент Південної Кореї все ж оголосив президенту імпічмент. Уперше це намагалися зробити ще сьомого грудня. Але тоді керівна "Громадянська сила" бойкотувала голосування. Напередодні ж 204 депутати віддали свій голос "ЗА". І передали повноваження тимчасово виконувати обов'язки президента чинному прем'єру Хан Док Су.
Хан Док Су, в.о президента Республіки Корея:
Найголовніше зараз - уберегти державу від вакууму. Ми повернемо на місце безпекову ситуацію, щоби зберегти довіру до нас із боку США, Японії й інших союзників.
Далі рішення за Конституційним судом. Там мають вирішити: підтвердити імпічмент або відновити Йоля на посаді. Розглядати справу можуть близько пів року. Якщо у суді визнають правильність дій парламенту - у Південній Кореї відбудуться позачергові вибори, на яких уже наполягають представники опозиційної "Демократичної партії". А от чи не вплинуть політичні зміни в Південній Кореї на підтримку України негативно – питання відкрите. Оскільки саме "Демократична партія" була однією з головних причин, чому південнокорейський уряд не надто активно допомагав Україні у війні проти рф.
"Демократична партія" розкритикувала уряд країни за те, що він не заперечує щодо надання Україні допомоги - зброї. Політсила закликала уряд отримати схвалення парламенту, перш ніж ухвалювати такі рішення.
Водночас наративи цієї політсили часто перетинаються з кремлівськими. Разом із тим – близько 80 відсотків громадян Південної Кореї, чия країна є одним із найбільших експортерів зброї, виступають проти надання Україні такої допомоги. І це на тлі нарощування військової співпраці рф і найбільшої небезпеки для Сеула – КНДР.