ЄС не зміг ввести санкції проти грузинських чиновників [ Редагувати ]
Половинчасті рішення. Євросоюз цього тижня не спромігся ввести санкції проти грузинських чиновників, причетних до силового розгону демонстрантів. Що завадило такому кроку, які рішення натомість пропонують у Брюсселі та що відбувається в самій Грузії зараз? Усі подробиці грузинських післявиборчих подій - далі.
24 день безперервних протестів, тиждень до інавгурації новопризначеного президента. Грузини в Тбілісі на мирній демонстрації виконують національний військовий танець хорумі.
Активісти виступають проти проросійської правлячої партії, яка провела парламентські вибори з порушеннями, відклала питання євроінтеграції Грузії та призначила свого президента. Чинний президент Грузії Саломе Зурабішвілі не визнала легітимність виборів, і з трибуни Європарламенту в Страсбурзі закликала Європу не дати росії перемогти в Грузії.
Саломе Зурабішвілі, президент Грузії:
Якщо Грузія опиниться під контролем росії, і я зараз не говорю про військове втручання, а маю на увазі це виборче та конституційне втручання, ставки дуже високі. Це стосується безпеки Чорного моря. Це стосується всього, що пов’язано з Центральною та Південною Азією. Це стосується європейського майбутнього Вірменії. Тож це значно більше, ніж просто Грузія, її демократія чи політичний вибір.
Події в Грузії стали однією з головних тем дипломатичних заходів у Брюсселі цього тижня. Вони розвиваються не в тому напрямку, як потрібно для кандидата на вступ у Євросоюз — зазначила верховна представниця ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас. Дипломати та лідери євроблоку розглядали санкції проти представників грузинської влади, причетних до придушення протестів, а також обмеження безвізового режиму. Проте далі обговорення справа не зайшла.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Для ухвалення санкцій проти грузинських чиновників потрібне одностайне рішення всіх 27-ми учасниць блоку, але єдності не знайшлося. Свою позицію проти озвучила щонайменше одна країна - Угорщина. У підсумку ЄС на словах засудив насильство проти мирних мітингувальників, висловив стурбованість ситуацією в Грузії та жаль з приводу відступу держави від європейської мети.
Натомість Єврокомісія запропонувала зупинити безвізовий режим для дипломатів і чиновників з Грузії. Якщо Рада ЄС ухвалить це рішення, то грузинські посадовці, дипломати та члени їхніх сімей, які мають дипломатичні та службові паспорти, будуть змушені отримувати візи для короткочасних поїздок в ЄС. Проте від посилення тиску на грузинський уряд Євросоюз не відмовляється.
Кая Каллас, верховна представниця ЄС з питань зовнішніх справ і політики безпеки:
Це моє перше угорське вето, але гарантую не останнє. Проте я оптимістично налаштована і маю намір інтенсивно працювати з угорськими колегами. І не тільки я, а й інші колеги, і пропонувати різні варіанти.
Тим часом у Грузії тривають протести. На наступні вихідні опозиція анонсувала масштабну акцію "Ланцюг єдності", яка має обʼєднати тисячі людей з різних міст по всій країні.