Придністров'я залишилося без газу та на межі енергетичної кризи [ Редагувати ]
Окуповане росією Придністров'я опинилося на межі енергетичної кризи. Уже сьомий день регіон залишається без російського газу. У Тирасполі відключають світло, тепло та воду, а для людей облаштовують польові кухні. Хто винен у кризі та які її наслідки для регіону і Молдови - розкаже Юрій Куций.
Уже сьомий день окупований молдовський регіон Придністров'я намагається вижити без російського газу. У Тирасполі - відключення світла, немає тепла і водопостачання. На вулицях розгорнули польові кухні.
Цієї ночі нам трохи важко, бо дуже холодно і стіни вогкі. Раніше було порівняно добре: моя дитина закутана, але зараз прогнозують мороз.
Чесно кажучи, мені навіть трохи страшно. Сподіваємося, звісно, на краще.
Я навіть не уявляю, що це роблять люди, які живуть поруч. Ми завжди жили нормально, були людські стосунки й раптом - "замерзни, виживай, як хочеш".
"Вижити за будь-яку ціну" для лідера невизнаного Придністров'я Вадима Красносільського насправді - не проблема. Чиновник запевняє, що безвихідних ситуацій немає. І порадив грітися дровами.
Вадим Красносільський, лідер невизнаного Придністров'я:
Споживачам Придністров'я відключили газ. Але ми були, в основному, готові до цього.
Як саме? Поки незрозуміло. У регіоні відключають світло, не працюють заводи, перебої з водою. Ще одна проблема - брак вугілля. За словами Краснопільського, Придністров'я споживає на третину більше електроенергії, ніж виробляє Придністровська державна районна електростанція. Тож влада запровадила віялові вимкнення світла. І в цій ситуації, на думку Краснопільського, винна Молдова, а не росія.
Вадим Красносільський, лідер невизнаного Придністров'я:
Я хочу ще раз нагадати, що результат неподання газу Придністров'ю з боку російської федерації є наслідком боргів з боку "МолдоваГАЗ". Не "Тираспільгаз", а "МолдоваГАЗ".
У Молдові заявляють, що не визнають боргів на майже 709 мільйонів доларів, які їм приписує "Газпром". Водночас росія використовує жителів окупованого Придністров'я як інструмент тиску, прагнучи дестабілізувати політичну ситуацію в країні.
Дорін Речан, прем'єр-міністр Молдови:
Сенс усього цього полягає в тому, щоби створити нестабільність у регіоні. Але також, що дуже важливо, вплинути на результати парламентських виборів у Молдові, які мають відбутися цієї осені.
У тому, що Придністров'я вчергове стало маріонеткою в брудних газових іграх путіна, - не сумніваються й західні аналітики.
Джонатан Еял, директор лондонського аналітичного центру RUSI:
Ця криза повністю сфабрикована росією. І, звичайно, пов'язана з російським вторгненням в Україну. Але вона цілком відокремлена від суперечки щодо транзиту газу між росією та Україною. Це криза, влаштована росією, яка з самого початку вигадала про нібито мільйонні борги, які Молдова винна росії за неоплачений газ.
Гуманітарна криза в регіоні викликає занепокоєння в Європейському Союзі. Представники Єврокомісії вже заявили, що обговорять із молдовським урядом можливість постачання електроенергії в Придністров'я. Водночас експерти зазначають, що розв'язання цього питання потребує скоординованих дій усіх зацікавлених сторін.