Волонтери передали бригаді "Рубіж" стабілізаційний контейнер Stabnet [ Редагувати ]
Наблизити надання екстреної медичної допомоги якомога ближче до поранених бійців. Це завдання мобільних стабілізаційних контейнерів Stabnet. В Києві черговий такий контейнер передали бригаді "Рубіж" Національної гвардії українські й французькі волонтери. Медики й самі бійці наголошують: Stabnet може в рази збільшити шанси на порятунок наших військових. В яких зараз умовах проходить порятунок бійців і як може допомогти у цьому мобільний контейнер Stabnet, розкаже Олена Логінова.
Кадри евакуації тяжкопораненого водія однієї з бригад, яка воює на лінії фронту Луганщини, відзняв наш воєнкор Станіслав Кухарчук. Бійці рятують побратима під загрозою обстрілів і атак дронів. Першу допомогу пораненому надають ось у такому укритті. Його називають "сховок". Невелика яма з дерев'яним перекриттям, де ледве вміщаються троє людей. У скрутних умовах, під світлом кишенькових ліхтариків, медик бореться за життя водія. Кожна хвилина на вагу золота. Пораненого необхідно терміново стабілізувати, а потім доправити до шпиталю.
Наблизити кваліфіковану медичну допомогу, щоби стабілізувати поранених бійців, слід максимально близько під'їхати до місця їхнього перебування - головна мета ось такого мобільного контейнеру Stabnet. Він пересувний і підходить для роботи на лінії фронту. Бригаді "Рубіж" Нацгвардії України цей Stabnet передала команда українських і французьких волонтерів.
Ігор Добровольський, операційний директор Stabnet:
Наш план - це 100 контейнерів для Сил оборони. Це дев'ятий. Ми вважаємо, що ці перші 9-10 контейнерів - це тестові контейнери, і це і відрізняється від першого, бо ми внесли багато змін, про які нас попросили медичні команди, які працюють з ними. Попередні контейнери були передані в ті точки, де, на нашу думку, і на думку військових, вони найбільш потрібні.
Лікар бригади "Рубіж" Національної гвардії України, позивний "Шмон":
Це мобільний стабпункт і вартість його - життя наших захисників. Це мобільна операційна, яка в ургентних умовах може оперувати, стабілізувати важкі стани і тим самим сприяє захисту наших захисників.
Що являє собою мобільний стабілізаційний контейнер Stabnet усередині? Про його оснащення нам розповідає французький волонтер Дам'ян Аррі-Марен.
Дам'ян Аррі-Марен, французький волонтер, керівник проєкту "Стабнет":
У нас уже опрацьована система подвійних дверей. Таким чином заносять пораненого з одного боку контейнера, а потім відчиняють двері і виносять з іншого. Для надання допомоги медики кладуть бійця на операційний стіл. Надалі з цього боку у нас міститься все устаткування, яке стосується "штучного дихання": є вентилятор, концентратор кисню. Тому що на фронті не використовують балони з киснем. Оскільки це дуже небезпечний газ, він може вибухнути. Відповідно концентратор виробляє кисень, і він постачається або через маску, або через трубку, і може бути проведена інтубація на операційному столі.
Першочергово, Stabnet розрахований на важкопоранених бійців. Їх потрібно терміново стабілізувати, щоби відправити далі до стаціонарного шпиталю. Тож у контейнері можна проводити, зокрема, й хірургічні втручання. Для цього тут і обладнання, і інструменти. І, що важливо, можливість переливання крові. Дам'ян показує нам дві спеціальні холодильні камери. Там вона зберігається. Запевняє: такий контейнер дає змогу скоротити так зване "плече евакуації".
Дам'ян Аррі-Марен, французький волонтер, керівник проєкту "Стабнет":
Протокол, який ми закладали в розробку цього Контейнеру, "натовський", який називається "золота година". Якщо не наслідувати його, то буде на майже вісімдесят відсотків більше втрат серед поранених.
Легкість, мобільність, повна оснащеність - це основні переваги мобільного контейнеру Stabnet. Комплекс може слугувати альтернативою вже наявних стаціонарних стабпунктів. А їх, за словами бійців, недостатньо. І розташовані вони занадто далеко від лінії зіткнення. Тож медикам часто доводиться стабілізувати поранених просто на землі, без належних умов.
Дмитро Кушнір, військовослужбовець бригади "Рубіж" Національної гвардії України:
Тобто це такий дійсно транзитний пункт для того, щоб бійця стабілізувати для того, щоб він не помер по дорозі до шпиталю. Як мінімум вдвічі це точно збільшує шанс на виживання бійця, тому що якраз дуже велика частина бійців важко поранених помирає через те, що немає швидкої кваліфікованої медичної допомоги по дорозі від поля бою до шпиталю.
Ігор Добровольський, операційний директор "Stabnet":
Медична статистика звісно засекречена, але з того, що ми знаємо безпосередньо від медичних бригад, які на фронті рятують людей, вони кажуть, що половина важко поранених не встигає отримати медичну допомогу, ми їх втрачаємо через те, що вони не доїжджають до стабілізаційних пунктів. От саме цю задачу вирішує Stabnet. Ми скорочуємо час, намагаємося дотриматись правила "золотої години". Тобто це година, протягом якої людина має бути стабілізована, отримати шанс на порятунок.
Організатори кажуть, у майбутньому ставлять перед собою завдання - розгорнути щонайменше 100 таких стабілізаційних контейнерів уздовж всієї лінії фронту.